Euro Vibe. Co słychać w Strasburgu? Piotr Firan w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2025 18:59
Piotr Firan prosto ze Strasburga śledził posiedzenie Parlamentu Europejskiego odbywające się w dniach 20-23 stycznia. Podczas audycji "Świat 4.0" przedstawił nam, o czym dyskutowali dziś europosłowie, a także porozmawiał z młodymi Polakami, którzy odbywają staż w Parlamencie Europejskim.
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej
Polska prezydencja w Radzie Unii EuropejskiejFoto: Shutterstock

Obrady Parlamentu Europejskiego

- Trwa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, pierwsza podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W czasie sesji plenarnych prowadzone są debaty, ale także głosowania. Dzisiaj odbyła się burzliwa debata na temat gigantów internetowych, a poszło o Elona Muska, który obrażał europejskich polityków i zapowiedź zwiększenia zasięgu niektórych frakcji w różnych krajach Unii Europejskiej. To wywołało lawinę komentarzy z różnych stron; mówiło się o cenzurze, wolności słowa i stanie demokracji oraz wpływie platform internetowych na wyniki wyborów - tłumaczył Piotr Firan.


Posłuchaj
20:16 PR4_21_01_2025_16_32_Świat_4.0.mp3 Piotr Firan z Parlamentu Europejskiego (Świat 4.0/Czwórka)

 

W Strasburgu europosłowie poruszyli również kwestie bezpieczeństwa, także informacyjnego oraz w kontekście tego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie.

 


Pustki na sali plenarnej?

Jak relacjonował Piotr Firan, aby przeciwdziałać niskiej frekwencji europosłów podczas debat, proponowane są pewne zmiany. - Większość z ponad 700 miejsc jest wolnych. Pojawił się pewien pomysł, aby nieco zaktywizować europosłów i poprawić frekwencje wtedy, kiedy nie odbywają się głosowania - mówił Piotr Firan.

Według nowej koncepcji, nie byłaby ogłaszana lista osób, które mają zabrać głos, a pytania mogą zostać skierowane do dowolnego europosła. Ewentualna nieobecność na sali byłaby odnotowywana. Zdania wśród eurodeputowanych na temat tego pomysłu są podzielone.

 


Staż w Parlamencie Europejskim

Piotr Firan rozmawiał także ze uczestnikami programu stażowego Parlamentu Europejskiego. - Pokazujemy, że liczymy się w Unii Europejskiej. Wiele młodych Europejczyków nie ma takiego poczucia, że to co się dzieje w Strasburgu, ma bezpośredni wpływ na nich - mówili rozmówcy Piotra Firana. O uczestnictwo w stażu w Parlamencie Europejskim mogą ubiegać się pełnoletni obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej z wykształceniem wyższym.

***

Tytuł audycji: "Świat 4.0"

Data emisji: 21.01.2025

Godzina: 16.32

kajz

Czytaj także

Euro Vibe. Obywatelstwo Unii Europejskiej - co nam daje?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 19:20
Już 9 czerwca wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego, dlatego w Czwórkowym cyklu "Euro Vibe" przybliżamy zagadnienia związane z wyborami. Tym razem sprawdzamy, co nam daje obywatelstwo Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń