Miasteczko tajemnic. Odkrywamy sekrety Kazimierza Dolnego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2024 11:20
- Kazimierz Dolny działa jak magnes. Przyciąga ludzi i sprawia, że chcą tam wracać. Wydawało mi się, że znam to miejsce od podszewki, ale kiedy zaczęłam pisać o nim książkę, raz za razem odkrywałam coś nowego - mówi Hanna Pawłowska, autorka książki "Sekrety Kazimierza Dolnego". 
Panorama Kazimierza Dolnego nad Wisłą
Panorama Kazimierza Dolnego nad WisłąFoto: Shutterstock.com
  • Początki Kazimierza sięgają XI wieku, kiedy istniała tu osada. Prawa miejskie uzyskał w połowie XIV wieku.
  • Dziś Kazimierz Dolny przyciąga turystów nie tylko z Polski.
  • Oferuje atrakcje kulturalne, festiwale muzyczne, filmowe i literackie, ma też wiele swoich tajemnic. 
  • Pisze o nich Hanna Pawłowska w książce "Sekrety Kazimierza Dolnego". 

Miasto dobrze nakręcone

Kazimierz Dolny to ważne miejsce na mapie Polski. Nie tylko ze względu na bogatą historię oraz zabytki, ale także na życie artystyczne. Tutaj toczyła się akcja filmu "Wyspa złoczyńców" według powieści Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku i "Podróży za jeden uśmiech", tutaj Andrzej Barański nakręcił "Dwa księżyce" - ekranizację książki Marii Kuncewiczowej. W Kazimierzu Dolnym Grzegorz Ciechowski stworzył Grzegorza z Ciechowa, Hanka Ordonówna z niecierpliwością czekała na liny zapiekane w śmietanie, a Marek Hłasko biegł na spotkanie z Agnieszką Osiecką.  

- Tuż przed wojną w Kazimierzu Dolnym bywał także Eugeniusz Bodo wraz ze swoją ówczesną narzeczoną, Tahitanką Reri, która zaczynała karierę aktorską. Zakochany po uszy Bodo specjalnie dla niej napisał scenariusz filmu "Czarna perła", którego pewne sceny nagrywano w Kazimierzu - opowiada Hanna Pawłowska.  

Jak arrasy z Wawelu trafiły do Kazimierza?

Kazimierz Dolny był nie tylko świadkiem płomiennych romansów, ale także ważnych wydarzeń historycznych. 9 września 1939 roku do mieszczącego się nieopodal Mięćmierza trafiły arrasy z Wawelu. 

Posłuchaj
08:11 CZWÓRKA Swiat 40 - kazimierz 06.07.2024.mp3 Tajemnice Kazimierza Dolnego nad Wisłą (Świat 4.0/Czwórka)

- Akcja ewakuacyjna rozpoczęła się w momencie, gdy Niemcy dochodzili już do Wisły - opowiada autorka książki. - Najpierw skrzynki ze zwiniętymi arrasami trafiły na barkę do transportu węgla. Przypłynęły nią do Mięćmierza, a okoliczni mieszkańcy przewieźli je na furmankach do Tomaszowic. Wszystko to zorganizował naczelnik urzędu pocztowego w Kazimierzu, Leopold Pisz.

Z Lubelszczyzny bezcenne zabytki - przez Rumunię, Jugosławię, Włochy, Francję i Wielką Brytanię - trafiły do Kanady. Powróciły na Wawel na początku lat 60. XX wieku.

Odkryj tajemnice Kazimierza Dolnego

"Sekrety Kazimierza Dolnego" to opowieść nie tylko o wawelskich skarbach, ale też o tym, gdzie stał drewniany dwór cadyka. Czy w Kazimierzu miały powstać Schody Hiszpańskie? Jaki ładunek przypłynął do podkazimierskiego brzegu Wisły we wrześniu 1939 roku? Kto się błąka po zamkowych murach? Kim był Kozdroń uwieczniony na płótnach i w szkicownikach znanych malarzy?

- Siłę przyciągania Kazimierza czuję od lat - od kiedy z dziadkiem na motocyklu przyjeżdżałam tu na weekendowe wycieczki. Wspinaliśmy się na górę Trzech Krzyży i dziadek pokazywał mi zakole Wisły - wspomina Hanna Pawłowska. - Myślałam, że znam to miejsce jak własną kieszeń, ale żeby napisać tę książkę, przetrząsnęłam górę źródeł i całą literaturę poświęconą Kazimierzowi. I za każdym razem odkrywałam nowe tajemnice.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: "Świat 4.0"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Hanna Pawłowska (autorka książki "Sekrety Kazimierza Dolnego")

Data emisji: 6.07.2024

Godzina emisji: 16.15

kul/kormp

Czytaj także

Szlaki Polski. Zwiedzaj kraj na piechotę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 17:20
Przygodę z wędrowaniem warto zacząć od tzw. mikrowypraw, czyli wycieczek niedaleko miejsca zamieszkania. A jest w czym wybierać, bo w Polsce mamy 80 tys. km szlaków pieszych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnik po Sudetach. "Tu znajdziesz wszystkie góry świata"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 12:40
- Tatry, Karpaty a może Bieszczady? Ferie zimowe to czas, w którym można odkryć piękno polskich gór. Przewodnik terenowy i autor bloga "Wyszedł z domu" Piotr Jochymek zachęca, by odwiedzić Sudety. 
rozwiń zwiń