Rośliny na Księżycu? Studenci sprawdzą, czy to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 21:42
Studenci z Poznania chcą sprawdzić, jak uprawiać rośliny na Księżycu. Ich projekt został doceniony - zakwalifikowali się do specjalnego programu mentoringowego.
Księżyc to naturalny satelita Ziemi. Studenci sprawdzą czy mogą rosnąć na nim rośliny
Księżyc to naturalny satelita Ziemi. Studenci sprawdzą czy mogą rosnąć na nim roślinyFoto: Shutterstock

Studenci zachwycają nas swoimi pomysłami i inwencją w naukowych dziedzinach. Ci z Poznania chcę sprawdzać, czy da się i jak można uprawiać rośliny na Księżycu. Ich eksperyment dostał się do finału konkursu "Direction: Space" tym samym przystąpił do programu mentoringowego mającego na celu udoskonalenie proponowanego projektu i przygotowanie go do wysłania na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Szymon Majchrzak sprawdzi dokładnie na czym polega ich projekt. 

W pierwszej godzinie audycji nasze studio odwiedzą studenci z Teatru Politechniki Warszawskiej. Kierownik i reżyser w Grzegorz Sierzputowski, reżyserka i producentka Kalina Rzeźnik oraz aktor student Politechniki Warszawskiej Łukasz Pokorzyński opowiedzą o swoich ostatnich przedsięwzięciach. Zdradzą też ile uczelnia techniczna ma wspólnego z aktorstwem. 

Po 15.00 spotkamy się z Miłoszem Głowackim, autorem książki "Jak zdać maturę z matmy?" wydanej z Czwórkowym znakiem jakości. Jeszcze raz przypomnimy, jakie etapy powinniśmy pokonać, by spokojnie rozwiązać maturalne arkusze. 

Gdy za naszymi oknami mróz i wielu narzeka na pogodę, przypomnimy rozmowę z Martą Narloch, z Koła Naukowego Studentów Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, o ludach zamieszkujących strefę subarktyczną. Przenieśmy się w okolice Arktyki, gdzie przez wieki przystosowywano się do mrozów północy. Widać to m.in. w budowie ich ciała tamtejszych ludów: są niskiej i krępej budowy, co pozwala choćby na zużywanie przez organizm mniej energii, by pompować krew do wszystkich części ciała. Mają też charakterystyczne, płaskie nosy. Ten specyficzny kształt sprawia, że powietrze nabierane przez nich do płuc jest lepiej ogrzane. Budowa ciała to jednak nie wszystko, coś trzeba jeść i gdzieś trzeba mieszkać. Jak ludy zamieszkujące tereny subarktyczne radzą sobie z zimnem?

W audycji nie zabraknie naukowego ekspresu i ciekawostki naukowej. 

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - w poniedziałek (22.01) o 14.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

pj/DS

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura z matematyki. Czas zacząć przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 18:18
Matematyka na maturze - Miłosz Głowacki twierdzi, że to nic trudnego, jeśli się matematykę zrozumie. W swojej książce "Jak zdać maturę z matmy?" o potęgach uczy na ludziach, o funkcjach na grze komputerowej, a ciągów na szklankach na imprezie. Czwórka jest patronem tego wydawnictwa. 
rozwiń zwiń