Czy jeszcze umiemy nie oglądać? YouTube ma już 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2025 16:09
2005 rok to początki działania serwisu YouTube, dziś jednego z najpopulaniejszych serwisów społecznościowych na świecie. Od 20 lat oglądamy filmy wideo w sieci. Jak to na nas wpływa, czy dziś filmy oglądamy niemal automatycznie, czy jesteśmy napędzani algorytmem? 
Czy dziś liczą się dla nas tylko treści wideo?
Czy dziś liczą się dla nas tylko treści wideo?Foto: shutterstock/Davide Angelini.

Pierwszy film w serwisie YouTube został opublikowany w kwietniu 2025 roku - nosił tytuł "Me at the zoo", a jego autorem jest jeden z założycieli serwisu - Jawed Karim. 

20 lat YouTube skłania nas do zadania pytania - czy wideo przejęło internet, a pośrednio też nasze życie? Platformy społecznościowe, media informacyjne, edukacja, marketing, a nawet nasze prywatne rozmowy – wszystko kręci się wokół obrazu w ruchu. YouTube, TikTok, Instagram Reels, transmisje live, vlogi, webinary, relacje... Codziennie oglądamy dziesiątki materiałów, często nawet o tym nie myśląc. Czy to jeszcze świadoma konsumpcja treści, czy już automatyzm napędzany przez algorytmy?

Porozmawiamy o tym, jak zmieniła się nasza relacja z internetem odkąd rządzi w nim wideo. Czy jesteśmy uzależnieni od oglądania? Jak skrócenie formy wpływa na naszą zdolność koncentracji i przyswajania informacji? Dlaczego tekst ustępuje miejsca dynamicznemu obrazowi? Czy wideo to jeszcze medium do opowiadania historii – czy już tylko forma manipulacji uwagą? Jak wygląda przyszłość treści w sieci: więcej AI, więcej wideo, mniej refleksji? Naszą gościnią będzie Joanna Frota Kukrowska -  head of strategic research w ZAiKS Lab, gdzie zajmuje się m.in. wpływem platform społecznościowych na dystrybucję utworów, przyszłością rozrywki i połączeniem muzyki z gamingiem. Współprowadzi podcast "Wycinki z przyszłości" o futuryzmie i technologiach, a także tworzy cykl esejów "NetspherePop". 

W "Świecie 4.0" ruszymy też za granicę, by znaleźć sposób na szczęście. Podobno norweskie dugnadsånd biję na głowę duńskie hygge. Dugnad - bo tak potocznie nazywa się ten zwyczaj - to dziś synonim wspólnego działania dla dobra lokalnej społeczności. Może przybrać formę zbiorowego odśnieżania ulicy, naprawy ogrodzenia szkoły, sprzątania po zimie, ale także organizacji sąsiedzkich pikników. To nie tylko praca - równie ważne jak jej wykonanie jest wspólne świętowanie. Udział jest niepisanym obowiązkiem, ale nie dlatego, że ktoś tego wymaga - tylko dlatego, że każdy wie, jak dobrze być razem.

Opowiemy też o podróży na przekór mapie z Kilimandżaro do Burundi, którą odbyła Kasia Camlet - lekarka, podróżniczka, zdobywczyni afrykańskich szczytów. Będzie to opowieść nie tylko o wysokości, ale i głębokości - zanurzeniu się w lokalną codzienność, w krainę bębnów, czerwonej ziemi i domów skrytych za liśćmi bananowca. Porozmawiamy o tym: co czeka podróżnika na granicy, której niemal nikt nie przekracza, ile naprawdę wart jest dolar w kraju, gdzie wartość pieniądza bywa umowna, czy Masajowie korzystają z transportu publicznego, jak francuski kolonializm zostawił po sobie café au lait i bagietki oraz dlaczego warto wybrać się tam, gdzie nie prowadzą katalogi biur podróży.

Kasia – z plecakiem, czołówką i ogromną ciekawością świata – opowie, co daje podróżowanie do miejsc zapomnianych przez świat, ale nie przez ludzi. Będzie to rozmowa o Afryce bez filtrów, z perspektywy pełnej szacunku, zachwytu i... mnóstwa zaskoczeń. 

***

Na audycję z cyklu "Świat 4.0" w środę (7.05) o godz. 16.00 zaprasza Piotr Firan

pj

Czytaj także

Kultura Afryki. Czym interesują się artyści i content creatorzy tego kontynentu?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 11:10
Afryka, kontynent bogaty w różnorodność kulturową i artystyczną, coraz mocniej zaznacza swoją obecność w światowym krajobrazie sztuki. Z coraz większą chęcią śledzimy różnorodną kulturę afrykańskich krajów. Co przedstawia tamtejsza sztuka, czym się interesują jej twórcy oraz jak swój region przedstawiają content creatorzy z Afryki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukryta część YouTube'a - co się kryje za algorytmami?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2025 09:21
YouTube to dla wielu użytkowników codzienne źródło rozrywki i informacji. Algorytmy podsuwają nam filmy dopasowane do naszych zainteresowań, sprawiając, że nie musimy ich samodzielnie wyszukiwać. Jednak istnieje także niewidoczna strona YouTube’a - ogromna liczba filmów, które pozostają ukryte przed większością użytkowników.
rozwiń zwiń