Jak zostać pilotem samolotu? Niełatwa droga do pracy marzeń

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 10:26
Bycie pilotem samolotu to marzenie wielu osób, niekoniecznie tylko tych, którzy chodzą z głową w chmurach. Zawód ten jest tak samo tajemniczy, co prestiżowy. O codzienności pracy w kokpicie opowiada Gabriela Ścigaj.
Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?
Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?Foto: shutterstock/VladyslaV Travel photo
  • W audycji Czwórki pilotka Gabriela Ścigaj zdradza tajniki swojego zawodu
  • Gość audycji opowiada, co trzeba zrobić, aby zasiąść na miejscu pilota samolotu

 

Aby zostać pilotem trzeba uzbroić się w cierpliwość. Wiedza potrzebna do wykonywania tego zawodu jest bardzo skomplikowana. Jednak początki nauki nie różnią się od innych, bardziej przyziemnych kierunków edukacji. - U mnie w rodzinie nikt nie był pilotem, więc nikim bliskim się nie inspirowałam. Bardzo długo szukałam swojej ścieżki; praktycznie całe liceum zastanawiałam się, co robić. Kierowałam się tym, co mnie interesuje, jakie przedmiot przychodzą mi z łatwością - opowiada Gabriela Ścigaj.


Posłuchaj
27:46 czwórka pocztówka z wakacji 25 sierpnia 2024 ścigaj 15.10.mp3 Gabriela Ścigaj o pracy pilota samolotu (Pocztówka z wakacji/Czwórka)

 

- Pilotaż to nie był mój pierwszy wybór, na początku była to nawigacja. Chciałam zostać kontrolerem - ta praca wydawała mi się ciekawa. Początkowo nie wybrałam pracy pilota, bo nie sądziłam, że jest to możliwe. Droga do zostania pilotem poprzez naukę na uczelni początkowo wygląda jak każde inne studia - rozpoczyna się od rekrutacji. Każdy student rozpoczyna naukę na kierunku lotnictwo i kosmonautyka - zdradza gość Czwórki. Po trzech semestrach wybierana jest specjalizacja, jedną z nich jest właśnie pilotaż. Dopiero po jej wyborze znajdziemy się na właściwej ścieżce, która zakończy się uprawnieniami pilota samolotu.

Ogromna ilość testów

- Egzaminów lotniczych jest naprawdę dużo. Największym wyzwaniem dla każdego przyszłego aspirującego lotnika jest zdobycie licencji pilota liniowego ATPL. Na część teoretyczną składa się czternaście egzaminów w języku angielskim. To około dwudziestu tysięcy pytań, które po prostu trzeba przerobić – mówi Gabriela.


Najważniejsze są procedury

Może się zdawać, że bycie pilotem samolotu wiąże się z ciągłą ekscytacją i adrenaliną. W rzeczywistości zawód ten opiera się na przestrzeganiu rutynowych procedur. - Oprócz tego, że pilot steruje samolotem, musi zapewnić bezpieczeństwo i komfort podróży wszystkich pasażerów. Jesteśmy zarówno inżynierami, meteorologami, jak i liderami całej załogi statku powietrznego - tłumaczy pilotka. - Osoby w kokpicie mają stuprocentowy wpływ na to, co dzieję się z samolotem. To, że latamy na autopilocie oznacza, że też nim sterujemy. W każdym momencie możemy zmienić kierunek lotu - przez cały czas mamy sytuację pod kontrolą.


- Podczas jednego z lotów, jeszcze na etapie szkolenia, razem z moim znajomym straciliśmy łączność - relacjonuje gość audycji. - Komunikacja w lotnictwie jest bardzo ważna - w sytuacji jej braku nie wiemy nawet, czy możemy bezpiecznie wylądować. Z reguły taka okoliczność nie jest niebezpieczna, bowiem mamy na to przewidziane procedury. Najgorsze co może się zdarzyć to usterka techniczna. Samoloty cały czas mają przeglądy i pod kątem technicznym są kontrolowane przez mechaników.

***

Tytuł audycji: Pocztówka z wakacji

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Gabriela Ścigaj (pilotka samolotu)

Data emisji: 25.08.2024 

Godzina emisji: 15.10

kajz

Czytaj także

W przestworzach. Stewardessa nie zawsze jest w domu na święta

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 13:42
Zawód stewardessy to dla wielu praca marzeń. Odwiedzanie nowych miejsc, dalekie podróże, praca z ludźmi - to kusi. Ale zajęcie to ma też swoje minusy, często np. wymaga spędzenia świąt z dala od domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transport lotniczy. Jak latanie samolotem wpływa na klimat?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 11:17
- Katastrofa klimatyczna to nie jest jakaś poetycka hiperbola. To jest coś, co nam realnie grozi - mówi Jakub Jędrak z portalu smoglab.pl. - Więc użyję mocnych słów, ale wydaje mi się nieetyczne latanie tylko dla rozrywki czy dla zobaczenia ładnego krajobrazu, jeśli wiemy, że taki lot to jest emisja nawet tony dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń