Światowy Dzień Recyklingu. Ty też możesz pomóc naszej planecie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 11:45
18 marca przypada Światowy Dzień Recyklingu. W Czwórce więc nie zabraknie tematów związanych z tematami ekologicznymi, między innymi powiemy o akcji młodzieży “Mniej plastiku”.
Światowy Dzień Recyklingu to okazja, żeby przypomnieć jak ważna jest segregacja śmieci.
Światowy Dzień Recyklingu to okazja, żeby przypomnieć jak ważna jest segregacja śmieci.Foto: shutterstock/spwidoff

W poniedziałek 18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Każdego roku miliardy ton odpadów trafiają na wysypiska śmieci, niestety jednak nie zawsze. Oceany od wielu lat zalewane są tonami plastiku, a on rozkładając się, przenikają do środowiska - w tym, do ludzkiego ciała. Plastik jest wszechobecny, można się na niego natknąć dosłownie wszędzie. Od tego roku obowiązuje w Polsce podatek plastikowy, który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego przetwarzania. Czy to wystarczy, by skutecznie zniechęcić ludzi do plastiku? Młodzież z całej Polski ma wątpliwości i bierze sprawy w swoje ręce.

Ponad 100 osób realizuje w tym temacie swoje projekty społeczne, w ramach programu “Mniej plastiku” Fundacji Zwolnieni z Teorii i Lidl Polska. W Światowym Dniu Recyklingu, po godzinie 15.00, nasze studio odwiedzą Emir Chahed z fundacji Zwolnieni z Teorii oraz Otylia Sobkowiak, którzy powiedzą o projekcie społecznym "Eco Mode 2.0". To kurs online dla uczniów klas 4-8, w którym zajmują się takimi tematami jak: zmiany klimatyczne, recykling i sposoby utylizacji trudnych śmieci.

Wcześniej w audycji, po godzinie 14.00, pojawią się studenci z Koła Neuropsyche na SWPS. Okazją do spotkania jest Europejski Dzień Mózgu, który także jest obchodzony 18 marca. Z naszymi gośćmi porozmawiamy o połączeniu psychologii z najnowszą wiedzą o funkcjonowaniu mózgu i wykorzystaniu nowych technologii w badaniach. Podsumujemy tegoroczną edycję konferencji zorganizowaną w Dzień Mózgu i powiemy więcej o działalności koła.  

W Czwórce wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem zaprosimy także do wzięcia w udziału w XXVI edycji Szkoły Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych. Prawo to dotyczy problematyki wojennej - określa zarówno dozwolone, jak i zakazane działania w trakcie działań zbrojnych. Uczestnicy szczególnie zainteresowani tą tematyką zostaną zaproszeni do współtworzenia zespołu ochotników przy Biurze Zarządu Głównego PCK. Polski Czerwony Krzyż chce wykorzystać format tego kursu i utworzyć grupę wolontariuszy, która zajęłaby się rozwojem powszechnej edukacji humanitarnej. Trzeba się śpieszyć, bo zapisy trwają tylko do 20 marca. Więcej na ten temat powie nasz reporter Jędrzej Rosiewicz. 

W audycji nie zabraknie dużej dawki najlepszej Czwórkowej muzyki, zaprosimy także na ciekawostkę i naukowy ekspres. 

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - w poniedziałek (18.03) o 14.00 zaprasza Weronika Puszkar

aw/pg

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Granty Rektora AGH przyznane. Wyróżniono m.in. drukowanie czekolady i biżuterię z odpadów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 12:52
Projekty studenckich kół naukowych AGH w Krakowie otrzymały fundusze na rozwój - Granty Rektora. Dofinansowanie łącznie wynosi 1,5 miliona złotych. To duży zastrzyk finansowy dla rozwoju młodych naukowców i ich projektów, jak drukowanie czekolady czy produkcja biżuterii z odpadów. Wybrano też projekty strategiczne. 
rozwiń zwiń