"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajak wymyślili Inuici!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 13:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem odkrywaliśmy pochodzenie słowa "kajak".
Spływ kajakowy mazurską Krutynią
Spływ kajakowy mazurską KrutyniąFoto: Shutterstock/posztos
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" tym razem sprawdzamy, skąd wzięły się "kajaki".
  • Kajakarstwo to raczej sport kojarzony z latem, ale ten typ łodzi wymyślili mieszkańcy zimnych krain. 
  • Kajak jako łódka sportowa czy turystyczna jest znacznie młodszy: do polszczyzny trafił dopiero na początku XX w.

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem Martyna Matwiejuk sprawdziła, skąd się wzięły kajaki i jak "kajak" trafił do polszczyzny. 

Kto wymyślił kajak?

Kajak i kajakarstwo kojarzą się z latem, słońcem i ciepłem. A czy wiecie, że "kajak" wymyślili Inuici? W polszczyźnie "kajak" to zapożyczenie angielskie, w angielszczyźnie natomiast - eskimoskie, czyli innuickie. Pierwotny "kajak" eskimoski był przeznaczony do polowań. Była to łódka o niemal takim samym kształcie jak współczesny kajak, jednak wykonana z łączonych ze sobą skór (zwykle foczych), naciągniętych na stelażu zrobionym z drewna lub wielorybich fiszbinów. Szacuje się, że ten najstarszy, innuicki typ kajaka liczy sobie jakieś 4000 lat...

Kajak w języku polskim

Kajak jako łódka sportowa czy turystyczna jest znacznie młodszy: do polszczyzny trafił dopiero na początku XX w., choć w Wielkiej Brytanii, uznawanej za ojczyznę europejskiego kajakarstwa, był znany i wykorzystywany w celach turystycznych już co najmniej pół wieku wcześniej.


Posłuchaj
01:16 czwórka żabie lato 04.08.2024 ojczysty kajak.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajak, dziś kojarzony z latem, pochodzi z zimnych zakątków Ziemi (Żabie lato/Czwórka)

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowiada Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

mat. pras./qch

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Babie lato to stare lato? A może prawdziwa jest inna hipoteza?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 09:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Próbujemy odnaleźć genezę wyrażenia "babie lato" - czy to w ogóle możliwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Ludyczny, czyli jaki?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 13:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem spróbowaliśmy zrozumieć, co dokładnie oznacza wyraz "ludyczny".
rozwiń zwiń