80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Czwórka z Pokoju na lato

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 14:10
W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji przygotowano wiele inicjatyw, które mają uczcić ten niepodległościowy zryw. W Czwórce mówiliśmy o nich w specjalnej audycji nadawanej z Pokoju na lato - plenerowej miejscówki przy Muzeum Powstania Warszawskiego, której jesteśmy patronem.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock.com

Pokój na lato - pod tą nazwą kryje się wyjątkowy letni pawilon kulturalno-rekreacyjny. To nie tylko miejsce spotkań, ale także koncerty, debaty, dyskusje, które organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Czwórka jest patronem medialnym projektu i to właśnie do Pokoju na lato, po raz kolejny, przenieśliśmy się w naszej specjalnej audycji.

1 sierpnia 1944 roku to data, która ma szczególne miejsce w sercach nie tylko warszawiaków, ale wszystkich Polaków. To wtedy wybuchło Powstanie Warszawskie, jeden z najkrwawszych zrywów zbrojnych w naszej historii. W tym roku mija 80 lat od tamtych wydarzeń i z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało specjalny plan obchodów rocznicy, na który składają się uroczystości oficjalne, koncerty, opera, wystawy, konkursy i gra miejska. W audycji plenerowej Czwórki m.in. rozmawialiśmy o tym, jak przedmioty mogą opowiadać o historii. Naszymi gośćmi od godz. 11.00 byli Dorota Rakowska i Adam Jeżewski, kuratorzy wystawy "Rzeczywiste. 80 wyjątkowych przedmiotów z Powstania Warszawskiego".

Wprost z Pokoju na lato zapraszaliśmy także na prapremierę opery site-specific pt. "D'ARC". To największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego, który będzie miał miejsce dokładnie 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstańczego zrywu. Naszymi gośćmi po godz. 13.00 będą reżyser spektaklu Krystian Lada, kompozytorka Teoniki Rożynek oraz choreograf Wojciech Grudziński.



Wcześniej jednak, po godz. 12.00, mówiliśmy o przyrodzie w miastach, która także stanowi nasze dziedzictwo. Sprawdzimy, jak zmieniają się ekosystemy miejskie i jak poprawia się ich stan. W plenerowym studiu Czwórki pojawią się Paweł Piszczałka, który opowie o merytorycznych aspektach ekosystemów miejskich. Naszą gościnią była także Weronika Szypszak, z którą rozmawialiśmy o ekosystemach miejskich w kontekście projektu "Leśne Dialogi - ekologia i dziedzictwo przyrodnicze w sercu miasta".


***

Na audycję "Czwórka w plenerze" w niedzielę (28.07) od godz. 11.00 zaprosiła Marta Zinkiewicz.

aw/mat.pras. 

kmp

Czytaj także

"Zryw po latach upokorzeń". Powstańcy wspominają moment wybuchu walk z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 13:21
Chęć odwetu za lata niemieckiej okupacji, ale też obawa o skalę przelanej krwi - tak moment wybuchu Powstania Warszawskiego wspominają w rozmowach z Polskim Radiem jego weterani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

20-lecie Muzeum Powstania Warszawskiego. "To muzeum okazało się wielkim sukcesem"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 22:10
- Chcieliśmy zrobić coś nowego, coś zupełnie innego niż w dotychczasowych polskich muzeach. W ciągu trzynastu miesięcy z ruiny udało się stworzyć muzeum, w którym jest nowoczesna ekspozycja. Z wszystkimi przetargami, kwestiami architektonicznymi, odbiorami, a jednocześnie z pracą koncepcyjną jak ta ekspozycja ma wyglądać - mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń