W analizie The Center for World University Rankings bierze się pod uwagę jakość kształcenia i sukcesy studentów.
W rankingu znalazło się 2000 uczelni z całego świata. Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem. - Królują tam uczelnie USA. Pozycja tych szkół wyższych właściwie nie zmienia się od początku historii rankingu, czyli od 2012 roku - mówi Patrycja Donaburska z Komisji Fulbrighta. - Pierwsze miejsce, po raz 11., zajął Harvard University, najlepsza uczelnia na świecie. Potem mamy MIT i Stanford University. Dwie pozostałe uczelnie w pierwszej dziesiątce to szkoły brytyjskie: Cambridge i Oxford - dodaje.
W rankingu punkty przyznawane są za: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.
Na najlepsze uczelnie dostać się jest najtrudniej, szczególnie studentom międzynarodowym, bo w pierwszej kolejności przyjmowani są tam Amerykanie. Nie oznacza to, że na Harvardzie nie uczą się Polacy. - Na amerykańskich uczelniach jest bardzo dużo pracy własnej, mało przedmiotów w ciągu semestru. Studenci mają ogrom zadań do wykonania: eseje, wypracowania, prezentacje, projekty - wymienia Patrycja Donaburska. - Te uczelnie stawiają na indywidualny kontakt z profesorami. To trochę przypomina mentoring - dodaje.
Polscy absolwenci amerykańskich uczelni po powrocie do kraju przyznają, że wciąż utrzymują kontakty ze swoimi profesorami, konsultują się z nimi, dyskutują, tworzą. Ta współpraca, zapoczątkowana podczas studiów, przeradza się w długofalową.
03:58 czwórka pierwsze słyszę 28.03.2022 ranking.mp3 Wyniki rankingu najlepszych uczelni świata komentuje Patrycja Donaburska z Komisji Fulbrighta (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Patrycja Donaburska podkreśla, że studencki system w Stanach wspierany jest przez różne stowarzyszenia, organizacje, konferencje. Zwraca uwagę, że uniwersyteckie życie koncentruje się wokół kultury i umiędzynarodowienia.
Czytaj także:
W rankingu The Center for World University Rankings znalazły się też polskie uczelnie. Najwyższe, 381. miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, 402. - Uniwersytet Warszawski. Pierwsza techniczna uczelnia z Polski w rankingu to Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która uplasowała się na 590 miejscu.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę