Monika Czaplicka: społeczność LGBTQ+ nie chce więcej. Chcemy tyle samo

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 15:30
- Nie chcemy więcej, chcemy tyle samo - mówi socjolożka Monika Czaplicka. - Aktywiści LGBTQ+ robią swoją i to w dużej mierze dzięki nim, jesteśmy w takim, a nie innym punkcie. Mogłoby być dużo gorzej, ale idealnie też nie jest.
Monika Czaplicka - socjolożka i współzałożycielka agencji Priders - w studiu Czwórki.
Monika Czaplicka - socjolożka i współzałożycielka agencji Priders - w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • Czerwiec to Miesiąc Dumy LGBTQ+.
  • O społeczności, jej widzialności i prawach, o które walczy, opowiada socjolożka Monika Czaplicka.
  • Gościni Czwórki tłumaczy, czym jest komunikacja inkluzywna i jaką rolę w budowaniu widoczności LGBTQ+ ogrywają media społecznościowe.

Monika Czaplicka jest socjolożką, która specjalizuje się w marketingu w mediach społecznościowych. Napisała książki "Uwiedź klienta" i "Zarządzanie kryzysem w social media", tworzyła także raporty socjologiczne o hejcie w sieci. Od lat działa aktywnie w organizacjach LGBTQ+ w Polsce i jest współzałożycielką agencji Priders, zajmującej się marketingiem inkluzywnym i dążącej do promowania wartości różnorodności i równości we wszystkich dziedzinach marketingu.

Hasztag #pridemonth 

- Na przestrzeni lat zmienił się model aktywizmu. Pamiętam nasze pierwsze flash moby i akcje organizowane przez KPH (Kampania Przeciw Homofobii). Byliśmy mocno zaangażowani i pełni energii do tego stopnia, że w "dniu wychodzenia z szafy" potrafiliśmy na Plac Zamkowy w Warszawie przynieść szafę na plecach – wspomina gościni Czwórki. – Dziś to wygląda inaczej, a Miesiąc Dumy głównie celebruje się hasztagiem #pridemonth w social mediach.

LGBTQ+ - społeczność widoczna w sieci

Rozmówczyni Michała Piwowarka przyznaje też, że media społecznościowe stały się orężem do budowania widoczności osób LGBTQ+. To też był temat pracy magisterskiej Moniki Czaplickiej "Wpływ social mediów na prawne usankcjonowanie związków partnerskich w Polsce". - Analizując sieć, wyszło mi, że to jest bardzo ważne narzędzie. Jeśli dana osoba zna jakąś osobę LGBTQIA+, to wzrasta jej tolerancja, akceptacja i poparcie dla jakichkolwiek prawnych rozwiązań – tłumaczy ekspertka. – Social media nie mają granic, więc jeśli takich znajomości nie uda nam się zawrzeć w pracy czy na uczelni, pozostaje nam internet.

Posłuchaj
30:18 CZWORKA Dumni i glosni - monika czaplicka 02.06.2024.mp3 Monika Czaplicka w Miesiącu Dumy o społeczności LGBTQ+ (Dumni i głośni/Czwórka)

Język inkluzywny, czyli jaki?

Komunikacja inkluzywna włącza wszystkich, niezależnie od płci, koloru skóry, kultury, języka, narodowości, religii czy innych aspektów tożsamości, i jest nastawiona na dobrostan jej odbiorców. To komunikacja, która nikogo nie wyklucza i uwzględnia potrzeby wszystkich osób uczestniczących w komunikacji. – Język inkluzywny to m.in. feminatywy. O to, żeby ich używać, walczymy już 15 lat, a nadal budzą kontrowersje – mówi Monika Czaplicka. – Tymczasem dziś już rozmawiamy o osobach niebinarnych, które używają zupełnie innych zaimków i innych końcówek. Musimy iść dalej, żeby dobrze fleksyjnie dostosować język, żeby być inkluzywnym dla osób niebinarnych, które nie chcą być kobietami czy mężczyznami, bo są poza płciami. I to nadal jest praca u podstaw, bo jeśli chodzi o kompetencje językowe, to jesteśmy w głębokim średniowieczu.

Sprawdź też:

Życzenia z okazji Miesiąca Dumy

- Z okazji Miesiąca Dumy całej społeczności LGBTQ+ przez długi czas życzyłam legalizacji związków partnerskich. To temat, który już dawno powinien być załatwiony, a nie jest. Dlatego w tym roku, razem z moim partnerem biznesowym Grzegorzem, postanowiliśmy machnąć ręką na obietnice polityków i chcemy już nie związków partnerskich, tylko małżeństw. Tu i teraz – podkreśla rozmówczyni Michała Piwowarka. – Nie chcemy więcej, chcemy tyle samo, co ma reszta społeczeństwa.

***

Nazwa audycji: Dumni i głośni

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Monika Czaplicka (socjolożka, współzałożycielka agencji Priders)

Data emisji: 02.06.2024

Godzina emisji: 16.15

kul/wmkor

Czytaj także

"Ciało płynne". Filmy Barbary Hammer na Millenium Docs Against Gravity

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 11:30
Przez dekady kino nurtu głównego gumkowało obecność osób nieheteronormatywnych. Sprzeciwiała się temu m. in. Barbara Hammer. Pionierka kina queer i kina feministycznego, ikona i aktywistka jest jedną z bohaterek tegorocznej odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezdzietność z wyboru. To prawo i wolność

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 10:30
Dokonujemy w życiu przeróżnych wyborów, jednym z nich może być bezdzietność. Ta indywidualna, intymna, decyzja często jednak jest komentowana, przez naszych bliskich, ale też obcych. "Egoista", "samolub", "pasożyt" to tylko niektóre z inwektyw, które usłyszały bohaterki reportażu "Bezdzietne z wyboru". W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem mówią o prawie do bezdzietności i wiążącą się z nią wolnością. 
rozwiń zwiń