Czym jest mobbing? Jak chronić jego ofiary?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 11:22
Z badań wynika, że aż 93 procent pracowników doświadczyło co najmniej raz zachowań, które mogą być uznane za mobbing. W "Bez tabu" sprawdzimy jakie są tego konsekwencje i jak prawo chroni osoby mobbingowane. 
Mobberem może być szef, ale też współpracownik
Mobberem może być szef, ale też współpracownikFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

Z badań przeprowadzonych przez Antal i Dobrą Fundację, pod patronatem Pracodawców RP wynika, że 90 procent mobbingowanych osób wskazuje na pogorszenie zdrowia psychicznego, a 75 procent fizycznego. 

Mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, które polegają na uporczywymi długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go. Jego skutkami mogą być: zaniżona ocena przydatności zawodowej mobbingowanego, jego poniżenie, ośmieszenie, izolowanie. Mobbing może mieć formę biernego zachowania. Jest działaniem długofalowym, nie jednorazowym.

Każdy pracodawca zobligowany jest działać przeciwko mobbingowi, wdrażać procedury antymobbingowe. Jakub Jamrozek wraz ze swoimi gośćmi - Katarzyną Jarymek, fundatorką i prezeską fundacji Dobra Fundacja, pomysłodawczynią i koordynatorką kampanii "Godność ma swoje", Patrycją, ofiarą mobbingu, Ewą Ulicz, sociolożką, aktywistką antydyskryminacyjną z Fundacji GrowSPACE, dr Marzeną Rusanowską, psycholożką, psychoterapeutką, kierowniczką badań naukowych w zakresie zaburzeń emocjonalnych oraz Joanną Cur, radczynią prawną, sprawdzą jak prawo chroni osoby mobbingowane. 

Czwórkowi goście opowiedzą jakie mogą być konsekwencje mobbingu i jak możemy chronić osoby poddane tej formie przemocy. 

***

Na audycję z cyklu "Bez tabu" we wtorek (8.10) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek

pj/gov.pl

Czytaj także

Kultura pracy. Co zrobić, żeby ją poprawić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 17:00
- Pracodawcy muszą sobie zdawać sprawę, że wartością każdej firmy jest kapitał ludzki. Dlatego niezmiernie ważne jest by pracownicy dobrze czuli się w miejscu, w którym spędzają dużą część swojego czasu - przekonuje Wioletta Żukowska-Czaplicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mobbing w pracy. Czym jest i kogo może spotkać?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 16:42
Przemoc psychiczna w pracy jest powszechniejsza, niż mogłoby się wydawać. Pomimo rosnącej świadomości tego zjawiska jego zwalczanie wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem. O mobbingu i o tym, do jakich tragedii może on doprowadzić, opowiedziała Katarzyna Bednarczykówna w audycji "Ferment kulturalny".
rozwiń zwiń