- Anglia, Wielka Brytania, Wyspy Brytyjskie i Zjednoczone Królestwo - często stosujemy te nazwy zamiennie.
- Jednak nie oznaczają one tego samego. W samej terminologii są zdecydowane różnice.
- - Anglia jest jednym z czterech krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wraz ze Szkocją, Irlandią Północną i Walią - tłumaczy Zuzanna Pteszyńska.
Jakie kraje wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa?
Anglia, Wielka Brytania, Wyspy Brytyjskie i Zjednoczone Królestwo - tych nazw w języku potocznym używamy zamiennie. Czy jednak wiemy, jakie są między nimi różnice i jak właściwie je stosować?
- Anglia jest wraz ze Szkocją, Irlandią Północną i Walią jednym z krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - tłumaczy rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. - Przy czym Anglia, Szkocja i Walia leżą na wyspie Wielka Brytania, natomiast Irlandia Północna jest częścią wyspy Irlandia, którą to dzieli z państwem niepodległym, Republiką Irlandii.
Wyspy Brytyjskie - co to oznacza?
Jak wyjaśnia specjalistka, Wyspy Brytyjskie to nazwa określająca wyspę Wielka Brytania, wyspę Irlandia i około 5 tysięcy mniejszych wysp. - To oznacza, że Wielka Brytania to nie jest państwo, jak niektórzy twierdzą, tylko nazwa geograficzna. Oczywiście w mowie potocznej mówimy "Wielka Brytania" i wszyscy wiemy, o co chodzi. Jednak mówiąc "Wielka Brytania", de facto wykluczamy Irlandię Północną z tego zestawienia - zaznacza Zuzanna Pteszyńska. - Jeżeli natomiast chcemy być poprawni i chcemy stosować prawno-międzynarodową jednostkę polityczną, to powinniśmy mówić Zjednoczone Królestwo, w domyśle Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Anglik, Walijczyk, Szkot czy Brytyjczyk?
Na początku milenium przeprowadzono na wyspach badanie ankietowe dotyczące tożsamości narodowej. - Mieszkańcy mieli wypowiedzieć się, czy czują się wyłącznie Brytyjczykami, czy może czują się tylko Anglikami, Walijczykami, Irlandczykami i Szkotami, czy też utożsamiają się z jednym i drugim - opowiada specjalistka. - W raporcie okazało się, że blisko 50 procent ankietowanych identyfikowało się wyłącznie z poszczególnymi narodowościami. Dużo mniej czuło się wyłącznie Brytyjczykami i tylko 15 procent uważało siebie za Anglików, Walijczyków, Szkotów, Irlandczyków, jak i Brytyjczyków.
Flaga Zjednoczonego Królestwa - co zawiera?
Różnorodność narodowa Zjednoczonego Królestwa ma swój wyraz w symbolice flagi, która składa się z trzech części nałożonych na siebie. - To trzy flagi narodowe i trzy krzyże. Mamy krzyż świętego Jerzego (Anglia), świętego Andrzeja (Szkocja) i później dodany świętego Patryka (Irlandia) - tłumaczy Zuzanna Pteszyńska. - Walia jako jedyna tak naprawdę nie ma swojej reprezentacji we fladze narodowej, bo uznano, że angielski krzyż świętego Jerzego reprezentuje zarówno narody walijski, jak i angielski.
04:38 Czwórka/Czwórka do piątej Anglia, Wielka Brytania czy Zjednoczone Królestwo - 13.09.2023.mp3 Anglia, Wielka Brytania czy Zjednoczone Królestwo? Czym się różnią? (Czwórka do piątej/Czwórka)
Czy Zjednoczone Królestwo ma jedną reprezentację?
Każda narodowość korzysta ze swoich odrębnych flag w wielu sytuacjach. Jednym z przykładów są rozgrywki piłkarskie. - Nie ma jednej reprezentacji Zjednoczonego Królestwa w piłce nożnej. Każdy z poszczególnych narodów wystawia swoją własną drużynę. Mamy więc reprezentację Anglii w piłce nożnej, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej - zauważa rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. - Z prostej przyczyny. Mianowicie oni byli pierwsi. Ten sport wymyślili Anglicy, a tworzące się federacje piłkarskie takie jak UEFA czy FIFA pozwoliły po prostu zachować im tę autonomię. Dotychczas tego nie zmieniono i przed meczem każda z reprezentacji śpiewa swój hymn.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Materiał: Jędrzej Rosiewicz
Data emisji: 13.09.2023
Godzina emisji: 15.38
aw