Sophia Liu: granie Chopina w Polsce jest dla mnie wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 07:00
- Nam, cudzoziemcom, trudno jest zrozumieć, jak powinna brzmieć polska muzyka, choćby Mazurki. Zawsze próbujemy wyobrazić sobie i nauczyć się, jak one powinny być grane. Ale myślę, że ważne jest, by mieć do nich własne podejście - mówiła w Dwójce Sophia Liu, znakomita chińsko-kanadyjska pianistka, którą można było usłyszeć na jubileuszowej, 20. odsłonie festiwalu "Chopin i jego Europa".
Sophia Liu to pianistka pochodzenia chińsko-kanadyjskiego, laureatka wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, a także uczennica Dang Thai Sona
Sophia Liu to pianistka pochodzenia chińsko-kanadyjskiego, laureatka wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, a także uczennica Dang Thai SonaFoto: NIFC/Wojciech Grzędziński
  • Sophia Liu to pianistka pochodzenia chińsko-kanadyjskiego, laureatka wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, a także uczennica Dang Thai Sona.
  • Artystka zagrała podczas 20. Festiwalu "Chopin i jego Europa", gdzie wykonała utwory Ferenca Liszta i Fryderyka Chopina.
  • Naukę gry na fortepianie zaczęła w wieku 4 lat. Do dziś wzięła udział w wielu znakomitych recitalach i festiwalach muzycznych na całym świecie.

Sophia Liu to znakomita chińsko-kanadyjska pianistka, laureatka wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, w których udział zaczęła brać mając zaledwie 5 lat. Zdobyła nagrody m.in. na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Fortepianowych Chińskich w Hangzhou w Chinach, Kanadyjskim Konkursie Muzycznym, Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Hartford i Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych.

Początki gry na fortepianie

Artystka naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. - Moja rodzina mieszkała wtedy w Japonii. Mój tata grał tam początkowo na skrzypcach, trochę także dyrygował. I to on wprowadził mnie do świata muzyki i fortepianu, bo jest to instrument, który umożliwia poznanie wielu tajników muzyki, daje ten niezbędny fundament - wspominała pianistka.

Czytaj też:

Sophia Liu dość szybko zrozumiała, że gra na fortepianie to jej ogromna pasja. - Stopniowo zakochiwałam się w magicznych dźwiękach, jakie mogę wydobywać z fortepianu. Grałam na nim coraz więcej i odkryłam, że kocham estradę i uwielbiam publiczność.

Najmłodsza uczennica Dang Thai Sona

W rozwijaniu talentu pomagał jej tato, który zaczął poszukiwania najlepszego nauczyciela. - Czytał wiele artykułów i publikacji, z których wynikało, że profesor Dang Thai Son to niezwykły pedagog. Wszystko, co on robił w życiu, było niesamowite. Kiedy więc przenieśliśmy się do Montrealu, znaleźliśmy nauczyciela, który był uczniem Dang Thai Sona. Pracowałam najpierw z nim, a potem poznałam mojego profesora. I kiedy skonczyłam 9 lat, zostałam jego najmłodszą uczennicą - wyjaśniła Sophia Liu.

Sophia Liu na festiwalu "Chopin i jego Europa"

Sophia Liu była jedną z artystek, które można było usłyszeć na jubileuszowej, 20. odsłonie Festiwalu Chopin i jego Europa. Podczas swojego recitalu wykonała m.in. Mazurki patrona tego wydarzenia. Jak przyznała, granie Chopina w kraju jego pochodzenia to dla pianisty z zagranicy spore wyzwanie.

- Nie powinniśmy jednak bać się grania takiej muzyki tylko dlatego, że jesteśmy w Polsce. Raczej powinniśmy starać się być otwartym na to, co o niej myśli publiczność i wciągać z tego wnioski - podkreśliła Sophia Liu.


Posłuchaj
17:37 Sophia Liu 24-08-2024 17_42_07.mp3 Sophia Liu m.in. o graniu dzieł Fryderyka Chopina (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)

*** 

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Sophia Liu (pianistka)

Data emisji: 25.08.2024

Godz. emisji: 17.40

Materiał wyemitowano w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

am/pg

Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Szef festiwalu: jubileusz to dobra okazja, żeby trochę poszaleć [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 14:15
W sobotę 17 sierpnia rozpocznie się 20. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa". Tegoroczna, jubileuszowa odsłona wydarzenia potrwa tydzień dłużej (17.08-8.09). - W programie jak zwykle Chopin na tle bardzo panoramicznego spojrzenia na wiek XIX i nie tylko - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Leszczyński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: muzyka Moniuszki jest wyrafinowana i ma mnóstwo detali

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 09:47
- Moniuszko to kompozytor, który wymaga wiele czasu i wiele zamiłowania. Jego muzyka nie brzmi od razu w sposób oczywisty. Trzeba poświęcić jej naprawdę sporo uwagi, by rozpoznać jej wartość. W mojej ocenie, po tych wszystkich latach studiów, uważam, że Moniuszko był jednym z najlepszych kompozytorów XIX wieku - mówił w Dwójce skrzypek i dyrygent Fabio Biondi.
rozwiń zwiń