Czy Holandia to dobry kierunek dla kandydata na studenta?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2025 12:13
Amsterdam - miasto, które kojarzy się z rowerami, wolnością, artystycznym duchem i tętniącym życiem nocnym. A jak wygląda codzienność młodych ludzi z zagranicy, którzy tam mieszkają i się uczą? 
Jak wyglądają studia za granicą?
Jak wyglądają studia za granicą?Foto: Polskie Radio/Piotr Podlewski

Bogactwo kulturowe

- Na początku było najciężej. Amsterdam jest bardzo międzynarodowym miastem, jest mnóstwo kultur. Bardzo trudno wbić się w samą kulturę holenderską; jeżeli jest się studentem zagranicznym, to zazwyczaj otacza się studentami z zagranicy - mówi Mikołaj Stojanow-Jaskot, który w Holandii spędził pięć lat. Jak sam twierdzi, poznał bardzo mało osób z Europy Wschodniej, a znaczną część studentów stanowili przyjezdni z dalszych krajów, takie jak Indie, Rosja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Posłuchaj
40:00 PR4_13_02_2025_16_13_Świat_4.0.mp3 Mikołaj Stojanow-Jaskot o studiowaniu w Amsterdamie (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Jak wyprowadziłem się do Amsterdamu, miałem 18 lat. Bardzo mi zależało, żeby się usamodzielnić - wyjaśnia Stojanow-Jaskot. - Nie spodziewałem się, że nasza kultura w Polsce będzie się tak różnić. Holandia jest tysiąc kilometrów od Warszawy, więc spodziewałem się, że to będzie bardziej zbliżone do siebie - dodaje.

 

Edukacja

- Mógłbym dużo narzekać na życie w Holandii, natomiast sama edukacja jest bardzo dobra. Uważam, że jest nieporównywalna do tego, czego się uczyłem w Polsce - zaznacza rozmówca Piotra Firana. Jak zauważa Stojanow-Jaskot, znacznie większą część nauki stanowi praca poza murami uniwersytetu, wykonywana w ramach prac domowych, niż sama obecność na zajęciach.

Jak mówi gość Czwórki, praktycznie każdy może spróbować dostać się na holenderskie uniwersytety. W procesie rekrutacji bardzo ważne są wewnętrzne egzaminy, a polska matura jest bardzo mało istotna.

 

Zobacz także:


Wysokie koszty życia

Holandia jest jednak bardzo wymagającym miejscem do życia, w szczególności dla niepracujących. Holenderskie miasta to bardzo popularny kierunek wśród studentów z całego świata, co sprawia, że koszty utrzymania są wyjątkowo wysokie.

Płace w Amsterdamie i całej Holandii również są stosunkowo wysokie. Ten trudny do osiągnięcia próg wejścia jest dla wielu studentów nie do pokonania. - Po mieszkaniu pięć lat w Amsterdamie doszedłem do wniosku, że lepiej tam przyjeżdżać turystycznie - zaznacza gość audycji.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Gość: Mikołaj Stojanow-Jaskot

Data emisji: 13.02.2025

Godzina: 16.13

kajz/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą. "Nie tylko dla wybranych"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 20:30
- Studia za granicą nie są tylko dla wybranych. Uczyłem się w Wielkiej Brytanii i wróciłem do Polski, bo ten kraj wydaje mi się dużo fajniejszy - mówi Stefan Ravensdale i tłumaczy, jakie są plus i minusy zagranicznej edukacji. 
rozwiń zwiń