Zielone kołnierzyki to przyszłość rynku pracy!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 12:09
Rynek pracy się zazielenia i czeka na pracowników z umiejętnościami, które przyczyniają się do zmiany naszej gospodarki na tę przyjazną klimatowi. Dlatego tworzenie zielonych kierunków studiów to odpowiedź na zmiany wymagań przyszłych pracodawców - mówi Karolina Skórka ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Rynek pracy się zazielenia i czeka na pracowników z umiejętnościami, które przyczyniają się do zmiany naszej gospodarki na tę przyjazną klimatowi. Dlatego tworzenie zielonych kierunków studiów to odpowiedź na zmiany wymagań przyszłych pracodawców
Rynek pracy się zazielenia i czeka na pracowników z umiejętnościami, które przyczyniają się do zmiany naszej gospodarki na tę przyjazną klimatowi. Dlatego tworzenie zielonych kierunków studiów to odpowiedź na zmiany wymagań przyszłych pracodawców Foto: shutterstock

Co jest powodem zielonej rewolucji na rynku pracy?

Nasze społeczeństwo ma coraz bardziej świadome podejście społeczeństwa do podejmowania działań proklimatycznych zarówno prywatnie, jak i w profesjonalnym otoczeniu. Zmiana klimatu oraz wdrażane na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym polityki odpowiadające na jej skutki zmieniają coraz bardziej także rynek pracy.  

- Rynek pracy rzeczywiście się zazielenia. Jest to trend ogólnoświatowy, wynikający z realnej potrzeby. Potrzebujemy coraz więcej specjalistów, którzy wesprą firmy i instytucje w procesie przejścia na gospodarkę przyjazną klimatowi - wyjaśnia Karolina Skórka ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.


Posłuchaj
19:41 Czwórka Świat 4.0 Zielone kołnierzyki 03.09.2024 godz. 17.11 Kim są tzw. "zielone kołnierzyki" i czy jest dla nich miejsce na polskim rynku pracy, wyjaśnia Karolina Skórka ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

 

W związku z powyższym oferty pracy coraz częściej skierowane są do tzw. zielonych kołnierzyków. To osoby, które specjalizują się w tematach związanych ze zmianami klimatu. Jak zauważa nasza ekspertka, tak zwane zielone miejsca pracy przeznaczone są nie tylko dla pracowników z takich sektorów jak energetyka odnawialna, ekologia, elektromobilność i ochrona środowiska oraz rolnictwo ekologiczne.

Kim są zielone kołnierzyki?

- Zielonymi kołnierzykami nazywamy wszystkie zawody, które przyczyniają się do zmiany naszej gospodarki na tę przyjazną klimatowi. Są to tzw. zawody "pod kołnierzykiem", czyli dotyczące pracowników zatrudnionych najczęściej w sektorze publicznym, administracji publicznej, korporacjach. Może to być też prawniczka, która specjalizuje się w tematach środowiskowych, twórca zielonych startupów albo osoba, która zarządza farmą wiatrakową. Można być też zielonym HR-owcem. Zielonym kołnierzykiem można zostać w każdej branży, a nie tylko w branży OZE i elektromobilności - tłumaczy Karolina Skórka.

 


Polska gotowa na zielone kołnierzyki

A jak to wygląda w Polsce? Jak mówi eksperta Zielonej Sieci, nasz rynek już wkrótce będzie pilnie potrzebować specjalistów koordynujących proces transformowania gospodarki na mniej szkodliwą dla klimatu. W związku z tym miejsc pracy dla zielonych kołnierzyków będzie przybywać.   

- Badanie przeprowadzone przez Konfederację Lewiatan wskazuje, że do 2030 roku w całej Polsce powstanie aż 4 miliony firm i 30 tysięcy nowych miejsc pracy i będą to zielone miejsca pracy. Prawo unijne nie pozostawia nam już tutaj za wiele pola manewru. To już nie jest ten etap, kiedy Unia zachęca nas do tego, żeby być bardziej eko. Mamy postawione wymagania, które jako kraj członkowski musimy spełnić. I takim wymaganiem jest na pewno zeroemisyjność do 2050 roku – wyjaśnia ekspertka.

