Gdzie studiować, żeby lepiej zarabiać? Odpowiada Monika Banyś

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 15:45
Niedługo kończą się wakacje i wielkimi krokami zbliża się kolejny rok akademicki. Jakie studia wybrać? Jaką uczelnię? Czy to ma znaczenie dla naszego życia zawodowego? Jaki kierunek studiów jest najtrudniejszy? O tym opowiadała w audycji "Świat 4.0" Monika Banyś, ekspertka rynku pracy z Personnel Service. 
Na jakąuczelnię pójść? Jaki kierunek wybrać?
Na jaką uczelnię pójść? Jaki kierunek wybrać?Foto: Shutterstock
  • Oxford Royale Academy co rok przygotowuje zestawienie 10 najtrudniejszych kierunków studiów.
  • Dla pracodawców nie liczy się tylko kierunek studiów, ale również prestiż uczelni.
  • Coraz popularniejsze są roczne przerwy od pracy i częste zmiany miejsca zatrudnienia.
  • Rynek nie jest przesycony i w każdej branży są nadal deficyty ludzi. 

Ranking najtrudniejszych kierunków studiów

Niedługo rozpocznie się nowy rok akademicki i przed wieloma młodymi ludźmi stanie pytanie "gdzie iść, żeby dobrze zarabiać po studiach?". O zależnościach między studiami a rynkiem pracy, a także między innymi o rankingu najtrudniejszych kierunków studiów, opowiada w audycji "Świat 4.0" Monika Banyś - ekspertka rynku pracy z Personnel Service. - Ranking najtrudniejszych kierunków studiów jest tworzony co roku przez Oxford Royale Academy, którzy wskazują, które kierunki najwięcej wymagają od studentów - mówi ekspertka. - Wskazywanych jest co roku 10 kierunków. W tym roku należą do nich między innymi inżynieria lotnicza i kosmiczna, prawo, księgowość, architektura, chemia, medycyna, farmacja, psychologia, statystyka, pielęgniarstwo. 

Posłuchaj
24:15 czwórka świat 4.0 26.08.2024 studia 18.13.mp3 Niedługo kończą się wakacje i wielkimi krokami zbliża się kolejny rok akademicki. Jakie studia wybrać? Jaką uczelnię? Czy to ma znaczenie dla naszego życia zawodowego? Jaki kierunek studiów jest najtrudniejszy? O tym opowiada w audycji "Świat 4.0" Monika Banyś, ekspertka rynku pracy z Personnel Service (Świat 4.0/ Czwórka)

 

Czy najtrudniejsze kierunki wiążą się z większymi zarobkami? 

Wybór kierunku studiów jest dla wielu osób trudną kwestią. Czy korzystanie z samego rankingu Oxforda pomoże nam zdecydować, na co warto iść? - To, co studiujemy, ma znaczenie, ale ma też znaczenie, gdzie to studiujemy, dlatego powstają rankingi uniwersytetów - tłumaczy Monika Banyś. Często dobre uczelnie ułatwiają znalezienie dobrze płatnej pracy. - W Personel Service zrobiliśmy analizę zarobków osób, które ukończyły dobre uczelnie, i w tej analizie wyróżniło się pielęgniarstwo, gdzie ludzie już w pierwszym roku po studiach zarabiają 10 tys. zł brutto.

najlepsze uczelnie w Polsce najlepsze uczelnie w Polsce

Czy wymiany studenckie mają znaczenie dla pracodawców?

Podczas studiów wielu studentów zastanawia się nad różnego rodzaju wymianami z zagranicznymi uczelniami. Jak to wpływa potem na wygląd naszego CV? - Wymiany typu ERASMUS mogą ułatwić później znalezienie pracy, ponieważ udowadnia to, że umiemy mówić w obcych językach, pokazuje naszą otwartość na nowe doświadczenia i zaradność - tłumaczy ekspertka z Personnel Service. 

"Gap year" w trakcie pracy

Od lat znanym terminem jest "gap year", który odnosi się głównie do rocznej przerwy przed rozpoczęciem studiów. Coraz częściej jednak ten termin nabiera innego znaczenia... - "Gap year" w trakcie życia zawodowego jest czymś coraz bardziej popularnym. Wynika to z tego, że zawody, które wykonujemy, często są dla nas zbyt intensywne - opowiada gościni Czwórki. - Ja sama zrobiłam sobie rok przerwy od pracy, żeby wyjechać za granicę, i to tylko ułatwiło mi potem określenie, czego chcę, przez co dostałam dużo lepszą ofertę pracy po powrocie. 

Zobacz też:


Zmiany, zmiany...

Przez lata mówiło się, że lepiej piąć się po szczeblach kariery w jednej firmie i stopniowo awansować i ubiegać się o podwyżkę, ze względu na długi staż pracy. Ta tendencja jednak się zmienia. - Symbolem naszych czasów jest zmiana pracodawcy co dwa lata, a nie zostawanie w jednej pracy przez dekadę - wyjaśnia Monika Banyś. - Pozycja negocjacyjna osoby, która przychodzi do nowej pracy, jest dziś lepsza niż kogoś, kto walczy o podwyżkę u swojego długoletniego pracodawcy. 

coraz więcej firm korzysta z AI coraz więcej firm korzysta z AI

Czy na rynku jest praca?

Studenci niekiedy obawiają się, że przez rozwój sztucznej inteligencji nie będzie dla nich pracy. - Nie mamy przesytu na rynku. To wynika z tego, że społeczeństwo się starzeje i nieważne, jakiego kierunku studiów byśmy nie skończyli, to rynek pracy i tak nas wchłonie - uspokaja ekspertka rynku pracy. - Nie ma gwarancji, że będziemy wykonywać tę samą pracę całe życie, ale w każdej branży jest teraz deficyt i zapotrzebowanie na nowych ludzi. 


***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Monika Banyś (Personnel Service)

Data emisji: 26.08.2024

Godzina emisji: 17.11

gV/wmkor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń