Co robić z najgroźniejszymi przestępcami?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2025 08:30
Seryjni mordercy, przestępcy na tle seksualnym i inni najgroźniejsi kryminaliści stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa. Jednocześnie ich karanie oraz resocjalizacja to największe wyzwanie dla systemu penitencjarnego. Jak powinno się postępować z takimi osobami, uwzględniając aspekty legislacyjne, społeczne i etyczne demokratycznego państwa prawa?
Jak traktować osoby, które popełniły najpoważniejsze zbrodnie?
Jak traktować osoby, które popełniły najpoważniejsze zbrodnie?Foto: Shutterstock

"Przypadek Mariusza Trynkiewicza, który na mocy amnestii uniknął kary śmierci i po odbyciu wyroku miał wyjść na wolność, zmusił ustawodawcę do utworzenia ośrodka w Gostyninie. Trafiają tam przestępcy z zaburzeniami osobowości lub preferencji seksualnych, którzy mogą nadal stanowić zagrożenie dla społeczeństwa" - czytamy w tekście Piotra Szymaniaka opublikowanego na łamach "Rzeczpospolitej".

Co robić z najgroźniejszymi przestępcami? Jakie są metody pracy z nimi? Czy każdego można zresocjalizować? Czy widać wolę zmiany? Jak ich traktować, nie łamiąc przy tym praw człowieka? Czy da się zapobiec rozwojowi patologicznych zachowań, zanim będzie za późno?

Zobacz także:

Na te i inne pytania odpowiedzą goście poniedziałkowej audycji "Bez tabu". Będą to m.in.:

  • Magdalena Pusz - psycholog penitencjarny,
  • Tymoteusz Paprocki - adwokat, kancelaria Paprocki i Wojciechowski,
  • dr Anna Więcek-Durańska - psycholog sądowy, biegły sądowy z zakresu psychologii klinicznej, Instytut Psychologii APS.

***

Na audycję z cyklu "Bez tabu" w poniedziałek (27.01) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

kajz/kor

Czytaj także

Joanna Flis: Poczucie własnej wartości jest początkiem wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 07:20
- Poczucie własnej wartości to taka globalna samoocena, czyli coś, na co składa się bardzo dużo własnych przekonań na temat tego kim jesteśmy - wyjaśnia Joanna Flis, psycholożka, ekspertka MŁODYCH GŁÓW. - Pewność siebie jest jedną z jego części składowych - dodaje. 
rozwiń zwiń