Niskie góry też mogą być groźne. Safe Base uczy, jak ich nie lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 18:29
W schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą odbędzie się druga odsłona pierwszego beskidzkiego festiwalu dotyczącego bezpiecznej turystyki górskiej w zimowych warunkach. - O zagrożeniach górskich myślimy w kontekście Himalajów, Alp, Tatr, ale niskie góry też mogą być groźne. Beskidy są takim przykładem - mówi Agnieszka Schwenk-Sapeta, organizatorka wydarzenia. 
Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidów
Babia Góra to najwyższy szczyt BeskidówFoto: Shutterstock/Grzegorz_Pakula
  • Safe Base to pierwszy beskidzki festiwal dotyczący bezpiecznej turystyki górskiej. 
  • 8 marca startuje jego druga odsłona. 
  • Festiwal skierowany jest do amatorów, ale i bardziej doświadczeni wędrowcy znajdą tam coś dla siebie. 
  • Jednym z tematów będą zimowe zagrożenia w górach niskich, których przykładem są Beskidy. 
  • Agnieszka Schwenk-Sapeta przyznaje, że celem organizatorów jest zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom w górach, przygotowanie turystów na wyprawy i do udzielania niezbędnej pomocy. 

Safe Base to pierwszy beskidzki festiwal dotyczący bezpiecznej turystyki górskiej w warunkach zimowych. Trzy dni specjalistycznych warsztatów praktycznych, prelekcji, pokazów, slajdowisk oraz… dobrej zabawy. Nasze bezpieczeństwo w górach, zwłaszcza zimą, w dużej mierze zależy od innych osób. Ważne, by każdy z nas wiedział o górach coraz więcej.

Safe Base - wiedza dla amatorów, ale nie tylko

- Nasz festiwal jest przede wszystkim dla amatorów. Dla osób, które mają większe doświadczenie górskie, też się coś znajdzie. W programie mamy wiele interesujących treści i praktycznych wskazówek - mówi Agnieszka Schwenk-Sapeta, organizatorka wydarzenia. - Wiedzę i doświadczenie górskie zdobywa się latami. Na Safe Base przygotowaliśmy potężny pakiet informacji praktycznych, wiedzy i umiejętności dla osób rozpoczynających przygodę z górami czy podróżami. 

Niskie góry też mogą być groźne

Jeden z wykładów nosi tytuł "Specyfika zimowych Beskidów", gdzie nacisk położony będzie na zagrożenia, które możemy napotkać, chodząc po górach niskich, których przykładem są właśnie Beskidy. - Chodzi o naświetlenie, że góry niskie też bywają niebezpieczne, szczególnie zimą - mówi gość Weroniki Puszkar. - Gdy mówimy o zagrożeniach górskich, wszyscy w głowie mają Himalaje, Alpy, Tatry. Wyobrażając sobie Beskidy, widzimy łąki, lasy. Ich zagrożenia są niedoceniane i ignorowane. 

Czytaj także:

Podstawowe błędy turystów

Wśród podstawowych błędów turystów i zdobywców niskich gór gość Czwórki wymienia bagatelizowanie tematu bezpieczeństwa. - Błędy popełniamy, przygotowując się do wędrówki. Na festiwalu zwrócimy uwagę na prewencję i planowanie - mówi. - Ważne jest, by myśleć o tym, co może się wydarzyć, co jest nam potrzebne. 


Posłuchaj
10:58 czwórka czwórka do piątej 06.03.2024 15.22.mp3 Czego nauczymy się na Safe Base pod Baranią Górą (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Gdy na nizinach, w miastach świeci słońce, zielenią się liście i czuć wiosnę, w górach wciąż leży śnieg. Wyprawa w Beskidy nie jest spacerem po parku czy pobliskim lesie. - Zabierzmy ze sobą adekwatne obuwie, wyposażmy się w raki lub raczki. Dostosujmy ubiór do górskich warunków - zaleca Agnieszka Schwenk-Sapeta. - Zadbajmy o górskie, zimowe ABC. Będziemy o tym mówić na festiwalu. 

Naucz się przydatnych umiejętności. Pierwsza pomoc w górach

Wśród poruszanych tematów na Safe Base znajdą się zasady planowania wyprawy w góry, zalecenia dotyczące niezbędnego sprzętu, ale też nauka analizy trasy, terenu, czytania map. - Dziś turyści chętnie opierają się na nowych technologiach - smartfonach, apkach. W zimowych warunkach górskich nasze telefony nie wytrzymują zbyt długo, szlaki są różnie oznaczone, trzeba umieć się na nich odnaleźć. My tego uczymy - podkreśla gość Czwórki. - Poruszamy też zagadnienia medyczne, pomoc poszkodowanemu przy skręceniach, złamaniach, ale też mówimy o hipotermii, osłabieniu, odwodnieniu. To ważne, by umieć rozpoznać te zagrożenia. 

Ważną częścią festiwalu Safe Base są warsztaty pierwszej pomocy w górach, współorganizowane przez Fundację Ayola i Pracownię Medycyny Górskiej UJ. - Ta praktyka jest bardzo ważna, nas wspierają lekarze, ratownicy, przewodnicy, instruktorzy międzynarodowi - mówi Agnieszka Schwenk-Sapeta. 

Gościem wydarzenia będzie też Piotr Kiljan, czyli Pirat Dyplomata, który pod patronatem Czwórki ruszył szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego i zdobył Górę Kościuszki w Australii. 

Festiwal Safe Base odbywa się w dniach 8-10 marca w schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Można tam wstąpić prosto ze szlaku. 

***

Tytuł audycji: "Czwórka do piątej"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Agnieszka Schwenk-Sapeta (organizatorka wydarzenia)

Data emisji: 06.03.2024

Godzina emisji: 15.22

pj/wmkor

Czytaj także

Kobiety gór. Alicja Bednarz - harda zdobywczyni, która robiła naleśniki pod K2

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 12:49
Alicja Bednarz to kolejna reprezentantka polskiej wspinaczki wysokogórskiej, którą przedstawiamy w Czwórkowym cyklu "Kobiety gór". Górskie doświadczenie zdobywała w Tatrach, później w Hindukuszu, ruszyła też na K2. W górskich obozach świetnie gotowała. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak sobie radzić bez śniegu w górach? Maciej Kulig stawia na bieganie i jaskinie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 10:01
Luty okazał się niezwykle ciepłym miesiącem, co dało w kość narciarzom i snowboardzistom. Maciej Kulig, który mieszka w Szczyrku przekonuje, że w górach zimą i bez śniegu można się fajnie bawić. On stawia na bieganie, widoki i jaskinie. 
rozwiń zwiń