Grali w "The Sims", teraz projektują domy. Studenci z Politechniki Lubelskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 20:10
Studenci Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej stworzyli niezwykłe projekty domów dla swoich bohaterów w… grze "The Sims 4". Najlepsze prace oglądać można na wystawie "Zimowa chatka" w Centrum Architektury w Lublinie. 
Projekt Blanki Agnieszki Zielińskiej.
Projekt Blanki Agnieszki Zielińskiej.Foto: mat. prom./Politechnika Lubelska
  • "The Sims 4" to jedna z najpopularniejszych gier symulacyjnych na świecie.
  • - "Simsy" były pierwszym programem, w którym zaczynali projektować studenci architektury - mówi Mateusz Krzowski z Politechniki Lubelskiej.
  • Uczelnia zorganizowała konkurs na najlepszy projekt "Zimowej chatki" dla Simsów.
  • Najlepsze prace można oglądać na wystawie we Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury w Lublinie. 

"The Sims" - historia gry

Gra "The Sims 4" pojawiła się na rynku w 2014 roku. Najpopularniejszy symulator życia najpierw skradł serca posiadaczy komputerów osobistych, a następnie zdecydował się na podbicie konsol. Gracze wcielają się w rolę architektów życia swoich "Simsów", projektując ich domy tak, aby umożliwiały im codzienne funkcjonowanie.

Jest wiele wersji historii powstania "The Sims". W 1991 roku Will Wright stracił dom w wyniku pożaru. Mówi się, że właśnie to wydarzenie najbardziej przyczyniło się do powstania gry, w której można go zbudować od nowa. Jednak dwa lata wcześniej swoją premierę miała gra "SimCity" tego twórcy. – W niej zarządzaliśmy całym miastem: wodociągami, śmieciami. Wszystko trzeba było rozplanować, dobrze zbudować. Potem narodził się pomysł, że skoro możemy projektować całe miasto i bawić się w nim, to stwórzmy program, w którym możemy projektować wnętrza tych domów – opowiadał w Polskim Radiu Karol Decka.

Projekt Katarzyny Gregorczyk. Projekt Katarzyny Gregorczyk.

Granie w projektowanie

- Dla wielu młodszych ode mnie koleżanek i kolegów "Simsy" były pierwszym programem, w którym zaczynali projektować - mówi Mateusz Krzowski, przewodniczący Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. - I nadal jest to dla nich platforma, na której mogą eksperymentować z trendami, kształtować przestrzeń i rozwijać umiejętności projektowania.

Posłuchaj
14:34 CZWÓRKA Czwórka do piatej - sims 29.12.2023.mp3 "Zimowa chatka" - niezwykła wystawa prac studentów Politechniki Lubelskiej" (Czwórka do piątej/Czwórka)

Czwarta wersja "The Sims" jest darmowa i każdemu daje szansę, żeby spróbować sił w projektowaniu. - Ta gra uczy, jak patrzeć na przestrzeń. Na kartce papieru łatwo jest narysować kwadrat i go "umeblować". Co innego zrobić to w bryle - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - "Simsy" dają też możliwość aranżowania wnętrz. Mamy gotowe elementy, które możemy przestawiać, łączyć ze sobą i tworzyć własne wizje. To takie "granie w projektowanie".

Projekt Pauliny Makuś. Projekt Pauliny Makuś.

Sprawdź też:

Wystawa "Zimowa chatka"

Najlepsze prace studentów z Lublina można oglądać na wystawie zorganizowanej w holu Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury. Tytuł ekspozycji - "Zimowa chatka" - nawiązuje do tematu konkursu, którego uczestnicy mieli zaprojektować domy w "świątecznym klimacie". - Chatki wyszły fantastycznie. Nasze studentki i studenci stanęli na wysokości zadania - ocenia gość Czwórki. - Dostaliśmy pełen przekrój projektów - od bardzo nowoczesnych brył po stare domki z cegły, które skradły serce jurorów.

Projekt Agaty Krzywickiej. Projekt Agaty Krzywickiej.

- Konkurs był skierowany przede wszystkim do przyszłych architektów, więc mieliśmy tu do czynienia z artystycznymi wizjami, a nie z konstrukcjami. Ocenialiśmy indywidualność i oryginalność zgłoszonych projektów - wyjaśnia Mateusz Krzowski.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaWeronika Puszkar

Gość: Mateusz Krzowski (przewodniczący Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej) 

Data emisji: 29.12.2023

Godzina emisji: 14.15

kul/pg

Czytaj także

"Kartal 7" i "Most Beautiful" - mosty polskich studentów podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:50
Polscy studenci odnieśli kolejny sukces. Dwa zespoły z Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej zakwalifikowały się do drugiego etapu międzynarodowego konkursu na most stalowy i jako jedyni reprezentanci naszego kraju wezmą udział w finale, który odbędzie się na Uniwersytecie Boğaziçi w Turcji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inkubator UW. "Tutaj marzenia przekształcają się w realne biznesy"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 12:50
Pod skrzydłami Inkubatora UW młodzi ludzie mają szansę na inicjowanie przedsiębiorczości.  To miejsce, w którym studenci, doktoranci i pracownicy UW przekształcają swoje pomysły i marzenia w realne biznesy.
rozwiń zwiń