- Ogłoszono wyniki czwartego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
- W pierwszej dziesiątce znalazły się szkoły również z mniejszych miast.
- Wiele placówek wspina się po drabinie Rankingu - ze szkół przyjaznych stają się przyjaznymi i zaangażowanymi.
- Idee równości, bezpieczeństwa i zaufania w szkole nie są już domeną największych metropolii.
- Polska szkoła wciąż nie jest wolna od dyskryminacji. Opinie uczniów pokazują jednak, że zmiana się dokonuje.
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ został opublikowany już czwarty raz. Każdego roku liczba uwzględnianych w nim placówek rośnie, a w ankietach biorą udział uczniowie z całej Polski - to ich odpowiedzi i opinie są decydujące. Pierwszy ranking stworzono w 2018 roku, dotyczył szkół warszawskich.
- W tegorocznym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ jest wiele pozytywnych zaskoczeń. To na pewno jest historyczna edycja rankingu - podkreśla Mateusz Trzaska, współkoordynator rankingu z Fundacji GrowSpace. - Takim pozytywnym zaskoczeniem jest na pewno pięć nowo debiutujących szkół w pierwszej dziesiątce rankingu. Mamy tu szkoły z wielu miejscowości.
Ankietę, której wyniki były bazą rankingu, wypełniło w tym roku tysiące uczniów. 55 procent odpowiedzi wpłynęło od osób spoza największych miast w Polsce. - To pokazuje, że idee równości, bezpieczeństwa i zaufania w szkole nie są już domeną tych największych metropolii, a równość wita również w tych mniejszych miastach, jak np. Boguchwała - podkreśla rozmówca Jakuba Jamrozka.
06:56 czwórka wieczór z czwórką 24.04.2024 szkoły 20.12.mp3 O Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ opowiada Mateusz Trzaska (Wieczór z Czwórką/Czwórka)
Szkoły najbardziej przyjazne LGBTQ+
Podium Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zajęły:
- 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" z Warszawy
- XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy
- III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu
W pierwszej "25" rankingu są też szkoły z Żywca, Zabrza, Opola czy Łodzi. Gonią je m.in. placówki z Kielc, Rumi, Chojnic, Kędzierzyna-Koźla.
- Wartym podkreślenia jest fakt, że po raz pierwszy w pierwszej "25" rankingu znalazły się szkoły z Kielc. Do tej pory były one oznaczone jedynie jako przyjazne, teraz zostały oznaczone jako przyjazne i zaangażowane - ocenia Mateusz Trzaska. - Widać, że ta pozytywna rywalizacja, która przyświeca Rankingowi Szkół Przyjaznych LGBTQ+, działa. Szkoły chcą się poprawić, chcą być jak najbardziej bezpieczne dla swoich uczniów.
Jaka szkoła jest przyjazna?
Szkoła przyjazna LGBTQ+ to szkoła, której uczniowie:
- czują się w niej bezpieczni
- mogą być sobą
- nie boją się mówić o tym, kim są
- W naszym rankingu to uczniowie pisali o swoich doświadczeniach, oceniali bezpieczeństwo, pisali o akcjach równościowych, jeśli takie miały miejsce - wymienia współkoordynator. - To ich odpowiedzi są nagrodą dla pracowników szkoły za ich zaangażowanie. W tym roku startujemy pod hasłem "Szkoła zaufania" i chcemy to zaufanie budować. Jedną z kwestii poruszanych w naszej ankiecie było pytanie: czy znasz choć jedną osobę wśród pracowników szkoły, której ufasz?
Na stronie maparówności.pl każdy zainteresowany rankingiem uczeń mógł odnaleźć swoją szkołę i odpowiedzieć na pytania jej dotyczące.
Co jeszcze trzeba zmienić?
- Niestety na pewno dyskryminacja w polskich szkołach wciąż występuje. Przykłady tego znamy - przyznaje Mateusz Trzaska. - Przez wiele lat szkole towarzyszyło przyzwolenie na dyskryminację i przemoc. Wiele osób nie mogło być sobą w polskich szkołach, a przecież to szkoła często nazywana jest drugim domem. My chcemy, by stała się bezpiecznym drugim domem. By takie były wszystkie placówki w Polsce.
Mateusz Trzaska zwraca uwagę na dużą zmianę, która dokonała się w ostatnim czasie. - Jeszcze w zeszłym roku po Tęczowym Piątku kuratorium oświaty wysyłało kontrole do szkół, w których on się odbył - wspomina. - A obecnie np. w Kuratorium Oświaty w Gdańsku, w dniu ogłoszenia naszego rankingu, odbyła się konferencja prasowa z nowym kuratorem oświaty, gdzie mówiono o elementarnych wartościach. A Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ stawia właśnie na te podstawowe wartości, jak poszanowanie drugiego człowieka.
Tęczowy Piątek i Tarcze Zaufania
Tęczowy Piątek stał się jedną z najgłośniejszych szkolnych akcji, która stawia na równość i akceptacje osób uczniowskich. Nie oznacza to jednak, że powinien być jedyną taką akcją w szkolnych placówkach. - Tu chodzi o kompleks działań i zachowań, o tworzenie codziennej atmosfery - podkreśla gość Czwórki. - Jeden piątek nie wystarczy. Trzeba rozmawiać. Dyrektorzy szkół z topowych miejsc rankingu przyznają, że cały czas starają się wpływać, by wszyscy w ich szkole czuli się dobrze, pytają swoich uczniów o to, jak się czują, co trzeba zmienić, by tworzyć społeczność szkolną, wspólną i wspierającą.
Najlepsze szkoły Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ uhonorowane zostały Tarczami Zaufania. Są one symbolami pozytywnej rywalizacji, a także sygnałem dla kandydatów do szkół, że w danej placówce ich prawa są szanowane, a uczniowie czują się bezpieczni, słyszani i akceptowani.
***
Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Mateusz Trzaska (współkoordynator Rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+, Fundacja GrowSpace)
Data emisji: 24.04.2024
Godzina emisji: 20.12
pj/wmkor