Oda do polskiej codzienności. Jakub Skorupa o "Zeszycie Drugim"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 09:21
- To mój komentarz do rzeczywistości. To płyta o wszystkim, z czego składam się tu i teraz - mówi o swoim nowym wydawnictwie "Zeszyt drugi" Jakub Skorupa. Album ukazał się 27 września a w tym tygodniu w Czwórce jest naszym albumem tygodnia.     
Jakub Skorupa w Czwórce opowiada o Zeszycie Drugim
Jakub Skorupa w Czwórce opowiada o "Zeszycie Drugim"Foto: Piotr Podlewski/Czwórka

"Zeszyt drugi" to kolejny rozdział jego muzycznej podróży, która zaczęła się od dwukrotnie nominowanego do Fryderyków 2023 i uhonorowanego nagrodą Bestseller Empiku w kategorii "Odkrycie roku" debiutanckiego albumu "Zeszyt pierwszy". Czas, który dzieli powstanie obydwu wydawnictw to okras wielu zmian i  zawirowań zarówno w życiu zawodowym, jak i personalnym artysty. Na szczęście wszystkie te burze nie oderwały muzyka od pracy nad kolejnym krążkiem:    

- Przez ten czas tyle się wydarzyło, że czuje się tak, jakby minęło dziesięć lat. Na szczęście cały czas miałem w głowie to, że chcę się przede wszystkim skupić się na pracy nad płytą. No udało nam się dojechać do tego celu z czego jestem mega dumny. Te 12 piosenek wiele dla mnie znaczy. Jest w nich kawał mojej bardzo aktualnej historii -  mówi Jakub. 


Posłuchaj
13:33 Audyja Słowno Muzyczna 16.10.2024 godz. 13.13.mp3 Jakub Skorupa o albumie "Zeszyt Drugi" (Audycja słowno-muzyczna/Czwórka)


Osobisty komentarz aktualnej rzeczywistości

Spora część materiału na "Zeszyt Drugi" powstała jeszcze w trakcie pracy nad debiutanckim albumem. Jednym z takich utworów jest "Zima dwudziesty pierwszy".  

- Ten kawałek to była taka moja wewnętrzna reakcja na to, co się zaczęło dziać na granicy polsko-białoruskiej. Zresztą cały album jest mocno osadzony w teraźniejszości. Stworzyłem te album w kontraście do tego, co było na pierwszym albumie. Tam skupiałem się na przeszłości, która potrzebowała tego, żeby ją uporządkować. "Zeszyt Drugi" to jest taki z kolei zapis kilku ostatnich lat - mówi muzyk. 


Album, który ukazuje Polskę w całej jej wielowymiarowości

Na nowym krążku Skorupa przywołuje obrazy i uczucia, które towarzyszą mu w życiu codziennym. Z dystansem obserwuje polską rzeczywistość. Piosenki nie boją się poruszać tematów codziennych wyzwań – od tego, jak się żyje w dzisiejszej Polsce, przez walkę artysty o wytrwanie w postanowieniu trzeźwości, po rozważania dotyczące konwencjonalnych normom religijnych i społecznych. 

- Album "Zeszyt drugi" to 12 utworów opowiadających o teraźniejszości. To płyta opowiadająca o miłości i przemijaniu, o emocjach, nałogach i o Polsce. To płyta o wszystkim, z czego składam się tu i teraz - tak opisuje ją sam muzyk.

Zobacz także:


Książka muzyczna Jakuba skorupy

Album został pomyślany jako wydawnictwo koncepcyjne. Ten muzyczny zbiór obserwacji i komentarzy do aktualnej rzeczywistości artysta uporządkował tak, by utwory całościowo tworzyły pełną opowieść. "Zeszyt" ma swój wstęp, rozwinięcie i zakończenie w postaci utworu – epilogu "Drogowskazy":  

- Ta płyta, która nie jest super lekką powieścią do przeczytania, potrzebowała domknięcia, które jest takim promykiem słońca i nadziei pojawiającej się na koniec. Więc pomimo tego, że na albumie przeważnie wybrzmiewają trudniejsze emocje, to bardzo chciałem żeby ta książka skończyła się happy endem. Przed akceptacją musimy jednak przejść przez wcześniejsze fazy.


    "Blur"

    W utworze "Fusy", który znajdziemy na albumie gościnnie pojawił się Dawid Tyszkowski. W warstwie tekstowej ten nostalgiczny kawałek stanowi opowieść o dojrzewaniu, przewartościowywaniu życiowych celów i priorytetów wraz z wiekiem. Jednym z nich jest decyzja o zmianie nawyków dotyczących spożywania alkoholu, o której Jakub skorupa śpiewa też Również w utworach "Trzykropek" i "Blur":

    - Rzeczywiście przeszedłem taką przemianę. Zdałem sobie sprawę z tego, że alko na mnie źle wpływa. Uświadomiłem sobie, że przez ostatnie 20 lat za każdym razem widywałem się z kumplami tylko po to, żeby przyjmować procenty. Uświadomienie sobie tej zasady to był dla mnie taki moment, kiedy sobie pomyślałem: ”kurde. Ja nawet nie wiem, czy ja mógłbym spędzać czas z moimi ziomkami bez tego” (…). Nawet jeśli nie nazwałbym mojej relacji z alkoholem uzależnieniem, to na pewno używałem go za dużo. Teraz jestem po tej drugiej stronie i czuję się z tym naprawdę fajnie -  mówi muzyk.




    Pełną rozmowę Damiana Sikorskiego z Jakubem Skorupą znajdziecie na podcasty.polskieradio.pl oraz na YouTubie w formie wideo:

    ***

    Tytuł audycji: Audycja słowno-muzyczna

    Prowadzi: Damian Sikorski

    Gość: Jakub Skorupa

    Data emisji: 16.10.2024

    Godzina emisji: 13.13

    AGJ

    Czytaj także

    Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

    Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
    "Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Rosa Vertov. Jak ich muzyka zmienia się od wydania "Reflected In"?

    Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 21:43
    W studiu "Audycji słowno-muzycznej" gościły członkinie zespołu Rosa Vertov, Zofia Jakubowska i Katarzyna Dziąg. Artystki opowiedziały Adamowi Smolarkowi o swoich nowych utworach i nietypowym projekcie, w którym stworzyły muzyczny podkład do filmu z 1922 roku.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Michał Martyniuk z After ‘Ours: gramy muzykę bez wielkiego ego

    Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 13:36
    - Chciałem, żeby to była muzyka dla każdego - mówi Michał Martyniuk z nowozelandzko-polskiego projektu After ‘Ours. Muzycy po siedmiu latach wracają z płytą "Long Road", która jest radosną fuzją jazzu, soulu, funku i broken beat’u.
    rozwiń zwiń