- Krav maga to sztuka samoobrony, która może przydać się m.in. w sytuacjach zagrożenia.
- Jedną z zasad jest możliwość ewakuacji.
- Podczas ataku najlepiej zdobyć coś, co specjaliści nazywają "bronią improwizowaną", która pomoże nam odgrodzić się od przeciwnika.
- Dzięki treningom nabierzemy umiejętności, które nawet w sytuacjach stresowych mogą zadziałać i wywołać element zaskoczenia u napastnika.
Czym jest krav maga?
Krav maga - to system walki wykorzystywany m.in. przez izraelskie służby specjalne. Na co dzień jednak może się on przydać każdemu - m.in. w sytuacjach zagrożenia. Lato to czas, kiedy szczególnie musimy uważać na swoje bezpieczeństwo. Imprezujemy, wracamy późno, często jesteśmy z dala od domu.
Kiedy zdarzy się, że ktoś nas napadnie, dobrze wiedzieć, jak radzić sobie w takiej sytuacji. - Z procedur, których uczymy w ramach różnych szkoleń i treningów, super byłoby mieć możliwość ewakuacji - mówi Andrzej Gross, trener samoobrony krav magi. - Wiadomo, że wszystko zależy od tego, w jakiej jesteśmy kondycji, jakie mamy umiejętności, jakie mamy obuwie na sobie, czy sprawca nas już trzyma i czy w jakiś sposób pochwycił.
Co to jest "broń improwizowana"?
Jak radzi rozmówca Weroniki Puszkar, w takiej sytuacji najlepiej zdobyć coś, co specjaliści nazywają "bronią improwizowaną". Jest to przedmiot, który pozwoli nam odgrodzić się od napastnika, może to być kij, krzesło czy plecak - zwłaszcza jeśli agresor jest uzbrojony w nóż.
- Ważne jest budowanie dystansu, znalezienie czegoś, co może nas od niego odgrodzić i należy wydawać bardzo wyraźne komendy głosowe - podkreśla trener. - Chodzi o to też, żeby osoba, która nas napada, zauważyła, że nie trafiła na łatwą ofiarę. Proste, krótkie komendy głosowe typu "odejdź", "nie podchodź" wypowiadajmy wręcz rozkazującym tonem. Tego typu osoby zazwyczaj nie chcą rozgłosu. Boją się uwagi innych osób, jakiegoś alarmowania, więc czasami ma to szansę faktycznie zadziałać.
Zobacz także:
Jaką postawę zachować podczas ataku?
Również nasza postawa może pokazać, że nie jesteśmy ofiarą, lecz osobą gotową na odparcie ataku.
- Musi być widać po pozycji, że jesteśmy gotowi na to, żeby użyć tego, co mamy w ręku. Nazywamy to pozycją gotowości - tłumaczy gość audycji. - Stoimy w rozkroku, jedna noga z przodu, ręce podniesione. Jest to bojowa pozycja, którą nie jest aż tak trudno wytrenować. Chodzi o to, żeby ta osoba, która atakuje, zobaczyła, lub miała wrażenie, że pomyliła się w swojej ocenie i że nie będziemy jednak łatwym celem.
Czego można nauczyć się na treningach krav magi?
W przygotowaniu na ewentualne sytuacje zagrożenia mogą pomóc treningi krav magi. Pomogą one zapoznać się nie tylko z technikami samoobrony, ale także wyuczyć pewne odruchy, które w razie ataku pozwolą nam z niego wyjść bez szwanku. - Oczywiście celem jest jak najlepsze przyswojenie ruchów i zapoznanie się z tym, jak reaguje organizm w czasie, kiedy mamy wysoką adrenalinę - wyjaśnia trener. - W trakcie treningów, uczymy się po postawie ciała napastnika, przewidywać albo bardzo wcześnie dostrzec, co aktualnie agresor planuje. Możemy wówczas podjąć działanie wyprzedzające.
Uczestnicy zajęć uczą się obrony przed uderzeniami, technik pięściarskich czy zapaśniczych. - Uczymy także dobrego upadku, rzutu, obrony przed rzutem. Podkreślam jednak, że najlepiej zaskoczyć przeciwnika i mieć czas na ewakuację, a nie dążyć do konfrontacji - zauważa Andrzej Gross.
24:25 Czwórka/Czwórka do piątek - Kravmaga 03.07..2023.mp3 Trener samoobrony Andrzej Gross o treningach krav magi (Czwórka do piątek/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Andrzej Gross (trener samoobrony Krav Magi)
Data emisji: 03.07.2023
Godzina emisji: 11.28
***
aw/pj