- Przed rozpoczęciem roku akademickiego studenci masowo szukają zakwaterowania.
- Koszty najmu mieszkań są coraz wyższe, a w akademikach jest coraz mniej miejsc.
- Znalezienie mieszkania utrudnia popularyzacja najmu krótkoterminowego.
- Wielu młodych ludzi decyduje się wynajmować mieszkania z grupą znajomych.
Początek roku akademickiego
Kończy się sierpień, a co za tym idzie, coraz bliżej do rozpoczęcia roku akademickiego. Młodzi ludzie, którzy decydują się wyprowadzić ze swojego rodzinnego miasta na studia, muszą znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce do mieszkania. - W tym roku wiele osób przygotowało się do przeprowadzki na studia wcześniej niż zazwyczaj i mimo zbliżającego się początku roku akademickiego na rynku najmu jest spokojniej. Wynika to z tego, że poszukiwania mieszkań przez studentów rozłożyły się w czasie - opowiada o tegorocznych tendencjach Hanna Milewska-Wilk, która odwiedziła studio Czwórki, by porozmawiać o sytuacji mieszkaniowej studentów.
Wysokie ceny najmu
Od paru lat obserwujemy duży wzrost cen mieszkań. Jak wpływa to na los studentów? - Koszt najmu jest w tej chwili dość wysoki, na szczęście nie przekracza płacy minimalnej, ale z pracy dorywczej, na którą najczęściej decydują się studenci, trudno będzie się utrzymać, wynajmując mieszkanie albo pokój - mówi ekspertka z Simpl Rent. - Studenci zgłaszają, że z racji tego, że jest mało miejsc w akademikach, ceny najmu są bardzo wysokie. Część osób z tego powodu rezygnuje z wyprowadzki na studia i wybiera uczelnie blisko domu.
21:49 CZWORKA świat 4.0 (mp3) 2024_08_28-17-11-15.mp3 Studenci szukają mieszkań na studiach (Czwórka/ Świat 4.0)
Powody podwyższonych czynszy
- Podwyżki cen mieszkań wynikają nie tylko z popytu, ale również ze wzrostu kosztów utrzymania mieszkania, które dotykają wszystkich - tłumaczy gościni audycji "Świat 4.0". - Mamy do czynienia z coraz większymi podwyżkami cen za prąd i wodę.
Wynajem krótkoterminowy
Na ceny mieszkań i ich wynajmu wpływa również rozwój turystyki. - W wielu polskich miastach, głównie w Gdańsku i Krakowie, rozwinął się wynajem krótkoterminowy, przez co nie opłaca się wynajmować mieszkań studentom, ponieważ większy zysk jest z turystów.
Akademik czy wynajem pokoju?
Najczęściej studenci stawiają przed sobą dwie opcje - akademik albo wynajem pokoju w większym mieszkaniu ze współlokatorami. - Pokoje w prywatnych akademikach są często droższe niż wynajem mieszkania w parę osób, a w publicznych akademikach nie ma przeważnie miejsc, więc zostaje samodzielne zorganizowanie i podział pokojów - mówi Hanna Milewska-Wilk. - Niestety dużych mieszkań jest mało do wynajęcia.
Co z powrotami na wakacje?
O ile umowy w akademikach są jedynie na rok akademicki, to umowy o wynajem mieszkań są najczęściej na rok. Co w takiej sytuacji można zrobić, jeśli chce się wrócić do rodzinnego miasta na wakacje? - Zdarzają się umowy, w których student zostawia pokój na wakacje, płacąc tylko opłatę rezerwacyjną, która wynosi najczęściej około 50% zwykłego najmu, i taka opłata gwarantuje, że po wakacjach będzie mógł dalej mieszkać w tym miejscu, a właściciel będzie mógł wynająć pokój na wakacje np. turystom.
Przyszłość zakwaterowania dla studentów
Na razie sytuacja studentów, którzy chcą zamieszkać w innym mieście, nie jest łatwa. Czy sytuacja może się jednak zmienić? - Akademiki moją coraz lepsze warunki, niestety spada liczba miejsc, ze względu na remonty. Są projekty, które mają dofinansowywać budowę akademików i regulować opłaty za wynajem, jednak nie wiemy jeszcze, kiedy coś takiego się wydarzy.
***
Tytuł audycji: Świat 4.0
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Hanna Milewska-Wilk
Data emisji: 28.08.2024
Godzina emisji: 17.13
gV/wmkor