- W każdej firmie pracują różne grupy ludzi. Każda z nich odgrywa ważną rolę.
- Pracownicy zaangażowani dają z siebie wszystko, ale częściej są narażeni na wypalenie zawodowe.
- Pracownicy średnio zaangażowani i ci, którzy w ogóle się nie angażują, stanowią balans.
- - Pozwalają zatrzymać się w pędzie i często stają się impulsem do wprowadzenia zmian - mówi Magda Pietkiewicz.
Jakie są typy pracowników?
Magda Pietkiewicz jest twórczynią platformy Enpulse, która bada zaangażowanie pracowników i pomaga organizacjom tworzyć przyjazne środowisko pracy, zmniejszyć rotację zatrudnionych, a w efekcie zwiększyć przychody firmy.
- Osoby, które nie angażują się w pracę i wykonują ją "od-do", mają dla pracodawcy jedną zaletę. Zawsze przyjdą, będą na czas i zrobią, co im się każe. Natomiast, kiedy zobaczą, że można coś usprawnić, co w ogóle zdarza się niezwykle rzadko, raczej o tym nie powiedzą - mówi ekspertka. - Na drugim biegunie mamy pracowników absolutnie zaangażowanych, którzy dają z siebie wszystko i często zapominają o urlopach. To z kolei może doprowadzić do wypalenia zawodowego i depresji.
Prymusi "wyciągają" słabszych
Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego balansu. - Jeśli przyrównamy przedsiębiorstwo do szkolnej klasy, to prymusi będą "wyciągać" słabszych, a słabsi pozwolą na to, żeby się zatrzymać i żeby osoby zarządzające firmą mogły zastanowić się, co powinny usprawnić, żeby im żyło się łatwiej - wyjaśnia Magda Pietkiewicz. - Różnorodność jest bardzo ważna i należy pamiętać, że zawsze będziemy mieli różne grupy ludzi w organizacji.
Zobacz także:
Pracownik niezaangażowany - potrzebny od zaraz
Uniwersytet Yale przeprowadził badania, które udowodniły, że żeby zespół był efektywny i pracował sprawnie, wcale nie potrzebuje tylko zaangażowanych pracowników.
- Wystarczy, że w pracę w 100 proc. zaangażuje się 2/5 zespołu. Reszta może angażować się w mniejszym stopniu, albo w ogóle. Dzięki temu pracownikom nie będzie grozić wypalenie zawodowe. I to jest jeden z najważniejszych wniosków - przekonuje gość Czwórki. - W każdej przestrzeni potrzebny jest ktoś, kto chwyci nas za rękaw i powie "wyhamuj". I nawet jeśli w pierwszej chwili machniemy na to ręką, to jest duża szansa, że następnym razem to przemyślimy.
21:53 CZWÓRKA Czwórka di piatej - praca 23.02.2024.mp3 Czym jest zaangażowanie pracownika i jakie płyną z niego korzyści? (Czwórka do piątej/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Magda Pietkiewicz (twórczyni platformy Enpulse)
Data emisji: 23.02.2024
Godzina emisji: 14.15
kul/pr