Szwajcaria - najlepszy kraj świata. Czy alpejski spokój jest dla każdego?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 10:52
Szwajcaria trzeci rok z rzędu zwyciężyła w rankingu "najlepszych krajów świata" opracowanym przez portal US News and World Report. Joanna Lampka, która w Szwajcarii mieszkała 12 lat, wie, dlaczego ten kraj zajął tak wysoką pozycję, ale zdradza, że w spontaniczności Szwajcarzy nie mogą się równać z Polakami. 
Główną atrakcją szwajcarskiego Berna jest średniowieczne stare miasto, wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO
Główną atrakcją szwajcarskiego Berna jest średniowieczne stare miasto, wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCOFoto: shutterstock/Keitma

Ranking najlepszych krajów świata tworzony przez US News and World Report bierze pod uwagę dziesiątki różnych czynników, w ankietach wzięło udział 17 tys. osób z całego świata. W tym roku, już trzeci rok z rzędu, na pierwszym miejscu uplasowała się Szwajcaria, pokonała m.in. Japonię czy Stany Zjednoczone. Polska zajęła 37 pozycję. 

Posłuchaj
30:30 czwórka świat 4.0 20.09.2024 szwajcaria 17.13.mp3 O Szwajcarii - plusach i minusach życia w tym kraju - opowiada Joanna Lampka (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Zanim zamieszkałam w tym alpejskim kraju, niemal nic o nim nie wiedziałam. Poznałam mojego przyszłego męża i po roku zdecydowałam się przeprowadzić do niego - mówi Joanna Lampka, autorka bloga "Szwajcarskie Blabliblu". - Mieszkałam tam 12 lat, teraz przeprowadziliśmy się do Krakowa, spełniliśmy marzenie mojego męża. 

Czwórkowa gościni przyznaje, że domyśla się, dlaczego Szwajcaria zwyciężyła w tym rankingu. - Dziś ma przewagę w kilku ważnych kwestiach, np. bezpieczeństwo międzynarodowe. Jest państwem neutralnym, może być schronem. Ma też mocną walutę - mówi. - To też niezwykle piękny kraj, ma cudowne krajobrazy, jest bardzo różnorodny. Szwajcaria ma czyste powietrze, nawet w dużych miastach. Jest tu spokojnie - na drodze, w polityce i codziennym życiu. 

Spokój w swoim kraju doceniają sami Szwajcarzy i wykorzystują go w reklamach. W jednym z ostatnich filmików promujących ten alpejski kraj udział wzięli Robert de Niro i Roger Federer. 

Można powiedzieć, że w Szwajcarii bywa nudno, ale jak zauważa Joanna Lampka - każdy z nas ceni ten spokój w codziennym życiu. 

Minusy Szwajcarii

Wiele może nas w Szwajcarii zachwycić. Joanna Lampka przyznaje jednak, że nie jest to kraj dla biednych ludzi. - Koszty życia są wysokie. Jeśli nie zarabia się dobrze, to można mieć problem, by związać koniec z końcem. Takich osób w Szwajcarii nie brakuje. Nie jest im łatwo znaleźć mieszkanie, zapewnić opiekę dziecku - wtedy żyje się trudno - mówi. - Nie wszyscy Szwajcarzy mają jacht w porcie i jeżdżą luksusowymi samochodami. 

Czytaj także:

Gościnię Piotra Firana zaskoczyły też różnice kulturowe, gdy zamieszkała w kraju swojego męża. - My jesteśmy dużo bardziej spontaniczni niż Szwajcarzy. Oni są spokojniejsi, ułożeni w pracy i życiu prywatnym - opowiada. - W Szwajcarii niemal nikt nie wpada na spontaniczną kawkę. Tego zawsze mi tam brakowało. 

Joanna Lampka podkreśla jednak, że nieco inaczej wygląda to w kantonach niemieckojęzycznych i francuskojęzycznych. - W tych niemieckojęzycznych częściach kraju kalendarz musi być zaplanowany, we francuskojęzycznych jest nieco większa spontaniczność - tam mieszkałam i zdarzyło mi się wpadać do sąsiadów na kawę - przyznaje. 

Co Szwajcarzy wiedzą o Polakach?

Wiedza Szwajcarów o naszym kraju jest niewielka - królują stereotypy. - Słysząc "Polska", mówią np.: "znam, byłem w Pradze" - opowiada gościni Czwórki. - Kojarzą Polskę ze wschodem Europy, z zimnem i niedźwiedziami polarnymi. 

Program edukacyjny w szwajcarskich szkołach nastawiony jest na edukację o Europie Zachodniej czy Stanach. - Jednak ja jestem zachwycona szwajcarską szkołą. Tam stawia się na praktykę, nie na teorię - mówi Joanna Lampka. - Dzieci uczą się wyciągania wniosków, praktycznego życia, współpracy, rozumienia rzeczywistości. Wszyscy też uczą się jeździć na nartach, na to położony jest mocny nacisk. 

Czwórkowa gościni docenia czystość w Szwajcarii, jej konsekwentną walkę ze smogiem. Przyznaje jednak, że w innych kwestiach, np. prawach kobiet, jest tam wciąż wiele do zrobienia. 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gościni: Joanna Lampka (autorka bloga "Szwajcarskie Blabliblu")

Data emisji: 20.09.2024

Godzina emisji: 16.10

pj/wmkor

Czytaj także

Północna Norwegia - lodowy hotel, noc polarna i kiepskie jedzenie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 12:42
Kamil Siwiński rzucił swoje warszawskie życie, pracę w korporacji i wyjechał - nie w Bieszczady. Jego domem na kilka miesięcy stała się północna Norwegia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Overtourism. Jakich miejsc najlepiej unikać w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 12:58
Nadmierna liczba turystów, czyli overtourism jest od lat bolączką najsłynniejszych europejskich miast, takich jak Wenecja, Rzym, Paryż czy Barcelona. W wielu z nich wprowadzono wiele restrykcji, które mają ograniczyć ruch turystyczny. W Czwórce sprawdzamy z czym trzeba się liczyć planując wakacyjną podróż.
rozwiń zwiń