Wpływ inflacji na zakupowe nawyki studentów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 16:25
W portfelu tyle samo, jednak kupić możemy coraz mniej. Wysoka inflacja i wzrastające ceny to problem, który nęka nas od lat. Jak na drożyznę reagują młodzi, samodzielni ludzie? Na przykładzie sytuacji studentów Paweł Wójcik - psycholog ekonomiczny z Uniwersytetu Warszawskiego - opowiedział, jak młodzi dorośli radzą sobie z coraz większymi wydatkami.
Jak studenci radzą sobie z inflacją? Odpowiada Paweł Wójcik
Jak studenci radzą sobie z inflacją? Odpowiada Paweł WójcikFoto: Shutterstock/smolaw

Inflacja a studenci

Jak mówi psycholog ekonomiczny Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, studenci dobrze dostosowują się do otaczających ekonomicznych okoliczności. Według Pawła Wójcika, w przeciwieństwie do osób dorosłych i rodzin, studenci mają stosunkowo mało sztywnych wydatków, przez co w mniejszym stopniu odczuwają skutki wzrastających cen.


Posłuchaj
19:58 czwórka popołudniówa 04.10.24 14.11.mp3 Jak radzą sobie studenci z postępującą inflacją? Odpowiada Paweł Wójcik (Popołudniówa/Czwórka)

 

- Z racjonalnego punktu widzenia zdaje się, że studenci mają relatywnie najniższą siłę nabywczą w społeczeństwie. W nich inflacja najbardziej uderza. Z drugiej strony, to grupa dość elastyczna pod względem konsumpcji. W momencie, kiedy ceny rosną, a budżet za tym nie nadążą, możemy przewidywać, zaczną korzystać z tańszych produktów - mówi Paweł Wójcik. - Większe problemy spotykają rodziny; mają one dużo stałych wydatków, które są coraz wyższe.

W jaki sposób młodzi ludzie radzą sobie z wzrastającymi cenami?

Mimo wszystko, studenci radzą sobie lepiej z inflacją niż inne grupy społeczne. Rozmówca Piotra Firana zwraca uwagę na zjawisko chęci utrzymania swojego stylu życia na określony poziomie. Szczególnie młodzi ludzie są skłonni zrezygnować z innych rzeczy, tak aby nie zmieniać osiągniętych nawyków, przede wszystkim towarzyskich.

- Rozrywka najczęściej pada ofiarą inflacji. Człowiek ma to do siebie, że kiedy osiągnie dany status społeczny to trudno mu zmienić dotychczasowe zwyczaje, również te ekonomiczne. Szczególnie młodzi ludzie koncentrują się na tym, aby utrzymać swój obecny styl życia - wyjaśnia gość "Popołudniówy". - W naszym kręgu kulturowym trudno zejść z osiągniętego statusu społecznego oraz dotychczasowego stylu życia.

Czytaj także:

Wpływ inflacji na styl życia

Jak mówi psycholog ekonomiczny, studenci to najbardziej elastyczna grupa społeczna; jednocześnie, są pod ciągłą presją łączenia nauki z dorywczą pracą, która pozwala im na kosztowne utrzymanie.


Inflacja w Polsce wzrasta w ostatnich miesiącach Inflacja w Polsce wzrasta w ostatnich miesiącach

Według gościa Piotra Firana, młodzi ludzie w inny sposób podchodzą do konsumpcji. Są bardziej świadomi problemów środowiska i planety, często wybierając zrównoważone, choć zazwyczaj droższe alternatywy.


***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Piotr Firan

Gość: Paweł Wójcik (psycholog ekonomiczny, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego) 

Data emisji: 04.10.2024

Godzina emisji: 14.11

kajz

Czytaj także

Gotówkę wydaje się trudniej. Jak powstrzymać się od wzięcia kredytu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 20:01
W Polsce nie ma edukacji ekonomicznej prowadzonej od najmłodszych lat. Z badań Narodowego Banku Polskiego wynika, że coraz więcej z nas pragnie i potrzebuje większej wiedzy o finansach. Co możemy poprawić już dziś w naszym budżecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stagflacja. Kto się jej boi i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 16:30
Stagflacja to słowo, które przeraża ekonomistów. - Jest to zjawisko, w którym jednocześnie mamy wysoką inflację i wysoką stopę bezrobocia - tłumaczy ekonomista Przemysław Kwiecień. 
rozwiń zwiń