To nie tylko dziewczyny z pomponami. Cheerleading w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 12:12
Cheerleading to nie tylko skakanie z pomponami, o czym przekonali nas goście audycji "Rozgrzewka". Leszek Cichocki, Adrianna Kopacka i Patryk Gąsiorek opowiedzieli słuchaczom Czwórki, czym naprawdę jest ten sport.
Cheerleeding
CheerleedingFoto: Shutterstock

Nasza powszechna opinia o tym, czym jest cheerleading, wywodzi się głównie z filmów i seriali ze Stanów Zjednoczonych, jednak nie jest to do końca wizja, która pokrywa się z rzeczywistością. Jest to dyscyplina sportowa łącząca w sobie elementy, takie jak gimnastyka, akrobatyka i taniec.


Posłuchaj
32:17 CZWORKA Rozgrzewka - Cheerleading (mp3) 2024_10_07-17-05-28.mp3 Czym naprawdę jest cheerleading i czy jest to sport jedynie dla dziewczyn? O tym opowiedzieli goście "Rozgrzewki" (Rozgrzewka/Czwórka)

 


- Cheerleading jest w Polsce już od 10 lat, a 7 lat temu powstał Polski Związek Sportowy Cheerleadingu - mówi Leszek Cichocki, prezes PZSC. 



Damski sport?

Chociaż powszechnie cheerleading jawi się jako damski sport, nie jest to bliskie prawdy. - W mojej drużynie jest 25 osób, z czego połowa to faceci - mówi Patryk Gąsiorek, zawodnik i trener cheerleadingu. Od początku cheerleadingu w Polsce w sporcie uczestniczyły zarówno dziewczyny, jak i chłopaki, wiąże się to z tym, jakie role pełnią dane osoby w tym sporcie.

Zobacz też:

Cheer i performance 

- Cheerleading dzieli się na dwie dywizje - jedną jest cheer, a drugą jest performance. W dywizji cheer jest znacznie więcej facetów, ponieważ zajmuje się podnoszeniem i podrzucaniem osób z dywizji performance - tłumaczy Patryk, który sam jest częścią dywizji cheer. Performance'em, czyli tańcem, zajmuje się z kolei Adrianna Kopacka, która również jest zawodniczką i trenerką tego sportu. - W naszej dywizji liczą się zdolności baletu, akrobatyki i techniki pom (tańca pomponowego - red.) - mówi Ada. 


Zajęcia z cheerleadingu

Są wymagające, trudne i ze względu na podnoszenie ludzi, nawet niebezpieczne. - Do zespołu przyjmujemy małe dzieci w wieku od 5 do 7 lat, ponieważ starsze dzieci mają na pewno ciężej w zespole, bo to jest naprawdę trudny sport i nie da się tego nauczyć w rok. To faktycznie trzeba pielęgnować od najmłodszych lat - im młodsze dzieci, tym lepiej - zdradza Adrianna Kopacka.

Zmiany na przestrzeni lat

- Na początku cheerleading w Polsce to było rzeczywiście tylko machanie pomponami, ale to się bardzo szybko zmieniało - mówi trenerka. 


Niedawno byliśmy z naszą reprezentacją w Stanach Zjednoczonych i było to ponad 130 zawodników, a jeszcze nie tak dawno była taka sytuacja, że pojechała na przykład tylko jedna drużyna i to i tak był wyczyn - opowiada prezes PZSC. - Na pierwszych mistrzostwach Polski było około 230 zawodników, a na ostatnich 4780 zawodników przez cztery dni, więc widać rozwój tego sportu nawet po samych liczbach - podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Leszek Cichocki (prezes Polskiego Związku Cheerleadingu Sportowego), Adrianna Kopacka, Patryk Gąsiorek (zawodnicy i trenerzy cheerleadingu)

Data emisji: 07.10.2024

Godzina emisji: 17.04

gV/wmkor

Czytaj także

SUP joga na śląskim stawiku i w każdym studiu natury

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 19:08
SUP joga to połączenie jogi i deski SUP, na której się pływa stojąc i używając wiosła. Wzmacnia ciało i poprawia balans, ale przede wszystkim uczy uważności na siebie i naturę. 
rozwiń zwiń