- Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo, w których zamiast zapaśników występują roboty.
- Impreza odbywa się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, a organizują ją członkowie Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR.
- Zawody mają rangę międzynarodową, w tym roku swój udział zapowiedzieli konstruktorzy m.in. z Turcji i Litwy.
- Patronem Sumo Challenge jest Czwórka.
Sumo Challenge - najciekawsze konkurencje
Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo i propozycja dla każdego, kto zawsze chciał zmierzyć się z przeciwnikiem na ringu. Tutaj jednak nie ma tradycyjnych strojów i japońskich rytuałów, bo wyzwanie podejmują… roboty.
- Na naszej imprezie zmierzą się roboty najmniejsze i największe: nano i mega, będą też roboty line follower, czyli podążające za linią. To będą roboty wykonane z klocków Lego, nic więc dziwnego, że ta kategoria cieszy się dużą popularnością wśród dzieci - opowiada Tomasz Smaż, prezes Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej. - Nie mniej interesującą w tej kategorii wiekowej jest też konkurencja Bear Rescue (Uratuj misia), która polega na odnalezieniu pluszaka w labiryncie i przeprowadzeniu go do punktu startowego.
Ketchup na freestyle'u
Na Sumo Challenge jest też robotyczny Freestyle. W tej kategorii obowiązuje pełna dowolność - brać w niej udział może każda konstrukcja, niezależnie od wymiarów ani zadań, które wykonuje. Roboty oceniane są przez jury i publiczność. W Ketchup House zadaniem robotów jest przeniesienie jak największej liczby puszek z ketchupem na swoją linię bazową. Wygrywa robot, który szybciej i lepiej wykona swoje zadanie.
04:28 CZWÓRKA Reset - sumo 09.11.2023.mp3 Sumo Challenge 2023 - co w programie imprezy? (Reset/Czwórka)
Konkurencje Sumo Challenge 2023:
- Sumo
- Line Follower
- Micromouse
- Humanoid Sprint
- Freestyle
- Bear Rescue
- Roborace
- Ketchup House
Kto bierze udział w zawodach?
Impreza cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy liczba konkurencji i rosnące zainteresowanie zawodników oraz obserwatorów wydarzenia. Każdego roku do walki stają roboty z całego świata, które walczą jak prawdziwi wojownicy sumo, ścigają się niczym bolidy Formuły 1, biegają równie szybko co sprinterzy oraz wykonują wiele innych trudnych i widowiskowych czynności.
- Zazwyczaj są to maszyny, które mają proste konstrukcje, więc budowane są przez dwuosobowe zespoły. Czasami wystarczą dwa tygodnie, żeby robot był gotowy - mówi gość Czwórki. - Podczas rywalizacji liczą się siła, technika i budowa danego robota. To są najważniejsze elementy, które mogą zadecydować o wygranej.
Sprawdź też:
Parametry zawodników
Sumo Challenge - jak każde zawody - mają swoich jurorów, a roboty muszą spełniać określone wymagania. - Nie są one zbyt wygórowane, w kategorii Sumo ograniczają się do wymiarów i masy. Podobnie jest w Line Follower - tutaj dodatkowo roboty nie mogą mieć "klejących się" kółek - tłumaczy rozmówca Piotra Firana. - Są też kategorie z turbinami, gdzie ważny jest nacisk na podłoże.
Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo, w których zamiast zapaśników występują roboty.
Międzynarodowe Zawody Robotów odbywają się od 2008 roku w Zatoce Sportu w Łodzi. To inicjatywa Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR, które działa na Politechnice Łódzkiej. - Sumo Challenge mają rangę międzynarodową. W tym roku na imprezie pojawią się konstruktorzy m.in. z Turcji i Litwy - dodaje Tomasz Smaż.
Zawody odbędą się 18 listopada 2023 roku, a patronem wydarzenia jest Czwórka.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Tomasz Smaż (prezes Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR na Politechnice Łódzkiej)
Data emisji: 09.11.2023
Godzina emisji: 18.15
kul