Kora Tea Kowalska: wyobrażenie, że PRL był szary, zupełnie mija się z prawdą

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 21:53
Wszyscy coś zbieramy. Otaczają nas rozmaite rzeczy; w pewnym momencie ich przybywa i rodzą się kolekcje. Kora Tea Kowalska, autorka książki "Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy" przygląda się światu starego plastiku, bakelitu oraz celuloidu zastanawiając się, dlaczego na pozór zwyczajne przedmioty czasami są dla nas tak ważne.
Kora Tea Kowalska o zbieraniu przedmiotów sprzed dekad
Kora Tea Kowalska o zbieraniu przedmiotów sprzed dekadFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski

Jak twierdzi gościni Czwórki, nie ważne co zbieramy, ale po co to robimy i czemu ma to służyć. Czasem to chęć ratowania historii zaklętej w starych przedmiotach. - Co mielibyśmy zrobić z takimi rzeczami - wszystko zniszczyć? - pyta Kora Tea Kowalska, autorka książki "Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy".


Posłuchaj
30:57 PR4_15_01_2025_15_12_Popołudniówa.mp3 Kora Tea Kowalska o kolekcjonowaniu rozmaitych przedmiotów i książce "Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy" (Popołudniówa/Czwórka)

 

- Teraz właściwie wszystko, co jest z PRL-u jest drogie. Wyobrażenie, że PRL był szary i beznadziejny, zupełnie mija się z prawdą. Młode pokolenie zaczęło przeglądać rzeczy "po dziadkach" i odkrywać PRL na nowo - mówi Kora Tea Kowalska.



Zaczęły pojawiać się publikacje, katalogi czy wystawy przedmiotów z tamtego okresu. Design lat 50. i 60., który zdobił mieszkania i domy pokolenia naszych dziadków znów wrócił do łask. Kora Tea Kowalska uważa, że cykl życia wielu przedmiotów zaczyna się na nowo, kiedy zainteresuje się nim pokolenie wnuków. - Te przedmioty miały rys artystyczny, były zaprojektowane przez plastyków. One zaczęły się nam podobać - wyjaśnia gościni Czwórki. Na przeszkodzie jednak stoi fakt, że tych przedmiotów już wcale nie jest aż tak dużo; rodzice, pokolenie pośrednie między dziadkami a wnukami, po prostu się ich pozbywało.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gościni: Kora Tea Kowalska (autorka książki "Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy", IG:@odrzeczysklad)

Data emisji: 15.01.2025

Godzina emisji: 15.12

kajz

Czytaj także

Meble z duszą. "Skarby, które leżą na śmietniku"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 12:30
To, co inni uważają za "brzydki PRL" i wyrzucają na śmietnik, dla niej jest cenną pamiątką. Kasia Szyszko ratuje przedmioty - zapomniane i skazane na śmierć. Na swoim profilu Retro_Sekcja podpowiada, jak zadbać o to, co ma swoją historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medale, bilety, proporczyki... Jak powstają kolekcje pamiątek sportowych?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 15:41
Z widowiska sportowego możemy wrócić z biletem na wydarzenie, odznaką bądź innym okolicznościowym gadżetem. To już pamiątka, od której możemy zacząć budować kolekcję. A zbiory potrafią zaskakiwać i osiągać zaskakujące wartości. - Każdy, kto się interesuje sportem, w jakiś sposób zbiera pamiątki. To bilety, proporczyki, teraz mamy na meczach smyczki - wymienia Piotr Dębski, kolekcjoner pamiątek sportowych.
rozwiń zwiń