- W tym roku świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej.
- To okazja, żeby wybrać się w podróż śladami poetki.
- O ulubionych miejscach naszej noblistki pisze dziennikarka Anna Piątkowska w książce "Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej - miejsca obowiązkowe".
- Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku. Jest autorką trzynastu tomów poetyckich i laureatką literackiej Nagrody Nobla.
Dokąd lubiła wracać Wisława Szymborska?
Zapytana w jednym z wywiadów, czy lubi podróżować, odpowiedziała, że lubi wracać. Z książką Anny Piątkowskiej my mamy szansę poznać miejsca, do których "spieszyło się" polskiej noblistce.
- Wisława Szymborska mówiła o sobie, że jest poetką z Krakowa i okolic. Ja poszerzyłam ten obszar o Zakopane - mówi gość Czwórki. - Kraków jest miejscem oczywistym, po poetka mieszkała tam niemal przez całe swoje życie. Ale z Zakopanem była bardzo związana. Nie tylko dlatego, że to właśnie tam dowiedziała się o Nagrodzie Nobla.
W książce "Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej - miejsca obowiązkowe" znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań:
- dlaczego jedno z mieszkań Wisławy Szymborskiej nazywane było szufladą?
- gdzie znajduje się domofon, z którego można usłyszeć recytowany przez poetkę wiersz?
- jakie danie przygotowywała na specjalne życzenie Czesława Miłosza?
Szlak turystyczny śladami poetki ma wiele zalet, ale najważniejsze jest to, że my mamy go na wyciągnięcie ręki.
Kraków Wisławy Szymborskiej: park, ławeczka i mieszkanie "w szufladzie"
Kraków Wisławy Szymborskiej rozrasta się. Latem tego roku, w stulecie urodzin poetki, został otwarty park jej imienia, który mieści się między ulicami: Karmelicką i Dolnych Młynów. Tuż obok - w Małopolskim Ogrodzie Sztuki - można oglądać zbudowaną z ponad 21 tysięcy klocków makietę odwzorowująca jedno z najważniejszych wydarzeń lat 90., czyli moment, kiedy Wisława Szymborska odebrała z rąk króla Szwecji Gustawa VI Adolfa wyróżnienie "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
- Na Plantach jest też ławeczka poświęcona Wisławie Szymborskiej ozdobiona wyklejanką i limerykiem noblistki. Umieszczono na niej kod QR. Wystarczy go zeskanować, żeby usłyszeć głos poetki, która czyta swoje wiersze - dodaje Anna Piątkowska.
15:06 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - szymborka 10.12.2023.mp3 Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej - miejsca obowiązkowe. O książce opowiada jej autorka Anna Piątkowska.
Pojawiająca się w tytule książki "szuflada" ma związek z jednym z mieszkań Wisławy Szymborskiej - małym pod względem powierzchni, dużym jeśli chodzi o wartość sentymentalną. - Dla jej przyjaciół była to "szuflada", dla poetki - jej pierwsze samodzielne mieszkanie, do którego wprowadziła się wprost z gwarnego i zatłoczonego Domu Literatów - opowiada autorka książki. - Mieści się ono na ulicy Królewskiej i dla Szymborskiej było wówczas "cudem świata".
Zobacz także:
"To miejsce jest spalone, bo dają tam Noble"
W Zakopanem, w Domu Pracy Twórczej "Astoria", do której Wisława Szymborska przyjeżdżała co roku, poetka dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Pisała wiersz, kiedy poproszono ją do telefonu. W słuchawce odezwał się głos jednego z pracowników Akademii Szwedzkiej, który poinformował ją o wyróżnieniu.
Wisława Szymborska bardzo lubiła jeździć na wakacje do Zakopanego. Po Noblu nadal to robiła, ale już nie zatrzymywała się w "Astorii" tłumacząc, że "miejsce jest spalone, bo tam dają Noble" - wspomina rozmówczyni Mateusza Kulika. - Stolica Tatr była dla niej miejscem magicznym. W Zakopanem poznali się jej rodzice, urodziła się starsza siostra Nawoja, a sama Szymborska leczyła się w sanatorium przeciwgruźliczym na Ciągłówce, które porównywała do swojej ulubionej powieści - "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna.
Poetka często odwiedzała też Dom Pracy Twórczej "Halama" i lubiła pieszo wędrować po dolinach otaczających Zakopane. - Klimat, po który tam jeździła, nadal można odnaleźć. Trzeba tylko oddalić się od Krupówek - podpowiada Anna Piątkowska.
***
Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Anna Piątkowska (dziennikarka, autorka książki "Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej - miejsca obowiązkowe")
Data emisji: 10.12.2023
Godzina emisji: 15.15
kul