Global Student Prize - polscy studenci w światowej czołówce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 14:26
Po raz pierwszy w jednym roku trójka Polaków znalazła się w czołówce najlepszych studentów świata - Global Student Prize. Wśród nich są Marcelina Maciąg i Mikołaj Wolanin, którzy w Czwórce opowiadają o swoich działaniach i projektach.
Mikołaj Wolanin jako  jedna z trzech osób z Polski kandyduje do nagrody Global Student Prize. Na zdj. z prowadzącym audycję Piotrem Firanem.
Mikołaj Wolanin jako jedna z trzech osób z Polski kandyduje do nagrody Global Student Prize. Na zdj. z prowadzącym audycję Piotrem Firanem. Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Global Student Prize to prestiżowa nagroda przyznawana uczniowi, który wywiera znaczący wpływ na edukację, życie swoich rówieśników oraz społeczeństwo.
  • Po raz pierwszy w historii aż trzy osoby z Polski kandydują jednego roku do tej nagrody.
  • Wśród 50 pretendentów do nagrody znaleźli się Martyna Łuszczek, Marcelina Maciąg i Mikołaj Wolanin.
  • Marcelina Maciąg i Mikołaj Wolanin w Czwórce opowiadają o swoich projektach. 

Global Student Prize - co to za nagroda?

Global Student Prize to konkurs, który organizują wspólnie Varkey Foundation oraz Chegg.org. Zanim ogłoszone zostanie nazwisko najlepszego studenta świata, na przełomie sierpnia i września poznamy finałową dziesiątkę. A już teraz, spośród ponad 11 tys. aplikacji, wybrano 50 pretendentów do nagrody. W tym gronie znaleźli się też Polacy: Martyna Łuszczek, Marcelina Maciąg i Mikołaj Wolanin. Po raz pierwszy w historii aż trzy osoby z Polski kandydują jednego roku do nagrody.

Mikołaj Wolanin i Fundacja na rzecz Praw Ucznia

Mikołaj Wolanin studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim i prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia, do której w zakończonym właśnie roku szkolnym zapisało się ponad 700 osób z całej Polski. Stoi na czele Fundacji na rzecz Praw Ucznia.

- Jestem szczęśliwy i wdzięczny osobom, z którymi współpracuję, że mogliśmy zrobić to razem. W pojedynkę nie da się takich rzeczy osiągać. W tym roku mamy już pięciolecie istnienia naszej Fundacji na rzecz Praw Ucznia, w ramach której tworzymy różne inicjatywy - mówi Mikołaj. - Zauważyliśmy, że jest kłopot z wiedzą na temat praw ucznia, ale także z regulacjami prawnymi. Oprócz Olimpiady Wiedzy o Prawach Uczniowskich próbujemy wpłynąć na zmianę regulacji prawnych. W tym momencie działa zespół do spraw praw i obowiązków uczniowskich przy Ministrze Edukacji Narodowej, który pracuje nad zmianami w ustawie. Mamy nadzieję, że to sprawiał, że faktycznie ten system znacznie się zmieni, bo ta zmiana jest potrzebna.



Marcelina Maciąg i jej projekty

Prosto z USA połączyła się z nami Marcelina Maciąg. Marcelina ma 18 lat i działa w trzech organizacjach młodzieżowych: w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Parlamencie Młodych Rzeczpospolitej Polskiej oraz w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W tym roku Marcelina została także laureatką Maturalnego Nobla - została wyróżniona za projekt "Niebieskich skrzyneczek", które będą dla uczniów wsparciem w dbaniu o zdrowie psychiczne.

Jest także założycielką inicjatywy pod hasłem Youth Kidness Revolution.- To rewolucja życzliwości, której nie można ominąć. To projekt odpowiadający na najsilniejsze problemy z hejtem i agresją, cyberbullingiem (rodzajem przemocy z użyciem nowych technologii), wykluczeniem, samotnością, depresją i niestety rosnącymi lawinowo problemami ze zdrowiem psychicznym - opowiada rozmówczyni Piotra Firana. - Celem projektu jest zmienić dzisiejszą narrację na promocję małych aktów życzliwości i cichych bohaterów. To projekt, który wykracza poza granice naszych regionów czy instytucji edukacyjnych, ponieważ angażuje ludzi ze wszystkich grup wiekowych do tworzenia społeczności, gdzie życzliwość stanowi fundament dla naszego życia i pokazuje historie, które mają znaczenie.


Posłuchaj
24:51 CZWORKA_świat_4.0 - Global Student Prize 31.07.2024.mp3 Rozmowa z Marceliną Maciąg i Mikołajem Wolaninem, którzy znaleźli się w czołówce najlepszych studentów świata - Global Student Prize (świat 4.0/Czwórka)

 

- W ramach projektu rekrutujemy Ambasadorów Życzliwości. Szukamy cichych bohaterów, czyli osób, które są w naszym otoczeniu szkolnym, które na co dzień zmieniają nasz świat na lepszy, ale nie są zauważane - tłumaczy Marcelina. - Chcemy pokazać ich światu i pokazać, że są te osoby, które w tak czasami mały

Jak przyznaje wyróżnienie jest dla niej spełnieniem marzeń. - To ogromne uznanie dla mojej dotychczasowej pracy i zaangażowania na rzecz młodzieży oraz zdrowia psychicznego. To na pewno dla mnie ogromna radość, duma i wzruszenie, ponieważ ta nagroda to dowód na to, że całą pracę, którą wkładam jest też dostrzegana i doceniana na arenie międzynarodowej - mówi gościni Czwórki. - Na pewno daje motywację do dalszego działania i pokazuje, że to, co robię ma znaczenie. To wyróżnienie inspiruje mnie również do jeszcze większego zaangażowania w projekty społeczne i inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia młodych ludzi.


***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marcelina Maciąg, Mikołaj Wolanin (kandydaci do nagrody Global Student Prize)

Data emisji: 30.07.2024

Godzina emisji: 17.15

aw/kul

Czytaj także

Matematyka - czy można ją wytłumaczyć w sposób przystępny?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 21:45
14 marca to Dzień Liczby Pi, a 12 marca obchodzimy dzień "królowej nauk". Z tej okazji w Czwórce zapanował temat matematyki. Wielu z nas jej nie lubiło w szkole i ma niemiłe skojarzenia. - Edukacja to relacja - twierdzi Krzysztof Chojecki, czyli Pan Pi-stacja, nauczyciel i finalista plebiscytu Nieprzeciętni, który matematyki uczy tak, jak sam chciałby być uczony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą. "Nie tylko dla wybranych"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 20:30
- Studia za granicą nie są tylko dla wybranych. Uczyłem się w Wielkiej Brytanii i wróciłem do Polski, bo ten kraj wydaje mi się dużo fajniejszy - mówi Stefan Ravensdale i tłumaczy, jakie są plus i minusy zagranicznej edukacji. 
rozwiń zwiń