Polacy zadłużają się na czas świąt?
Jedna czwarta Polaków zaciąga pożyczki na okres organizacji świąt, a 6 proc. deklaruje, że sięgało po nie wielokrotnie. 11 proc. Polaków korzysta z pomocy finansowej najbliższych lub znajomych. 9 proc. bierze pożyczkę w banku. Co 20. osoba z kolei wstrzymuje opłacanie bieżących rachunków, aby móc zorganizować "eleganckie święta".
Badanie wykazało też, że 9,5 proc. respondentów stara się "zapewnić wyjątkowe święta, nawet kosztem zwiększonych wydatków". Niemal połowa - bo 45,3 proc. - usiłuje zorganizować "wyjątkowe święta", ale przy kontroli wydatków. 39 proc. ankietowanych planuje święta zgodnie z "realnym budżetem" i unika nadmiernych kosztów.
Boże Narodzenie to czas zadłużeń? "Polacy mają poważne trudności"
- Nasze dane wskazują, że Polacy mają poważne trudności z regulowaniem zobowiązań. Obecnie w KRD figurują dwa miliony osób, które mają do oddania 43,4 miliarda złotych. Skala jest więc ogromna. Dlatego konsumenci powinni skupić się na możliwie szybkiej spłacie, która pozwoli im odzyskać kontrolę nad własnym budżetem, a nie pogłębianiu kłopotów finansowych przy okazji świąt - uważa prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, Adam Łącki.
Czytaj również:
Badanie zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w listopadzie 2024 roku metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1011 Polaków w wielu 18-74 lata.
Boże Narodzenie 2024. Ile Polacy wydają na prezenty?
Ile przeciętnie wydajemy zaś na świąteczny prezent? Co trzeci Polak (około 30 proc. badanych) przeznaczy na niego od 100 do 300 złotych. Podobny odsetek (29 proc. respondentów) deklaruje zakup prezentu za kwotę od 300 do 600 złotych. To dane, wyłaniające się z badania Panelu Badawczego Ariadna. "Jedynie 3 proc. Polaków nie planuje żadnych wydatków w związku z prezentami, a 9 proc. zamierza na ten cel przeznaczyć mniej niż 100 zł" - stwierdzili autorzy ankiety.
Czytaj także:
17 proc. badanych zamierza wydać na prezent od 600 do tysiąca złotych. Droższy prezent zakupi 8 proc. respondentów. Z badania wynika też, że prawie dwie trzecie Polaków korzysta z rabatów i obniżek, z czego 28 proc. robi to zawsze, a 37 proc. często - choć jednocześnie dodaje, że nie jest to priorytet przy zakupie prezentu.
Badanie przeprowadzono na grupie 1090 osób, w dniach od 29 listopada do 1 grudnia 2024 roku na zlecenie VeloBanku.
Wigilia 2024 bez gości. Tak będzie w tym roku?
Wigilia kojarzy się z dawno niewidzianymi krewnymi i spotkaniami w gronie rodziny, nie tylko tej najbliższej. Jednak nie w tym roku. Z badania panelu Ariadna wynika bowiem, że - w porównaniu do 2023 roku - o 8 punktów procentowych wzrosła liczba osób spędzających Wigilię bez gości i jednocześnie o podobny odsetek spadła liczba tych, którzy ich zapraszają.
"Większość Polaków (85 proc.) planuje spędzić tegoroczny wieczór wigilijny w gronie najbliższych: we własnym domu bez gości (46 proc.) lub z gośćmi (19 proc.) albo u kogoś z rodziny (20 proc.). Polaków, którzy nie obchodzą Wigilii, jest tylko 4 proc., a osób, które same spędzą ten wieczór - 5 proc." - napisano w komunikacie.
"Mniejsze wydatki na prezenty"
Dodali, że w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła liczba osób spędzających ten wieczór bez gości (46 proc. vs 38 proc.), a spadła liczba tych, którzy ich zapraszają (19 proc. vs 26 proc.). Choć, jak zauważają autorzy badania, święta Bożego Narodzenia są w Polsce przede wszystkim okazją do spotkania z najbliższymi, to jednak "widać pewną zmianę w tym jak Polacy zamierzają spędzić wieczór wigilijny w porównaniu do zeszłego roku".
Czytaj także:
"Ograniczenie liczby osób przy wigilijnym stole to nie tylko oszczędność na wydatkach związanych z kolacją wigilijną, ale też mniejsze wydatki na prezenty" - ocenili badacze.
Badanie przeprowadzono na próbie 1147 osób w wieku od 18 lat wzwyż, w dniach od 6 do 9 grudnia 2024 roku.
Źródło: PAP/hjzrmb