Jak mówi Karolina Skórka, w ograniczenie emisji gazów cieplarnianych zaangażować się będzie trzeba również, wprowadzając zmiany w miejscach pracy. A do tego potrzebujemy specjalistów, czyli właśnie "zielonych kołnierzyków".

Przeczytaj także:


Wartości proekologiczne w miejscach pracy – nie tylko etyka, ale i konieczność

Jak mówi gościni Piotra Firana, polskie firmy zaczynają myśleć "na zielono", bo jeśli nawet w swoich działaniach nie specjalnie mają na względzie dobro planety, to przemawia do nich kwestia pieniędzy i wskaźników.

- Firmy zwracają na to uwagę, bo to wpływa na ich konkurencyjność. Jeśli mamy dużą międzynarodową korporację, która zastanawia się, w którym kraju wybudować fabrykę, to będzie szukała takiego partnera, który jest w stanie zrealizować wskaźniki, które w dłuższej perspektywie ta firma musi osiągnąć – mówi Karolina Skórka.

Jakie konkretne umiejętności są najważniejsze na rynku pracy w kontekście zielonej transformacji?

Obecnie, gdy myślimy o rynku pracy w kontekście zielonej transformacji, na myśl przychodzą nam firmy wiatrowe i przedsiębiorstwa zajmujące się montowaniem paneli fotowoltaiczne. Jednak - jak mówi Karolina Skórka - wcale nie jest tak, że tylko w tych branżach poszukiwane są "zielone kołnierzyki".

- Olbrzymią branżą, która w najbliższym czasie będzie potrzebować pracowników z zielonymi umiejętnościami, jest z pewnością budownictwo. Potrzebni będą specjaliści zajmujący się efektywnością energetyczną budynków oraz urbaniści i specjaliści planowania przestrzennego w miastach, ponieważ już mamy miejskie plany adaptacji do zmian klimatu i za chwilę miasta będą musiały spełniać konkretne wskaźniki dotyczące tego, ile mają parków i lasów na swoim obszarze – wyjaśnia.

Zielone kierunki studiów są odpowiedzią na zmiany wymagań pracodawców

Zdaniem Karoliny Skórki, stawiając na kształcenie się w obszarze zrównoważonego rozwoju, możemy mieć pewność, że na rynek pracy wejdziemy z przewagą. A czy w Polsce jest przestrzeń edukacyjna dla osób, które chciałyby wstąpić na "zieloną" ścieżkę kariery?

- Tak, obserwujemy taki trend. Szczególnie w tym roku, kiedy powstało bardzo dużo kierunków studiów, które bardzo mocno skupiają się na ekologii. Można wybrać taki kierunek jak ekomiasta, zarządzanie zieloną zmianą i zarządzanie procesem sprawiedliwej transformacji. Można też zostać inżynierem pojazdów elektrycznych – podpowiada ekspertka Zielonej Sieci.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Karolina Skórka (Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć)

Data emisji: 3.09.2024

Godzina emisji: 17.11

AGJ/wmkor


 

Czytaj także

Pokolenie Z - w poszukiwaniu ekologicznego zajęcia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 11:55
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Spotykamy się z nowymi wymaganiami firm, ale i nowe pokolenia, wchodzące na rynek pracy, stawiają swoje wytyczne. Pokolenie Z szuka ekologicznych pracodawców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci troszczą się o klimat. Mają oczekiwania wobec swoich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 09:47
Wyniki raportu "Studenci wobec zmian klimatu" pokazują, że 75 procent studentów deklaruje, że tematyka zmian klimatu jest dla nich ważna. Niestety samo zainteresowanie tym tematem nie przekłada się na działanie, dlatego tylko 19 procent studentów angażuje się w aktywności, które uwzględniają edukację dla klimatu. Jaka jest tu rola uczelni wyższych?
rozwiń zwiń