Z morza, czyli zdrowe. Lecznicze właściwości talasoterapii

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 15:20
Z czym, poza kąpielą i pływaniem, kojarzy nam się morze? Przede wszystkim z rybami. Choć często o tym zapominamy, morze to jednak również algi, muł czy błoto, czyli składniki, które wraz z promieniowaniem słonecznym i nadmorskim powietrzem pozytywnie wpływają na nasz organizm. Wykorzystuje się je w ramach talasoterapii, którą mogą kojarzyć między innymi bywalcy salonów spa.
To, co rośnie w morzu, może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm
To, co rośnie w morzu, może mieć pozytywny wpływ na nasz organizmFoto: divedog/Shutterstock
  • Czym jest talasoterapia? Najprościej mówiąc, to leczenie morzem.
  • Zabiegi talasoterapii są znane od czasów starożytnych.
  • Aby sprawić sobie zabieg talasoterapii, nie trzeba jechać nad morze. Potrzebować będziemy odpowiednich kosmetyków i wanny.

Talasoterapia nie jest niczym nowym, to zabieg znany od lat. Zyskuje teraz ponownie na popularności za sprawą publikacji w mediach społecznościowych. Jak wyjaśnia dziennikarka Czwórki Marta Hoppe, z leczniczych właściwości morskiej flory korzystać miała na przykład królowa Kleopatra. - Traktowała Morze Martwe jako swoje spa. Starożytni Grecy i Rzymianie również korzystali z naturalnych dobrodziejstw morza. Warto je wykorzystać i samemu zrobić sobie takie spa - opowiada.

Na czym jednak polega talasoterapia? To chociażby okład z alg czy nasmarowanie ciała mułem. - Trochę można zrobić peeling; w końcu to coś ostrego. Potem wchodzi się do wody morskiej, a ona zawiera magnez, sód, potas, fosfor i jod, ponadto ma właściwości fitoterapeutyczne. Można później też wyjść na brzeg i na przykład wysmarować się olejkiem do opalania - tłumaczy dziennikarka. 

Czytaj także:

Na co pomaga talasoterapia?

Morska kuracja ma pozytywny wpływ między innymi na skórę głowy. Jest to sposób na walkę z łupieżem i likwidację sebum przy włosach. - Mamy wtedy piękniejsze i zdrowsze włosy - przekonuje Marta Hoppe.

Poza sprawami włosowymi talasoterapia jest wskazana dla osób leczących niedoczynność tarczycy, choroby sercowo-naczyniowe czy schorzenia naczyń oddechowych. Oprócz tego zabieg może mieć korzystny wpływ na skórę osób zmagających się m.in. z łuszczycą. 

Talasoterapia w wydaniu domowym

Warto wiedzieć, że z właściwości talasoterapii można korzystać również we własnym domu. Wystarczy nam do tego wanna i odpowiednie składniki do kąpieli. - Wystarczy rozpuszczenie specjalnych kosmetyków wykonanych z alg, soli i innych minerałów. Rozpuszczamy to w ciepłej wodzie, z mniej więcej kilogramem soli morskiej. Takie 15-20 minut kąpieli wystarczy; można w głośnikach puścić również szum morza - podpowiada Marta Hoppe.


Posłuchaj
10:01 CZWORKA (mp3) 2024_08_07-07-43-22.mp3 Z morza, czyli zdrowe. Lecznicze właściwości talasoterapii (Budzikom śmierć!/Czwórka)

 

***

Na audycję "Budzikom śmierć!" - w środę (7.08) o godz. 7.00 - zaprosił Michał "Numer Raz" Witak.

qch/wmkor

Czytaj także

Wakacje. Co nam przeszkadza efektywnie odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 13:07
- Powodów jest kilka. Niektórzy nie potrafią się odłączyć od pracy i od sieci. Często sprawdzamy maile, media społecznościowe, sprawdzamy, co się dzieje na świecie - mówi Małgorzata Szumska, podróżniczka i pisarka. - W wolnym czasie dostarczamy wiele bodźców do naszego mózgu i to sprawia, że nie możemy odpocząć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coolcation. Wakacje z dala od upałów - czy to nowy trend?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2024 15:56
- Coolcation to zbitka dwóch słów angielskich: "cool", czyli chłodno, i oczywiście "vacation" - mówi Marzena German, ekspertka rynku turystycznego. - Czyli jak już sama nazwa sugeruje, wypoczywamy w miejscach, gdzie jest trochę chłodniej, a nie gorąco.   
rozwiń zwiń