Bezpieczeństwo w internecie. Jak zadbać o swoją prywatność?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 14:45
Cyfrowy świat daje nam nieograniczone możliwości - ale czy wciąż możemy czuć się w nim bezpiecznie? W dobie cyberataków, oszustw, deepfake’ów i kradzieży danych coraz częściej zadajemy sobie pytanie: czy internet może być jeszcze miejscem, w którym mamy kontrolę nad swoją prywatnością?
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?Foto: Shutterstock/ImageFlow

- Człowiek jest najsilniejszym i zarazem najsłabszym ogniwem. Zależy od tego, czy jest świadomy zagrożeń, jakie na niego czyhają, czy jest przygotowany, czy wie, co robić w sytuacji zagrożenia w cyberprzestrzeni - mówi Michał Dondajewski, specjalista cyberbezpieczeństwa CERT Polska. - Niezmiennie największym zagrożeniem jest phishing, czyli podszywanie się pod firmy, instytucje, aby wyłudzić nasze dane. Takich ataków jest najwięcej - dodaje. SMS-y, które podejrzewamy o oszustwo, można zgłosić do CERT Polska pod numerem 8080.


Posłuchaj
31:33 PR4_11_02_2025_17_12_Świat_4.0.mp3 Julia Piechna i Michał Dondajewski o zagrożeniach w internecie (Świat 4.0/Czwórka)

 

Michał Dondajewski przypomina, że kluczem do zachowania bezpieczeństwa w internecie jest stosowanie unikalnych haseł. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na hasło do skrzynki pocztowej, która jest kluczem do odzyskiwania haseł w innych serwisach. Gość Czwórki zachęca, aby korzystać również z weryfikacji dwuetapowej.

Zagrożenie w sieci trzeba rozważać również w kontekście czasu spędzonego online. Młodzież na korzystanie z internetu poświęca go coraz więcej. Jak twierdzi Julia Piechna, specjalistka z Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń NASK, dzieci i nastolatkowie średnio spędzają prawie sześć godzin online w dni powszednie, w dni wolne zaś ten czas jest jeszcze dłuższy.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez NASK (@nask.pl)


Na dodatek, dzieci w coraz młodszym wieku dostają telefon z dostępem do internetu. Jak zauważa gościni Czwórki, rodzić nie zawsze kontroluje ich aktywność w sieci. - Rodzic nie musi być ekspertem, ale chodzi o to, żeby był przy dziecku - twierdzi gościni Czwórki.

Zobacz także:

- Większość platform społecznościowych dostępna jest, zgodnie z regulaminem, od 13 roku życia. Dzieciaki, które mogą już z nich korzystać, powinny być tam bezpieczne. To jest po stronie twórców - mówi Julia Piechna. Jak dodaje, monitorowanie i kontrola nad niewłaściwymi treściami jest nadal zbyt mała, z czego wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Goście: Julia Piechna (Dział Profilaktyki Cyberazgrożeń NASK), Michał Dondajewski (specjalista CERT Polska)

Data emisji: 11.02.2025

Godzina: 17.12

kajz/kor

Czytaj także

Czas rozliczeń podatków. Nie daj się złowić na phishing

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 17:55
Zbliża się czas rozliczeń podatkowych. Eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że to okres wzmożonej aktywności hackerów, którzy wykorzystują naszą potencjalną niewiedzę w kwestiach dotyczących rozliczeń PIT-ów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jako społeczeństwo informatyczne jesteśmy bardzo podatni na ataki hakerów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:35
- Przestępcy wykorzystują luki w systemach IT do czasu ich naprawienia, ale na razie cyberprzestępcy są zawsze o krok lub dwa przed twórcami oprogramowania. Dopóki ktoś nie zgłosi strat, taka "łatka" informatyczna, nie zostaje wypuszczona na rynek - powiedział dr inż. Igor Protasowicki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń