Męski czyli jaki? To już nie silny i odważny?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 06:40
Czy ostatnie lata zmieniły postrzeganie męskości? To pytanie Jakub Jamrozek zadał swoim gościom, ale też Czwórkowym kolegom. Sprawdziliśmy, co dziś oznacza "męski" - czy to już nie jest ten silny, odważny, który ma za zadanie zapewnić byt swojej rodzinie?
Co dziś oznacza słowo męski?
Co dziś oznacza słowo "męski"?Foto: Shutterstock/ New Africa

Najnowszy raport "Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny" obala popularne stereotypy o twardych, pozbawionych wrażliwości mężczyznach. Z raportu wynika, że 79 procent mężczyzn w przedziale wiekowym 18-25 lat przyznaje, że chciałoby mieć z kim porozmawiać o emocjach, 4 na 10 badanych uważa, że mamy do czynienia z tzw. kryzysem męskości, 24 procent uważa, że mężczyźnie nie wypada płakać, a 57 procent przyznaje się do problemów z erekcją.


Posłuchaj
97:36 czwórka bez tabu 18.11.2024 męskość 20.05.mp3 O męskości, jej współczesnym postrzeganiu (Bez tabu/Czwórka)

 

Autorzy raportu zauważają, że współcześni mężczyźni nie chcą w sobie widzieć superbohatera. Mówią za to o dojrzałości, mądrości życiowej. Choć te wyniki są też zróżnicowane w zależności od wieku ankietowanych.

Zobacz też: 

O czym świadczą te dane? Jaki jest obraz współczesnego mężczyzny? O tym rozmawialiśmy z Patrycją Wonatowską, psycholożką, seksuolożką, psychoterapeutką i współtwórczynią Instytutu Pozytywnej Seksualności oraz Maciejem Morozem, trenerem relacji a Akademii Flirtu. 



Oprócz tego Damian Sikorski opowiedział o tym, czym jest dla niego "męska muzyka", a Jędrzej Rosiewicz zdradził co pokolenie Z myśli "męskości". 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Patrycja Wonatowska (psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka i współtwórczyni Instytutu Pozytywnej Seksualności), Maciej Moroz (trener relacji a Akademii Flirtu)

Data emisji: 18.11.2024

Godzina emisji: 20.06

gV/pj

Czytaj także

Bez tabu - raperzy otwarcie o męskiej depresji

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 19:50
- Mężczyźni nie dają sobie prawa do chwili słabości i pozostają w maskach nałożonych im przez społeczeństwo. To może prowadzić do poważnej choroby, jaką jest depresja - mówi w Czwórce Przemek Kaca, autor książki "Sny z betonu". - Z depresją zmaga się także wielu raperów i coraz odważniej podejmują ten temat w swoich tekstach. Jest to problem, o którym trzeba mówić głośno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syndrom oszustki - na czym to polega?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 16:10
Niepewność, strach, poczucie winy, wątpienie w swoje możliwości i wiedzę - z tymi problemami mierzą się kobiety na całym świecie, szczególnie w sferze zawodowej. Syndrom oszustki sprawia, że czujemy się niekompetentne, niewystarczające, ciągle się wstydzimy i umniejszamy swoje dokonania. Opisuje go Małgorzata Mielcarek, w książce "Jesteś oszustką. Syndrom, który Cię niszczy". 
rozwiń zwiń