Otyłość - wyzwanie XXI wieku. Jak skutecznie jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 09:00
Dbanie o zdrowie jest niezwykle istotne. Ciałopozytywność to wartość. Dobrze jest to połączyć i nie bagatelizować choroby otyłościowej - a w zamian cieszyć się dobrym życiem, w zdrowym ciele. Ale jak ocenić czy to już przewlekła choroba, czy zaledwie "kilka kilogramów więcej do kochania"? 
Już 9 mln dorosłych Polaków cierpi na otyłość
Już 9 mln dorosłych Polaków cierpi na otyłośćFoto: Shutterstock/Suzanne Tucker

Otyłość to jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Dotyka milionów ludzi na całym świecie, w tym także w Polsce. W 2020 roku około 2,6 miliarda osób miało nadwagę, 990 milionów chorych na otyłość. W Polsce z analiz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego wynika że odsetek osób w wieku 20 lat i więcej, u których stwierdzono zbyt wysoką masę ciała wyniósł 52,2 procent, a 13,6 procenta cierpiało na otyłość.


Posłuchaj
86:58 czwórka bez tabu 28.10.2024 otyłość 20.04.mp3 Czym jest otyłość? Kiedy można postawić na ciałopozytywność, a kiedy niezbędna jest już poważna walka z chorobą otyłościową, która zagraża życiu? (Bez tabu/Czwórka)

 

Czym jest choroba otyłościowa?

Choroba otyłościowa definiowana jest jako nieustępująca samoistnie choroba przewlekła, z tendencją do nawrotów, powstająca w wyniku dodatniego bilansu energetycznego, który jest następstwem przewagi energii pobranej z pożywienia nad wydatkowaną. Ta choroba znacząco utrudnia funkcjonowanie organizmu, a także zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych powikłań - takich jak choroby układu krążenia, bezdech senny, cukrzyca typu 2, choroby nerek, nowotwory, zwyrodnienia stawów czy depresja.

W raporcie "Choroba otyłościowa - wyzwania społeczne, kliniczne i ekonomiczne" z 2024 roku eksperci wskazują, że 65,6 procent Polaków ma nadwagę, 29,8 procent choruje na otyłość. To globalne wyzwanie zdrowotne. 

Zobacz też:

Za otyłość często odpowiedzialne są czynniki genetyczne, ale i środowiskowe. Autorzy raportu wskazują na brak aktywności fizycznej, spożycie cukrów i wiele innych. 

Jak poradzić sobie z otyłością? 

Elżbieta Brzozowska z Fundacji Ad Meritum podkreśla, że nie ma jednej prostej recepty na poradzenie sobie z otyłością. - Ważne, by uświadomić sobie, że tu nie ma wróżki, czarodziejskiej różdżki. Najlepszy lek i operacja to narzędzia, które dają nam ogromną szansę, ale musimy też zrobić porządny "remont" w swojej głowie. To podstawa by inaczej żyć, inaczej jeść, wysypiać się, nawadniać, czerpać z życia inne przyjemności - mówi ekspertka. 

- Tu nie ma diety cud - zaznacza Paula Nagel, dietetyczka i psychodietetyczka z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. - Choroba otyłościowa dotyka różnych aspektów naszego życia. Nie ma jednego uniwersalnego środka na redukcję masy ciała, do pacjenta podchodzimy jednostkowo - dodaje. 


Czytaj także:

Kuba Jamrozek wraz z Elżbietą Brzozowską, Paulą Nagel i Robertem Plisko, prezesem HTA Consulting, szukali odpowiedzi na pytania o przyczyny otyłości, zwrócili uwagę na nurt ciałopozytywności, który należy odróżnić od akceptacji choroby zagrażającej życiu, jaką jest otyłość. 



***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Paula Nagel (dietetyk i psychodietetyk, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Centrum Dietetyczne Online), Elżbieta Brzozowska (Fundacja Ad Meritum, koordynatorka kampanii "Na Wagę Zdrowia"), Robert Plisko (prezes HTA Consulting) 

Data emisji: 28.10.2024

Godzina emisji: 20.04

pj

Czytaj także

Otyłość i nadwaga - jak z nimi zawalczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 12:23
Ze zbyt dużą masą ciała boryka się już 57 procent Polaków, wynika z danych GUS z 2019 roku. Ten wskaźnik niestety rośnie, dlatego nie warto zwlekać i odkładać walki z otyłością i nadwagą na później. Warto skorzystać z bezpłatnych wizyt online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 14:30
Osoby, które borykają się z nadwagą czy otyłością doskonale wiedzą czym jest efekt jojo. Mając za sobą takie doświadczenia, warto sięgnąć po bezpłatną pomoc psychodietetyka w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń