Kto wylansował świąteczne swetry?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 13:55
W czwartkowym wydaniu "Świata 4.0" porozmawiamy o tym, w jaki sposób polskie firmy wykorzystują sztuczną inteligencję w swojej działalności. W pierwszej godzinie audycji przedstawimy interesującą historię świątecznych swetrów.
Moda na świąteczne swetry
Moda na świąteczne swetryFoto: Shutterstock

W czwartek podczas audycji "Świat 4.0" porozmawiamy o tym, jak polskie firmy wykorzystują sztuczną inteligencję, by zwiększać swoją konkurencyjność. Razem z Bartoszem Pacuszką - partnerem EY Polska - zastanowimy się, które branże najbardziej korzystają na automatyzacji i analityce danych, a także jak sztuczna inteligencja pomaga optymalizować procesy biznesowe. Przedstawimy również wyzwania i przeszkody, takie jak brak specjalistów, kwestie etyczne czy dostosowanie przepisów do dynamicznego rozwoju technologii. Ekspert będzie naszym gościem w drugiej godzinie audycji, po 17.00.

Dziergane swetry w renifery i choinki, także w wersji ze świecącymi lampkami, zyskują coraz większą popularność w Europie, a ich noszenie staje się "nową świecką tradycją". Jednak powstały one zupełnie w innym miejscu - świąteczne swetry, znane jako ugly Christmas sweaters, zaczęły się pojawiać w latach powojennych, kiedy zyskały popularność ze względu na swoją praktyczność. W dobie kryzysu ręcznie robione ubrania ceniono za ich dostępność i dobre utrzymywanie ciepła. W "Świecie 4.0" Weronika Puszkar przedstawi historię swetrów świątecznych i nie tylko tuż po 16.00.

W wielu skandynawskich państwach do dzisiaj kultywuje się tradycję ręcznie robionych swetrów na drutach. Zaś na Wyspach Owczych robiono je kiedyś dla marynarzy, którzy wypływali na długie rejsy.

***

Na audycję z cyklu "Świat 4.0" w czwartek (12.12) o godzinie 16.00 zaprasza Piotr Firan.

kajz

Czytaj także

Złośliwa sztuczna inteligencja? Nowy model językowy firmy Elona Muska

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 19:41
Sztuczna inteligencja rozwija się z każdym dniem. Do zrealizowania katastroficznych scenariuszy jeszcze daleko, jednak tak gwałtowny postęp technologiczny może niepokoić. Te odczucia potęguje nowe narzędzie firmy xAI, należącej do Elona Muska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Basia Kaszuba: nie każdy chce iść za modą i to jest ok

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2024 12:15
Niełatwo się rozeznać, co jest dziś modne, a co passe, jeśli nie jest się po uszy zatopionym w świat mody. Doskonale wie to nasza gościni Basia Kaszuba, która w Czwórce podkreśla, że nigdy nie nazwała i nie nazwie niczego kiczem, bo wszystko zależy od całego outfitu danej osoby. 
rozwiń zwiń