Pierwszy film w serwisie YouTube został opublikowany w kwietniu 2025 roku - nosił tytuł "Me at the zoo", a jego autorem jest jeden z założycieli serwisu - Jawed Karim.
VIDEO
20 lat YouTube skłania nas do zadania pytania - czy wideo przejęło internet, a pośrednio też nasze życie? Platformy społecznościowe, media informacyjne, edukacja, marketing, a nawet nasze prywatne rozmowy – wszystko kręci się wokół obrazu w ruchu. YouTube, TikTok, Instagram Reels, transmisje live, vlogi, webinary, relacje... Codziennie oglądamy dziesiątki materiałów, często nawet o tym nie myśląc. Czy to jeszcze świadoma konsumpcja treści, czy już automatyzm napędzany przez algorytmy?
Porozmawiamy o tym, jak zmieniła się nasza relacja z internetem odkąd rządzi w nim wideo. Czy jesteśmy uzależnieni od oglądania? Jak skrócenie formy wpływa na naszą zdolność koncentracji i przyswajania informacji? Dlaczego tekst ustępuje miejsca dynamicznemu obrazowi? Czy wideo to jeszcze medium do opowiadania historii – czy już tylko forma manipulacji uwagą? Jak wygląda przyszłość treści w sieci: więcej AI, więcej wideo, mniej refleksji? Naszą gościnią będzie Joanna Frota Kukrowska - head of strategic research w ZAiKS Lab, gdzie zajmuje się m.in. wpływem platform społecznościowych na dystrybucję utworów, przyszłością rozrywki i połączeniem muzyki z gamingiem. Współprowadzi podcast "Wycinki z przyszłości" o futuryzmie i technologiach, a także tworzy cykl esejów "NetspherePop".
W "Świecie 4.0" ruszymy też za granicę, by znaleźć sposób na szczęście. Podobno norweskie dugnadsånd biję na głowę duńskie hygge. Dugnad - bo tak potocznie nazywa się ten zwyczaj - to dziś synonim wspólnego działania dla dobra lokalnej społeczności. Może przybrać formę zbiorowego odśnieżania ulicy, naprawy ogrodzenia szkoły, sprzątania po zimie, ale także organizacji sąsiedzkich pikników. To nie tylko praca - równie ważne jak jej wykonanie jest wspólne świętowanie. Udział jest niepisanym obowiązkiem, ale nie dlatego, że ktoś tego wymaga - tylko dlatego, że każdy wie, jak dobrze być razem.
Opowiemy też o podróży na przekór mapie z Kilimandżaro do Burundi, którą odbyła Kasia Camlet - lekarka, podróżniczka, zdobywczyni afrykańskich szczytów. Będzie to opowieść nie tylko o wysokości, ale i głębokości - zanurzeniu się w lokalną codzienność, w krainę bębnów, czerwonej ziemi i domów skrytych za liśćmi bananowca. Porozmawiamy o tym: co czeka podróżnika na granicy, której niemal nikt nie przekracza, ile naprawdę wart jest dolar w kraju, gdzie wartość pieniądza bywa umowna, czy Masajowie korzystają z transportu publicznego, jak francuski kolonializm zostawił po sobie café au lait i bagietki oraz dlaczego warto wybrać się tam, gdzie nie prowadzą katalogi biur podróży.
Kasia – z plecakiem, czołówką i ogromną ciekawością świata – opowie, co daje podróżowanie do miejsc zapomnianych przez świat, ale nie przez ludzi. Będzie to rozmowa o Afryce bez filtrów, z perspektywy pełnej szacunku, zachwytu i... mnóstwa zaskoczeń.
***
Na audycję z cyklu "Świat 4.0" w środę (7.05) o godz. 16.00 zaprasza Piotr Firan .
pj