Botaniczne portrety i nie tylko. Jak wykorzystać rośliny w tworzeniu dzieł plastycznych?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2024 13:35
- Nie każdy artysta musi malować lub rysować. Jest tak dużo form, że każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia Magdalena Narczyk z Fundacji Schronisko Dla Roślin. A to, że tworzyć każdy może, organizacja udowadnia poprzez warsztaty, na których można przygotować własne dzieła sztuki z wykorzystaniem roślin.
Schronisko dla roślin - tak nauczysz się robić botaniczne portrety
Schronisko dla roślin - tak nauczysz się robić botaniczne portretyFoto: mat.pras./Schronisko dla roślin
  • Rośliny nie tylko muszą być ozdobą dla naszych mieszkań i ogrodów. Liście, czy płatki kwiatów, można wykorzystać w pracach plastycznych.
  • Dzięki roślinom można stworzyć między innymi pocztówki, portrety czy unikatowe torby na zakupy.
  • O tym, jak tworzyć botaniczne dzieła sztuki, opowiedziała Magdalena Narczyk z Fundacji Schronisko Dla Roślin.

Kłosy jako włosy i pieprz w roli pieprzyków? To tylko niektóre elementy, które można wykorzystać tworząc botaniczny portret. Początkiem pracy jest jednak kilka czarnych kresek; odzwierciedlają one rysy twarzy danej osoby. - Może to być rysunek stworzony na podstawie zdjęcia lub osoba może sama sobie te kreski wyrysować patrząc w lustro - opowiada Magdalena Narczyk. Do tego później, za pomocą kleju i pędzelka, doklejamy suszone rośliny, które symbolizują poszczególne elementy twarzy. 

Efektem jest ozdobny, ale symboliczny portret. - Można z niego wyczytać czym dana osoba się interesuje; czy jest bardziej minimalistyczna, czy na przykład roztrzepana. Myślę, że taki portret może bardzo dużo powiedzieć o tym, co dana osoba ma w głowie - ocenia gościni Czwórki i dodaje, że nie do stworzenia takiej pracy nie są potrzebne zdolności artystyczne. - Wystarczy chęć i czas, żeby się spotkać. Na zajęciach zapewniamy wszystkie materiały - zachęca rozmówczyni Marty Hoppe.

Jak zabezpieczyć prace z suszonych roślin?

Kiedy stworzymy już botaniczne dzieło sztuki należałoby zadbać o to, by cieszyło oczy jak najdłużej. Jak to zrobić? - Można je zabezpieczyć lakierem do włosów, ewentualnie wsadzić w ramkę. Oczywiście nie taką, gdzie spłaszczymy pracę, bo ją zepsujemy. Są teraz ramki, którą mają większą przestrzeń między tyłem a szkłem - radzi Magdalena Narczyk.

Roślinna pocztówka, niekoniecznie z wakacji

Botaniczne dzieło sztuki to nie tylko portrety. Z pomocą roślin możemy stworzyć również zakładkę do książki czy pocztówkę. Wykonuje się je w inny sposób niż portret, więc tym razem obejdzie się bez kleju. - Tworząc takie pocztówki wykorzystujemy technikę monotypii. Każda taka pocztówka jest unikalna, bo odbitkę możemy zrobić tylko w jednej kopii. Nawet używając tej samej rośliny i tuszu, uzyskujemy inny kształt rośliny - wyjaśnia Magdalena Narczyk.

- Taki listek (czy roślinę - red.) należy pomalować farbą. Z tej strony, gdzie jest więcej żyłek, bo wtedy odbitka będzie bardziej atrakcyjna. Następnie przenosimy tę roślinkę na powierzchnię, gdzie chcemy ją odbić. Możemy też przepuścić ją przez praskę, jeśli taką posiadamy, albo przyłożyć gazetę i przycisnąć listek młotkiem, wałkiem czy dłońmi - opowiada przedstawicielka Fundacji Schronisko Dla Roślin. Dobre do odbitek będą liście drzew czy paprotki.

Warto dodać, że w ten sposób można stworzyć nie tylko pocztówkę. Dzięki monotypii jesteśmy w stanie przygotować również unikatowe zaproszenie, czy kartkę z życzeniami.


Posłuchaj
22:15 CZWORKA (mp3) 2024_08_25-09-14-32.mp3 Botaniczne portrety i nie tylko. Jak wykorzystać rośliny w tworzeniu dzieł plastycznych? (Żabie lato/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Żabie lato

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Magdalena Narczyk (Fundacja Schronisko Dla Roślin)

Data emisji: 25.08.2024

Godzina emisji: 9.14

qch

Czytaj także

Park Akcji "Burza" w Warszawie: sposób na tereny zielone, które oddają hołd historii

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 12:39
Od terenów w większości porośniętych lasem do parku, który ma szansę na nagrodę w europejskim konkursie. Tak w skrócie można opisać Park Akcji "Burza", który mieści się pod Kopcem Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie. Obiekt znalazł się w gronie finalistów europejskiego konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. To jedyny polski akcent wyróżniony przez jury, który wciąż ma szansę na zwycięstwo. 
rozwiń zwiń