"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Spacer po parku, a kiedyś po ogrodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 09:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy kiedy w Polsce pojawiło się słowo "park" i czy przed jego przybyciem w polskich miastach terenów zielonych nie było?
Dziś spacerujemy po parkach, kiedyś miejskie tereny zielone nazywano ogrodami.
Dziś spacerujemy po parkach, kiedyś miejskie tereny zielone nazywano ogrodami.Foto: D.Kucharski K.Kucharska/Shutterstock
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy skąd się wzięło słowo "park". 
  • "Park" do polszczyzny trafił z francuskiego lub niemieckiego w II połowie XIX wieku. 
  • Wcześniej w polskich miastach nie brakowało jednak terenów zielonych - nazywano je ogrodami. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" poznajemy ciekawostki językowe. Martyna Matwiejuk opowiada o słowie "park".

Eksperci od polszczyzny z Narodowego Centrum Kultury o "parku" piszą tak: "Park" w znaczeniu wielki ogród przeznaczony do spacerowania to stosunkowo nowa pożyczka językowa, która pojawiła się w polszczyźnie dopiero w II połowie XIX wieku. Jej ojczyzną równie dobrze może być francuszczyzna, co nie powinno dziwić, jak i niemczyzna, wszak spora część naszych ziem była wówczas pod zaborem pruskim bądź austriackim.

To, że do połowy XIX wieku nie było parku w leksykonie ówczesnej polszczyzny nie oznacza, że nie było parków w miastach. Ogólnodostępne i pełne zieleni miejsca do niedzielnego wypoczynku były w miastach już wcześniej. Nazywano je jednak nie "parkami", lecz "ogrodami" - stąd mamy w warszawie Ogród Saski, a nie Park Saski, a także, nie tylko w Warszawie, ogród botaniczny i ogród zoologiczny.

Najstarszy park miejski - Kalisz

Warto wiedzieć, że najstarszy w Polsce park miejski znajduje się w Kaliszu, w widłach uroczej rzeczułki Prosny. Został on utworzony w 1798 roku w miejscu pojezuickiego ogrodu warzywnego i w następnym  stuleciu był powiększany, upiększany, przekształcany i modernizowany tak skutecznie, że w 1845 roku zyskał zaszczytny tytuł Najpiękniejszego Polskiego Ogrodu Publicznego. Wówczas jeszcze ogrodu, a nie parku.

Pierwszy park narodowy - Pieniny

Na początku XX wieku ten sam prąd, który sprowadził modernistów w Tatry i do Zakopanego wzniecił w umysłach oświeconych mieszkańców ziem polskich ideę ochrony przyrody, z powodzeniem realizowaną już kilkadziesiąt lat wcześniej w krajach położonych bardziej na zachód.

Pierwszy w Polsce chroniony obszar krajobrazu zwany parkiem narodowym został utworzony w1932 roku i objął swym zasięgiem jeden z najbardziej urokliwych zakątków Polski - Pieniny wraz z przełomem Dunajca, masywem Trzech Koron i Pieninkami. Obecnie jest to Pieniński Park Narodowy - najstarszy, a zarazem jeden z najmniejszych i przy tym najpiękniejszych parków narodowych w Polsce.


Posłuchaj
02:21 czwórka żabie lato 18.08.2024 ojczysty dodaj do ulubionych park.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych. Kiedy "park" trafił do polszczyzny? (Żabie lato/Czwórka)

 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Sprawdź także:

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowiada Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

mat. pras./pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń