Vincent Helbig o Niemcach i Polakach czyli "Wasz Niemiec" w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 16:22
Warto rozmawiać o przeszłości i teraźniejszości Polski i Niemiec - mówi w Czwórce Vincent Helbig, czyli "Wasz Niemiec". W audycji "Świat 4.0" opowiadał m.in. o tym, czego o II wojnie światowej uczą niemieckie szkoły. Przekonuje też, jak ważne jest to, by walczyć z wzajemnymi uprzedzeniami i zbliżać obydwa narody do siebie.
Vincent Helbig opowiada o swoim spojrzeniu na Polskę i o tym, co nasi niemieccy sąsiedzi wiedzą o Polakach
Vincent Helbig opowiada o swoim spojrzeniu na Polskę i o tym, co nasi niemieccy sąsiedzi wiedzą o PolakachFoto: Shutterstock

Gościem audycji Świat 4.0 jest Vincent Helbig, którego w sieci znaleźć można pod hasłem "Wasz Niemiec". W swoich mediach społecznościowych opowiada m.in. o tym, dlaczego przeprowadził się do Polski, ile czasu potrzebował na to, żeby przyswoić polską mowę, o swoim spojrzeniu na Polskę i o tym, co nasi zachodni sąsiedzi wiedzą o Polakach. Nie unika też trudniejszych tematów dotyczących wzajemnych relacji między Polską i Niemcami.

O tym wszystkim w Czwórce rozmawia z nim też Piotr Firan. 


Posłuchaj
38:49 Czwórka Świat 4.0 Vincent Helbig 10.09.2024 godz.17.03.mp3 Skąd dzisiaj Niemcy czerpią informacje o Polsce oraz naszej wspólnej historii opowiada Vincent Helbig

  

Warto poznać swojego sąsiada i wchodzić z nim w relacje

Vincent Helbig mieszka w Polsce już od kilku lat. Jak przyznaje, zanim się tutaj przeprowadził, miał znikomą wiedzę o naszym kraju.

- Muszę przyznać, że ten kraj wydawał mi się mało interesujący. Niemcy, gdy patrzą na Europę, to raczej skupiają się na zachodzie, czyli Francji i Anglii. Dlatego o Polsce wiedziałem tylko tyle, ile nauczyłem się w szkole, tj., że Warszawa jest stolicą Polski, że jesteśmy sąsiadami i że Jan Paweł II był Polakiem. Jako kibic, który bardzo lubił chodzić na mecze, znałem też oczywiście Roberta Lewandowskiego, który jest obecnie wśród Niemców chyba najbardziej znanym Polakiem. Teraz, gdy zafascynowałem się waszą kulturą, uważam, że w tym kraju jest bardzo, bardzo dużo ciekawych rzeczy do odkrycia - przyznaje.

Co skłoniło Niemca do podjęcia decyzji o zamieszkaniu w Polsce?

- Mam dziadków, którzy pochodzą z ziem poniemieckich, czyli z Dolnego Śląska. Często opowiadali mi o tym, jak wyglądało ich życie na tych terenach i jak zostali z tych ziem wypędzeni po wojnie. Wiedziałem więc, że mamy bardzo ciężką wspólną historię. Tym bardziej mnie to zaciekawiło. Chciałem poznać te tereny. Zacząłem organizować sobie po nich piesze wędrówki i w końcu trafiłem na dom, w którym wychowała się moja prababcia, a w którym teraz mieszkali Polacy. Zaprzyjaźniłem się z nimi i ten kontakt był dla mnie tak niesamowity, tak zmieniał moje podejście do wszystkiego, co polskie, że stwierdziłem, że muszę was i waszą kulturę lepiej poznać - mówi Vincent Helbig.

Wasz Niemiec, jak mówi, u Polaków najbardziej ceni serdeczność i gościnność, której doświadcza na co dzień.

- Podziwiam też w Polakach ich umiłowanie wolności. Jesteście bardzo czujni na to, jak ta wolność działa w waszym kraju - mówi.



Obalanie mitów i budowanie mostów

Jak przyznaje gość audycji, to co nasi zachodni sąsiedzi jeszcze do niedawna myśleli o Polakach, stanowiło wypadkową braku wiedzy i utrwalanych przez lata krzywdzących stereotypów.

