- Państwowy Instytut Badawczy przeprowadził badanie wśród młodzieży w przedziale wiekowym 17-19 lat.
- Jego celem było ustalenie,jak widzą swoją przyszłość i w jakich zawodach chcieliby pracować.
- O zawodach przyszłości w Czwórce opowiada Mateusz Żydek, ekspert od rynku pracy.
Zawody przyszłości - jakie najchętniej wybierali młodzi ludzie?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Państwowy Instytut Badawczy, wśród zawodów w których najczęściej chcieliby pracować młodzi ludzie znalazły się takie profesje jak lekarz, programista i psycholog.
- Gdy dzisiaj przyglądamy się zawodom deficytowym, to na tej liście znajdują się psychologowie i psychoterapeuci. Mówimy o dość dużym niedoborze tych specjalistów na rynku - mówi gość Czwórki. - Dodałbym jeszcze do tego, że coraz częściej mamy refleksję i świadomość, że jeżeli w życiu nie radzimy sobie z różnymi przeciwnościami, to czasami wsparcie jest potrzebne. Uważam, że to może być dobry kierunek i faktycznie wyuczony fach, który może dać nam ciekawą przyszłość zawodową.
Programista z ręką na pulsie
Wśród wymienianych przez młodzież profesji znalazł się także zawód programisty. Gość Czwórki zaznacza, że jak najbardziej jest to przyszłościowy kierunek, jednak w tym wypadku potrzebne jest szczególne podejście. - Nikt nam nie zagwarantuje, że wyuczony przez nas język programowania z czasem nie przejdzie do lamusa - podkreśla. - Dlatego ważne jest śledzenie trendów w branży i stałe samodoskonalenie oraz interesowanie się nowinkami w programowaniu. To pozwoli na elastyczność w tym zawodzie.
Zobacz także:
Kompetencje przyszłości
Mateusz Żydek zwraca uwagę, że niezmiernie trudno wymienić konkretne zawody, które będą miały szansę na rozwój w przyszłości i będą zapewniały doskonałe dochody. - Można mówić o pewnych kierunkach rozwoju gospodarki i rynku pracy, podpowiedzieć parę rzeczy. Jednak dzisiaj w ogóle nie patrzymy już na rynek pracy z perspektywy zawodów. Coraz częściej mówimy o kompetencjach przyszłości, o tym, jak jakiś zestaw kompetencji może nam pomóc - tłumaczy. - Wśród nich są m.in. kompetencje czysto abstrakcyjne np. myślenie kreatywne. To znaczy, w jaki sposób myślimy, w jaki sposób analizujemy różne sytuacje w pracy, jak wykonujemy i jak podchodzimy do zadań. To będzie także myślenie: myślenie krytyczne, myślenie analityczne i w ogóle analityka.
23:39 CZWORKA/Czwórka do piątej zawody przyszłości wszystko 07.05.2024.mp3 O zawodach przyszłości opowiada ekspert od rynku pracy, Mateusz Żydek z Randstad Polska (Czwórka do piątej/Czwórka)
Myślenie analityczne ma przyszłość
Gość Czwórki zwraca uwagę, że analityka, jest kierunkiem, który bardzo mocno się rozwija w związku z nowymi technologiami. - Dzisiaj co prawda mówimy o tym, że na danych coraz częściej pracują różne algorytmy czy sztuczna inteligencja, ale ktoś te algorytmy musi analizować - tłumaczy. - To są przecież dane wyjściowe, w które systemy są zasilane, więc myślenie analityczne jak najbardziej to kompetencja przyszłości. W ogóle współpraca ze sztuczną inteligencją jest kolejną taką kompetencją. Umiejętność pracy z nowymi technologiami, otwartość na nie i wykorzystywanie, żeby sobie ułatwiać pracę.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Mateusz Żydek (ekspert od rynku pracy Randstad Polska)
Data emisji: 07.05.2024
Godzina emisji: 15.15
aw