- Wakacje to doskonała szansa dla młodych ludzi na znalezienie pracy sezonowej.
- Dzięki zatrudnieniu zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe i rozwijają nowe kompetencje.
- W poszukiwaniu pracy warto decydować się na sprawdzonych i zaufanych pracodawców.
Wakacje to dla jednych czas wypoczynku, dla innych szansa na zarobienie pierwszych pieniędzy. Podjęcie sezonowego zatrudnienia to także doskonała okazja, aby wypróbować swoich sił, budować doświadczenie i poszukać pomysłu na siebie.
Praca wakacyjna - grupą raźniej
Miejsc, w których będzie można podjąć pracę tymczasową jest całkiem sporo. Można jej szukać w sieci, gdzie pojawia się coraz więcej ofert pracy, zarówno na portalach, jak i w różnego rodzaju aplikacjach. Zatrudnienia można poszukiwać nie tylko w miejscu zamieszkania. Uczniowie i studenci chętnie wyjeżdżają do znanych kurortów, gdzie przy okazji mogą poczuć się nieco jak na wakacjach. Łącząc przyjemne z pożytecznym, mogą na bieżąco utrzymywać się na miejscu.
- Fajnie się zebrać w kilka osób, bo to zawsze raźniej. Pamiętam swoje czasy studenckie, kiedy czasami się zbierało jakieś owoce, warzywa, gdzieś się pomagało na jakiś koloniach - wspomina gość audycji. - To były takie pierwsze ciężko zarobione pieniądze. Potem ciężko było je wydawać - to uczy też szacunku do pieniędzy.
Zobacz także:
Staże i zdobywanie doświadczenia
Jak podpowiada rozmówczyni Mateusza Kulika, możne także podejmować staże wakacyjne. - Za moich czasów były bezpłatne, teraz raczej są opłacane - zauważa. - I to też jest fajny moment i sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym - zarobkowanie i zdobywanie doświadczenia zawodowego. Wiele firm i korporacji prowadzi różnego rodzaju programy stażowe dla młodych. Szukają też talentów i zdarza się, że młodzi ludzie zatrudnieni na staż, po szkole decydują się na podjęcie pracy w danym przedsiębiorstwie.
Każda praca to dla nas doświadczenie. Dzięki różnym zajęciom można sobie też odpowiedzieć na pytanie, co chcemy robić w życiu.
Ważna wiarygodność pracodawcy
Specjalistka zwraca uwagę, że mając skończone 16 i 18 lat można legalnie podjąć pracę, a jej poszukiwania najlepiej rozpocząć od najbliższego otoczenia. - Mogą to być pobliskie sklepy, restauracje, warto podpytać sąsiadów, rodziców, czy gdzieś nie słyszeli o jakiejś możliwości zarobienia pieniędzy - podpowiada. - Możliwości jest wiele. Wystarczy sięgnąć do internetu. Są też grupy na Facebooku, gdzie też się poleca siebie nawzajem.
Przy wyborze pracy, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić legalność i wiarygodność naszego pracodawcy. Najlepiej tych, którzy nie chcą działać w legalny i profesjonalny sposób, omijać szerokim łukiem.
Budowanie kompetencji i zdobywanie doświadczenia
Jeśli już znajdziemy takie miejsce, to wykonujmy swoją pracę sumiennie. Gość Czwórki zauważa, że nawet jeśli praca nie jest specjalnie skomplikowana pozwala na zdobycie nowych kompetencji, poznania ludzi, zdobycia doświadczenia i nowych umiejętności. - Taka praca pomaga też już w budowaniu CV. Pracodawcy bardzo przychylnym okiem patrzą na młodego człowieka, który wpisuje w nim coś więcej oprócz ukończonych szkół - podkreśla. - Dla nich to jest sygnał, że takie osoby są przedsiębiorcze, aktywne, i zależy im na rozwoju. Wszystkie te doświadczenia z młodości, z lat studenckich są bezcenne.
13:46 Czwórka/Dajesz radę - praca na wakacjach 29.06.2023.mp3 Dominika Nawrocka o pracy sezonowej (Dajesz radę/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Dominika Nawrocka (edukatorka finansowa, autorka internetowego projektu Kobieta i pieniądze)
Data emisji: 29.06.2023
Godzina emisji: 14.15
aw