Jego założycielami są Jan Lewandowski i Oskar Zając. - Koło powstało z naszej pasji do aplikacji moblinych. Do rozwiązań, które zawsze mamy pod ręką w kieszeni i z których sami korzystamy - opowiadają goście Czwórki. - Ale korzystanie to jedno, a tworzenie aplikacji to drugie, nie mniej fascynujące zajęcie. I chcemy się naszą wiedzą na ten temat dzielić z innymi studentami.
"Apki mobilne w mainstreamie"
Jako studenci trzeciego roku goście Czwórki przyznają, że na poważnie programowaniem aplikacji zajęli się już na uczelni. I to nie tylko w teorii, ale i w praktyce. - Narzędzia, którymi pisze się programy aplikacji, są podobne do tych, których używa się do tworzenia stron internetowych. Dlatego programiści apek mobilnych mogą przerzucić się na webowe i odwrotnie. Natomiast dużo ciekawsze jest to, że użytkownik zupełnie inaczej prowadzi interakcję z tą aplikacją, choćby dlatego, że korzysta z ekranu dotykowego - wyjaśniają młodzi naukowcy. - Jesteśmy na etapie, gdzie aplikacje mobilne są już w nurcie głównym i dalej będą się rozwijać - zauważa Oskar Zając. - Kontakt z bankiem, płatności, zamawianie jedzenia. Wystarczy sprawdzić w smartfonie, ile czasu dziennie spędzamy przy aplikacjach, żeby zdać sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią w życiu.
Aplikacja mobilna - jak ją stworzyć i jak utrzymać?
Ile osób pracuje nad aplikacją mobilną? - To zależy od jej skomplikowania - zaznacza Jan Lewandowski. - Aplikacje bankowe to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania wielu specjalistów. Ale przy prostszych projektach może pracować do sześciu osób.
17:09 CZWÓRKA Pierwsze slysze - aplikacje mobilne 29.03.2023.mp3 Jak działa i co oferuje studentom Koło Naukowe Aplikacji Mobilnych? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Po "wydaniu" aplikacji rozpoczyna się proces "utrzymania" jej. - Dostajemy feedback od odbiorców, możemy zbierać zgłoszenia o błędach, rozważać wprowadzenie proponowanych udoskonaleń i tworzyć statystyki awarii. Zawsze jest coś do poprawienia, bo testerzy są tylko po to, by zminimalizować błędy. A informacja zwrotna to szansa na udoskonalenie produktu - dodaje Oskar Zając.
Sprawdź też:
"Najlepiej poznajesz człowieka po nocy spędzonej na programowaniu"
Koło Naukowe Aplikacji Mobilnych działa przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych i jest jednym z najmłodszych na warszawskiej uczelni. Na informację o jego powstaniu odzew był ogromny, a na pierwsze spotkanie przybyły tłumy. - To jest miejsce, w którym można poszerzać swoją pasję, ale też zdobywać doświadczenie, które w przyszłości pomoże nam w znalezieniu pracy. A poza tym najlepiej poznaje się ludzi przy porannej kawie, po wspólnie spędzonej nocy na programowaniu aplikacji - śmieją się rozmówcy Kamila Jasieńskiego.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Goście: Jan Lewandowski, Oskar Zając (Koło Naukowe Aplikacji Mobilnych, Politechnika Warszawska)
Data emisji: 29.03.2023
Godzina emisji: 09.13
kul