Michał A. Zieliński: Najważniejsza powinna być angażująca widza opowieść

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 16:00
Po premierze filmu "Kos" autor scenariusza - Michał A. Zieliński był gościem audycji "Lato z kanapy", gdzie opowiedział o tym, czym dla niego jest film historyczny, jakie jest jego podejście do pisania takiego filmu oraz nad czym teraz pracuje. 
Michał A. Zieliński
Michał A. Zieliński Foto: Michał Piwowarek
  • W styczniu tego roku do kin wszedł film "Kos", którego autorem jest gość Czwórki - Michał A. Zieliński.
  • "Kos" opowiada historię z czasów insurekcji kościuszkowskiej.
  • Przepisem Michała A. Zielińskiego na dobry film historyczny jest skupienie się na człowieku.
  • Aktualnie Michał A. Zieliński pracuje nad adaptacją "Morfiny" Szczepana Twardocha.

Jak zrobić dobry film historyczny?

W styczniu tego roku do kin trafił film "Kos", w reżyserii Pawła Maślona. Film opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w czasach insurekcji kościuszkowskiej. O tym jak napisać dobry film, z tłem historycznym opowiedział słuchaczom Czwórki scenarzysta tego filmu - Michał A. Zieliński. 

- Ostatnie 200 lat nie było kolorowe dla wspólnoty polskiej, dlatego częściej chcemy słuchać i oglądać treści o trudnych tematach - opowiada Michał A. Zieliński. - Wykształcił się model, że w Polsce chętnie opowiadamy o wielkich krwawych zrywach.

Scenarzysta w rozmowie z Jeremim Angowskim zdradził jaki jest jego przepis na dobry film historyczny. - Najważniejsza powinna być angażująca widza opowieść, a nie pretekst - tłumaczy scenarzysta. - Gdybym napisał "Kosa" w klasycznym podejściu, to musiałbym tam zrobić bitwę pod Racławicami i pewnie skończyłoby się na jakimś rodzaju "wikipedycznej" notki.

- Film musi być historią człowieka i wydaje mi się, że warto koncentrować się na historiach ograniczonych czasowo - radzi gość Czwórki. - Opowiedzenie prawdy o człowieku, można zawrzeć nawet w tygodniu z jego życia.


Posłuchaj
29:10 CZWORKA Lato z kanapy M. Zieliński (mp3) 2024_08_01-17-43-02.mp3 Michał A.. Zieliński - jak zmienić narrację w rozmowach o historii. Jak opowiadać młodym ludziom historie, żeby były ciekawe (Czwórka/Lato z kanapy)

 

Ludzie vs. fakty 

Autor scenariusza do "Kosa" podkreślał, że najważniejsi w filmie są ludzie i ich historie. - Każdy film historyczny musi mieć elementy współczesne, żeby widz mógł to lepiej zrozumieć i mógł się utożsamić z bohaterami - tłumaczy. - Określenie "film historyczny" jest bardzo mylące, bo wydaję się, że to będzie lekcja historii na ekranie.

- W "Kosie" jest mało o Kościuszce, bo chciałem opowiedzieć o tym, co było dla niego ważne, czyli o sprawie chłopskiej - mówi Michał A. Zieliński. - Uważam, że opowiadanie o tym ustami Kościuszki jest bez sensu, lepiej niech o sprawie chłopskiej opowie chłop.

- Prywatnie jestem wielkim fanem Kościuszki, to jest bohater narodowy, który bardzo łączy naród - mówi scenarzysta. 

Scenarzysta opowiedział jak wyglądało przygotowanie scenariusza do "Kosa" i na czym chciał się skupić. - Przygotowując się do Kosa i czytając książki historyczne wszedłem w las faktów, w pewnym momencie to było karczowanie tego lasu, żeby było widać wzgórze tej opowieści - opowiada. 



Wielki Polski Film

Przy okazji rozmowy o filmach historycznych prowadzący audycję "Lato z kanapy" Jeremi Angowski i scenarzysta filmu "Kos" zastanawiali się nad innymi momentami w historii Polski, które warto byłoby przedstawić na wielkim ekranie. Michał A. Zieliński zasugerował, że niewykorzystanym jeszcze w pełni tematem jest historia Solidarności. Odniósł się również do podejścia Polaków do tworzenia filmów.

- Mamy fantazję w Polsce, żeby zrobić wielki film historyczny, który na całym świecie będzie oglądany - mówi. - To jest fantazja ograniczana z wielu stron, ze strony finansowej i też ze strony dobrej historii, bo dobre filmy muszą być zrobione przez profesjonalistów, niezależnie od upodobań politycznych. Autor dodał również, że przede wszystkim powinniśmy tworzyć dobre filmy dla siebie samych. 

Przyszłe plany scenopisarskie 

Podczas rozmowy na antenie Michał. A Zieliński zdradził nad czym aktualnie pracuje. - W tej chwili kończymy z Pawłem Maśloną adaptację "Morfiny", czyli powieści Szczepana Twardocha, która się dzieje w październiku 1939 roku, więc też jest to historyczny temat - mówi.

***

Tytuł audycji: Lato z kanapy

Prowadzi: Jeremi Angowski

Goście: Michał A. Zieliński (scenarzysta)

Data emisji: 1.08.2024

Godzina emisji: 18.45