- To się już jednak całkowicie zmieniło. Polacy wykonują w Niemczech bardzo dobrą robotę i są postrzegani jako bardzo dobrzy fachowcy. Dzisiaj dowcipy o Polakach można już usłyszeć tylko od tych osób, które jeszcze nie były w Polsce - mówi gość Czwórki.

Wasz Niemiec zachęca swoich rodaków do tego, by odwiedzali Polskę, bo tylko w ten sposób mogą wyrobić sobie właściwy pogląd na nasz temat.

W rozmowie Vincent Helbig tłumaczy też, skąd dzisiaj Niemcy czerpią informacje o Polsce, jak nasz kraj pokazywany jest w ich mediach i jakie są podobieństwa i różnice między nami. Przekonuje też, jak ważne jest to, by walczyć ze wzajemnymi uprzedzeniami i zbliżać obydwa narody do siebie.

- Powinniśmy naprawdę spędzać ze sobą sporo czasu i rozmawiać na różne tematy. Nie ma dla mnie sensu omijać pewnych tematów tylko przez to, że są niewygodne na przykład dla jednej ze stron - mówi gość audycji.


Zobacz także:


Polacy i Niemcy mają trudną wspólną historię do przerobienia. Warto o tym rozmawiać

Kształtowanie powojennych relacji Polski i Niemiec odbywało się w cieniu wojennej przeszłości. W wywiadzie Piotr Firan pyta Vincenta Helbiga, jak dzisiaj Niemcy zajmują się tematem II wojny światowej i w jaki sposób uczą o nim niemieckie podręczniki.

”Wasz Niemiec” przyznał, że w rozmowach z Polakami często spotyka się z przekonaniem, że Niemcy unikają tematu II wojny światowej. Aby obalić ten mit, nagrał film na Instagramie, w którym nie tylko dzieli się własnymi doświadczeniami ze szkoły, ale analizuje też treści współczesnych podręczników do historii. Jak mówi, zaczął czytać i nagrywać to, co tam jest napisane, aby udowodnić, że wiedza o wojnie w niemieckich szkołach jest przekazywana bez upiększeń i omijania faktów.

- Niemcy nie omijają tego tematu. To jest dla nas najważniejszy temat w powojennej historii Niemiec. Skupiamy się też bardzo na analizie tego, jak w ogóle do tego doszło, że Hitler mógł przejąć władzę w Niemczech i jak w ogóle dojść mogło do takiej tragedii, że Niemcy tak masowo za nim podążyli. Dla mnie niepojęte jest, jak to się mogło wydarzyć. Ale jednak się wydarzyło, więc trzeba o tym mówić. W podręcznikach jest tak samo napisane o tym, że były obozy koncentracyjne, i zawsze są to niemieckie obozy koncentracyjne - tłumaczy Vincent Helbig.



Niemcy – kraj wielu narodów

Gość audycji "Świat 4.0" zapytany też został o to, jak wyglądają współczesne Niemcy, o różnice pomiędzy landami, ich gwarę i tradycje kulinarne.

- Nie jesteśmy jednolitym państwem. Każdy land zdecydowanie się różni. Ja bym powiedział nawet, że nie jesteśmy jednym narodem, a zbiorem narodów, które mają swoją własną historię, kulturę, język, swoje własne zrozumienie świata - tłumaczy.

Jak mówi gość Czwórki, właśnie w tych lokalnych "małych ojczyznach" skupia się niemiecki patriotyzm.

- Skupiamy się na tym, co jest wokół nas, a niekoniecznie na innych landach czy nawet na innych krajach - mówi.

Wciąż widoczna jest też różnica pomiędzy ”wschodnimi” a ”zachodnimi” Niemcami. Jak zauważa gość audycji, mieszkańcy dawnych terenów NRD różnią się np. od mieszkańców Monachium tym, że są bardziej krytycznie nastawieni do aparatu państwowego i mediów oraz... inaczej okazują emocje.

Vincent Helbig w rozmowie z Piotrem Firanem wchodzi również w rolę przewodnika i podpowiada, jakie niemieckie miasta i landy warto zwiedzić.



Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Vincent Helbig ("Wasz Niemiec")

Data emisji: 10.09.2024

Godzina emisji: 17.03

AGJ/wmkor