- Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Centralnym Ośrodku Informatyki dba o bezpieczeństwo danych wszystkich obywateli.
- Dla nas, użytkowników internetu, też powinna być to ważna spraw.
- Czym jest wyciek danych i jak się przed nim chronić?
- Co może stać się z naszymi danymi po ich wycieku?
- Cyberhigiena pomaga w byciu bezpiecznym w sieci.
Centralny Ośrodek Informatyki jest największą firmą w Polsce specjalizującą się w realizacji projektów IT dla sektora publicznego. Realizują zadania wyznaczane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jednym z ich zadań jest dbanie o bezpieczeństwo danych wszystkich obywateli.
Czym jest wyciek danych?
Eksperci dbają o nasze cyfrowe bezpieczeństwo, ale nie wszystko zrobią za nas, zwłaszcza, gdy sami będziemy "głupio klikać".
- Wyciek danych to sytuacja, która może nastąpić na dwa sposoby - mówi Paweł Bernacik, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Centralnym Ośrodku Informatyki. - Może on nastąpić z naszego domowego komputera, gdy np. zainstalujemy jakieś niesprawdzone oprogramowanie, dodatek do przeglądarki, które wykradają dane z naszego komputera - my wprowadzamy swoje dane do logowania do banku, sklepów internetowych etc., i są one wykradane. Trochę sami się do tego przyczyniamy "głupio klikając", instalując niezweryfikowane dodatki.
17:20 czwórka budzikom śmierć 03.07.2024 bezpieczeństwo 8.04.mp3 O bezpieczeństwie naszych danych w sieci opowiada Paweł Bernacik, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Centralnym Ośrodku Informatyki (Budzikom śmierć/Czwórka)
Drugim przypadkiem jest wyciek danych z dużych portali, serwisów internetowych np. takich, w których robimy zakupy. - Gdy dana firma pada ofiarą ataku hakerskiego to często dane wyciekają - wyjaśnia gość Numera Raza. - Osobiście mamy na to niewielki wpływ, ale możemy próbować ograniczać ilość pozostawianych przez nas danych.
Czytaj także:
Paweł Bernacik zwraca uwagę na sklepy internetowe, które tuż przed świętami wyrastają jak grzyby po deszczu. - Przyciągają nas do nich atrakcyjne ceny produktów, okazje. Tymczasem ta cena powinna w nas też wywołać refleksję, by sprawdzić dany portal. Powinniśmy zastanowić się czy na pewno tam chcemy coś kupić i zostawić swoje dane - przestrzega.
Informacje dotyczące wycieków danych pojawiają się w ostatnim czasie coraz częściej. Jednak wcale nie są to nowe sytuacje. - Kradzieże danych, wycieki danych to problem, z którym mierzymy się od lat. Rozkwit internetu, duża popularność serwisów zakupowych powodują, że coraz więcej jednostek ma nasze dane - wyjaśnia specjalista. - Przez to przestępcy mają też więcej możliwości wykradzenia danych, a my coraz więcej o tym słyszymy.
Co się dzieje gdy nasze dane wyciekną?
Jeśli otrzymamy informację o wycieku naszych danych, albo przeczytamy komunikat, że w danym serwisie do takiego wycieku doszło powinniśmy zachować czujność, warto też zmienić nasze hasła do logowania.
- Scenariuszy jest tu kilka - mówi Paweł Bernacik. - Może być tak:
- że dane wyciekną i nikt ich nie wykorzysta,
- że zostaną sprzedane innej grupie hakerskiej,
- że zostaną wykorzystane przez cyberprzestępców do zrobienia zakupów na nasze konto, do założenia konta na nasze dane - to jest przypadek najtrudniejszy.
Jeśli dowiemy się od serwisu, że nasze dane wyciekły to warto zadziałać, zmienić hasła, monitorować maile - podkreśla.
Jak się ustrzec przed cyberprzestępcami i chronić swoje dane?
Podstawową zasadą dotyczącą higieny cyfrowej jest sprawdzanie. Nie powinniśmy klikać w przypadkowe linki, nawet jeśli dostaliśmy je mailem, pod nimi może kryć się szkodliwe oprogramowanie. - Sprawdzajmy czy to bezpieczne strony, weryfikujmy linki - podpowiada gość "Budzikom śmierć". - Gdy nasze dane wyciekły - zmieniajmy hasła. Używajmy różnych haseł do różnych serwisów. Korzystajmy z uwierzytelniania dwuskładnikowego - np. hasło i dane z smsa czy aplikacji.
Czytaj także:
Paweł Bernacik przestrzega też przed podawaniem swojego numeru PESEL. Podpowiada, że jego zastrzeżenie jest dobrą opcją by zwiększyć swoje cyberbezpieczeństwo.
Polska ze względu na swoje położenie geopolityczne, sytuację za naszą wschodnią granicą, w ostatnim czasie rejestruje nieco więcej cyberataków na przeróżne jednostki. W czołówce hakerskiej społeczności jest Rosja, ale też Chiny czy Korea.
Zobacz także:
Czwórkowy gość podkreśla również, że w strefie cyberbezpieczeństwa zadanie do wykonania mają też młodsze pokolenia dorosłych. To oni edukując, rozmawiając ze swoimi starszymi rodzicami i dziadkami mogą pomóc im ustrzec się przed atakiem cyberprzestępców.
***
Tytuł audycji: Budzikom śmierć!
Prowadzi: Michał "Numer Raz" Witak
Gość: Paweł Bernacik (dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Centralnym Ośrodku Informatyki)
Data emisji: 03.07.2024
Godzina emisji: 8.04
pj