Pierwsze regulacje sztucznej inteligencji. Czym jest AI Act?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 21:44
W dopowiedzi na rozwój sztucznej inteligencji, Unia Europejska wprowadziła pierwsze na świecie kompleksowe regulacje, które weszły w życie w sierpniu tego roku.
Unia Europejska wprowadza regulacje dotyczące sztucznej inteligencji
Unia Europejska wprowadza regulacje dotyczące sztucznej inteligencjiFoto: Shutterstock

W ostatnim czasie AI zarówno ułatwiało nam życie, jak i budziło wiele kontrowersji i wzniecało wiele obaw. Jak mają działać i co zmienią inijne regulacje? Jak wpłynie to na pracę firm oraz na walkę z dezinformacją?


Posłuchaj
15:02 CZWORKA Popołudniówa 2024_12_18-14-15-04.mp3 O co chodzi z tą dezinformacją? AI Act (Popołudniówa/Czwórka)

AI Act przede wszystkim wprowadza klasyfikację systemów sztucznej inteligencji według stopnia ryzyka -  tłumaczy Dominika Buchholc, ekspertka w dziedzinie digital marketingu i AI.. - Mamy systemy niedopuszczalne, które są zakazane, np. social scoring, oraz systemy wysokiego ryzyka, które podlegają szczegółowym regulacjom. Istnieją też systemy o ograniczonym lub minimalnym ryzyku, jak chatboty czy personalizacja reklam, które są dozwolone z pewnymi warunkami. 

Walka z dezinformacją

Jednym z najważniejszych wyzwań dla AI Act, jest walka z dezinformacją. Regulacje przewidują, że narzędzia generujące treści, takie jak chatboty czy modele językowe, muszą jasno informować użytkownika, że treść została wygenerowana przez AI. - Dzięki temu użytkownicy zyskają świadomość, kiedy mają do czynienia z maszyną, a nie człowiekiem - wyjaśnia ekspertka. - Dodatkowo, AI Act nakłada na firmy obowiązek ujawniania informacji o danych, na których modele zostały wytrenowane. Chodzi o to, by uniknąć dyskryminacji i wzmocnić transparentność w działaniu systemów AI - podkreśla.

AI Act kontra firmy

AI Act wymusi na firmach dostosowanie swoich produktów i procesów do wymogów Unii Europejskiej, na czym mogą ucierpieć ich portfele. - W dłuższej perspektywie regulacje mogą zbudować zaufanie użytkowników do technologii AI. Transparentność i etyczne podejście będą kluczowe dla sukcesu na rynku przyszłości - mówi Buchholz. 

Przyszłość sztucznej inteligencji 

- AI Act to nie tylko narzędzie regulacyjne, ale także sygnał, że Europa stawia na innowacje w zgodzie z wartościami. Ta regulacja to krok milowy, który inne kraje będą uważnie obserwować - tłumaczy ekspertka. Czy AI Act stanie się globalnym standardem? Jaka będzie przyszłość korzystania ze sztucznej inteligencji? Czas pokaże. 

Zobacz też:

***

Na cykl "O co chodzi z tą dezinformacją?" od poniedziałku (9.11) codziennie o 14.00 w "Popołudniówie" zaprasza Mateusz Demski 

gV

Czytaj także

Prawda kontra kreacja, czyli fałszywe hasła w encyklopediach, słownikach i Wikipedii

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 16:50
Słowniki, encyklopedie, leksykony uznajemy za źródła wiarygodne, jednak nawet tam znajdują się hasła nieprawdziwe, podszytem fałszem czy nawet żarty. Nie jest wolna od tego także niezwykle popularna dziś Wikipedia. W naszym cyklu "O co chodzi z tą dezinformacją?" warto poznać zmyślone wpisy o kamiennej wszy, Henryku Batucie czy Donovanie Slacks'u i sprawdzić, co z nich wynikło!
rozwiń zwiń