Jak obcokrajowcy uczą się języka polskiego?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2023 13:30
W programie powiemy, jak wygląda nauka języka polskiego z perspektywy obcokrajowców, dowiemy się, skąd się biorą sinice i opowiemy o działalności Stowarzyszenia Studentów BEST Warsaw.
Czy mówienie po polsku sprawia trudności obcokrajowcom?
Czy mówienie po polsku sprawia trudności obcokrajowcom?Foto: Rawpixel.com/Shutterstock

To sprawdzimy w pierwszej części programu, po godz. 14.00. Gośćmi Czwórki będą dr Anna Gałęziowską-Krzystolik z Uniwersytetu Śląskiego i uczestnicy letniej szkoły języka polskiego w Cieszynie. Tam rozpoczęły się wraz z początkiem sierpnia właśnie takie kursy. Udział w nich weźmie około 200 młodych osób z niemalże całego świata, m.in. z: Brazylii, Chin, Egiptu, Ghany, Indii, Japonii, Kanady, Maroka, Nigerii, Turcji, Ukrainy i Włoch.

Obcokrajowcy będą poznawać bogactwo polskiej kultury, historię i sytuację społeczno-gospodarczą naszego kraju, wezmą udział w tygodniu ekologiczno-językowym, obejrzą niebo oczami Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. 

Sprawdź także:

W drugiej części programu, po godz. 15.00, gośćmi Czwórki będą studenci ze Stowarzyszenia Studentów BEST Warsaw. Wydarzenie odbędzie się od 15 sierpnia 2023 do 24 sierpnia 2023. BEST Courses to kursy przeznaczone dla studentów europejskich uczelni technicznych poświęcone tematyce z obszaru inżynierii, ekonomii, marketingu, zarządzania lub umiejętności miękkich. Tegoroczna edycja warszawskiego kursu jest poświęcona biomechanice ogólnej i wypadkom drogowym.

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki <<<

W audycji sprawdzimy także, czym właściwie są i skąd się biorą sinice? Dlaczego są groźne dla naszego zdrowia i czy można z nimi skutecznie walczyć? Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16–20°C.

W programie zaprosimy także na:

  • naukową ciekawostkę 
  • naukowy ekspres

Czytaj także:

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" w środę (09.08) o godzinie 14.00 zaprasza Weronika Puszkar.

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci troszczą się o klimat. Mają oczekiwania wobec swoich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 09:47
Wyniki raportu "Studenci wobec zmian klimatu" pokazują, że 75 procent studentów deklaruje, że tematyka zmian klimatu jest dla nich ważna. Niestety samo zainteresowanie tym tematem nie przekłada się na działanie, dlatego tylko 19 procent studentów angażuje się w aktywności, które uwzględniają edukację dla klimatu. Jaka jest tu rola uczelni wyższych?
rozwiń zwiń