- "Warszawa czekała na Muzeum Powstania Warszawskiego kilkadziesiąt lat. Gdyby powstało wówczas, kiedy powinno było powstać, zapewne wyglądałoby inaczej, znalazłoby się w innym miejscu, a jego twórcami nie byliby przedstawiciele pokolenia dzieci i wnuków Powstańców..."
- To fragment opisu ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego, które w tym roku obchodzić będzie 20-lecie istnienia.
- Ten rok będzie dla niej wyjątkowy również dlatego, że upamiętniać będzie 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
- O tym, jak wyglądać będą obchody obydwu ważnych rocznic, rozmawialiśmy z dr. Pawłem Ukielskim, zastępcą dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego - coś nowego i atrakcyjnego
Dr Paweł Ukielski opowiadał w Dwójce o początkach działalności Muzeum Powstania Warszawskiego. - Chcieliśmy zrobić coś nowego, coś zupełnie innego niż w dotychczasowych polskich muzeach. Zakładaliśmy, że to muzeum powinno być sukcesem, ale zwłaszcza na początku nie spodziewaliśmy się, że będzie tak duży, że do muzeum będzie przychodzić po pół miliona ludzi. Powstało wiele kolejnych muzeów, miejsc w powszechnym rozumieniu atrakcyjnym - mówił.
Wszystkie budynki przywrócone do stanu pierwotnego
Wspominał swoją pierwszą wizytę na terenie późniejszego muzeum. - Jesienią 2003 roku to była jeszcze kompletna ruina, nikt sobie nie wyobrażał, że ten budynek można zrekonstruować. My się uparliśmy, aby całość kompleksu przywrócić do stanu, który był pierwotnie. Aby wszystkie budynki odbudować, sklepik oraz kasa zostały rozebrane i poskładane zgodnie z tym, co było tutaj sto lat wcześniej - powiedział gość Dwójki.
Muzeum stworzone w 13 miesięcy
- Byliśmy grupą młodych ludzi ze znikomym doświadczeniem zawodowym. Dzisiaj powiedziałbym, że to niemożliwe, aby w ciągu trzynastu miesięcy z ruiny stworzyć muzeum, w którym jest nowoczesna ekspozycja. Z wszystkimi przetargami, kwestiami architektonicznymi, odbiorami, a jednocześnie z pracą koncepcyjną jak ta ekspozycja ma wyglądać - stwierdził rozmówca Jakuba Kukli.
Czytaj też:
Należy znaleźć własną ścieżkę
- Jednym z naszych wzorów było Holocaust Museum w Waszyngtonie. Korzystaliśmy z doświadczeń pierwszego tego typu muzeum w naszym regionie, czyli Domu Terroru w Budapeszcie, który został otwarty dwa lata wcześniej. Wiedzieliśmy, że nie można niczego skopiować, należy znaleźć własną ścieżkę. Nie chcieliśmy tworzyć repliki, a zastanowić się co chcemy opowiedzieć, w jaki sposób. Potem do tego dobieraliśmy środki wyrazu - wyjaśniał Paweł Ukielski.
Z inicjatywy ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego
"Budowa Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęła się jednak dopiero w 2003 roku, z inicjatywy ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. Wówczas też powstał pomysł, by na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego otworzyć muzeum nowoczesne, podobne do najlepszych tego typu obiektów na świecie. Muzeum przybliżające widza do źródła historycznego i eksponatu przez odpowiednią ich prezentację w przestrzeni muzealnej" - to fragment opisu ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego, które w tym roku obchodzić będzie 20-lecie istnienia.
Jeden z najważniejszych punktów na historycznej mapie stolicy
Mieszczący się na warszawskiej Woli, charakterystyczny budynek dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich, jest dziś jednym z najważniejszych punktów na muzealnej, kulturalnej i historycznej mapie stolicy. W zeszłym roku placówkę odwiedziło ponad 600 tysięcy gości.
Ten rok będzie dla niej wyjątkowy również dlatego, że upamiętniać będzie 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
16:15 2024_01_15 16_29_40_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 20-lecie Muzeum Powstania Warszawskiego. "To muzeum okazało się wielkim sukcesem" (Wybieram Dwójkę)
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: dr Paweł Ukielski (zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 15.01.2024
Godzina emisji: 16.30
mgc/mg/mo/pr