W lany poniedziałek o wodzie - tej do lania i do oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2025 14:28
Woda stanowi 60 - 65 procent ciała dorosłego człowieka. W lany poniedziałek, zgodnie z tradycją, chętnie się nią oblewamy - wróży to powodzenie lub szybkie zamążpójście. A co zrobić jeśli dostęp do czystej wody jest ograniczony? Sprawdzimy to w "Popołudniówie".
Woda w lany poniedziałek dostarcza nam wiele radości, ale przede wszystkim jest nam niezbędna do życia.
Woda w lany poniedziałek dostarcza nam wiele radości, ale przede wszystkim jest nam niezbędna do życia. Foto: Shutterstock/Pintira 18

O wodzie zawsze warto rozmawiać, ale chyba nie ma lepszego terminu niż lany poniedziałek, dlatego w Czwórce tuż po 14.00 porozmawiamy o książce Pawła Frankowskiego "Czysta woda na szlaku, w domu, w survivalu. Jak ją pozyskać, uzdatniać i przechowywać?". Jej autor podpowie nam jak uzdatniać wodę w domu i podróży, jak zbierać wodę deszczową oraz gdzie i w czym ją przechowywać. 

Kamil Jasieński zapyta czy w obliczu kryzysu klimatycznego tradycyjna polewania się wodą w lany poniedziałek powinna przejść do lamusa, a może jest sprytny sposób na to, żeby z nami została. 

W drugiej godzinie audycji zanurzymy się też w świat filmów i gier, w których mamy do czynienia z easter eggs. Sprawdzimy czym są "easter eggs" (mimo że mogą kojarzyć się z Wielkanocą, to występują cały rok) i o czym nam mówią. "South Park" jest nimi nasycony, a o tym, gdzie jeszcze je znajdziemy opowiedzą nasi goście: Adam Czyżewicz (@kapsulaczasu_tc) i Rafał Szychowski, autor podcastu Starygracz. 

***

Na audycję z cyklu "Popołudniówa" w wielkanocny poniedziałek (21.04) o 14.00 zaprasza Kamil Jasieński

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka woda
Czytaj także

Bałtyk - najmłodsze morze świata. Czy stanie się jeziorem?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 10:23
Bałtyk to nie tylko unikalny ekosystem, ale również część naszego dziedzictwa kulturowego i źródło niezapomnianych wspomnień. Olga Sarna, z Fundacji Mare, podkreśla, że zachodzące w nim zmiany są nieuniknione. To najmłodsze na świecie morze nie jest w złym stanie ekologicznym, a przez edukację i przemyślanie działania możemy żyć z nim w komitywie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susza hydrologiczna. Najniższe stany wód w lutym od dekady

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2025 13:42
Choć zima nie kojarzy się z suszą, Instytut Meteorologii i Gospodarki alarmuje, że obecny stan zasobów wodnych jest zły. Poziomy rzek są niskie, a co gorsza, obniżają się także poziomy wód podziemnych, które dla wielu są źródłem wody do codziennego użytku.
rozwiń zwiń