Przemoc na imprezach i aplikacja, która może temu zaradzić

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2025 13:55
Według najnowszego raportu Imprezowa Mapa Polski, aż 78% kobiet doświadczyło przemocy lub nadużyć seksualnych podczas imprez. Badanie, przeprowadzone na reprezentatywnej próbie, ujawnia również, że co trzecia kobieta zawsze boi się wracać wieczorami do domu. - Wyniki są zatrważające. Brakuje systemowych rozwiązań, a nadużycia rzadko są zgłaszane służbom - mówi Anna Maria Szutowicz, etnografka i współautorka raportu.
Bezpieczeństwo na imprezach
Bezpieczeństwo na imprezachFoto: Shutterstock

Jednym z najbardziej szokujących wyników jest skala dostępności tzw. pigułki gwałtu. 40% badanych deklaruje, że jest w stanie ją zdobyć, a 15% jest tego pewna. - Podczas etnografii imprezowej ludzie mówili wprost: "Jak chcesz, zadzwonię i dostaniemy ją od ręki - zdrada Anna Szutowicz w rozmowie w audycji "Młode Głowy w Czwórce". Alarmujące jest także to, że 1,4 mln mężczyzn w Polsce uważa, że niechciane obnażanie się przed kobietą nie jest przemocą, a co trzeci bagatelizuje tzw. catcalling, czyli wulgarne zaczepki lub komentarze o podtekście seksualnym, kierowane wobec nieznajomych osób. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez FUNDACJA SEXEDPL (@sexedpl)

Aplikacja, która łączy i chroni

Odpowiedzią na te problemy jest aplikacja IT Girls, stworzona przez fundację o tej samej nazwie. - Chcemy, by kobiety czuły się bezpieczniej - tłumaczy Wiola Klimczak, współzałożycielka fundacji, która również opowiedziała o tym problemie na antenie Czwórki. Aplikacja umożliwia połączenie z inną użytkowniczką, która towarzyszy w drodze do domu, oraz zaznaczanie na mapie niebezpiecznych miejsc. - Widzimy, jak dziewczyny korzystają z tej funkcji: od gwizdów po groźby z bronią - podkreśla Klimczak. Dodatkowo aplikacja ma przycisk SOS, który łączy bezpośrednio z numerem 112.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez FUNDACJA SEXEDPL (@sexedpl)

Dlaczego nie reagujemy?

Raport pokazuje, że ponad połowa świadków przemocy nie interweniuje, bo nie wie, jak to zrobić. - Boją się, że zareagują nieadekwatnie. Tymczasem czasem wystarczy zapytać: "Wszystko w porządku?" - tłumaczy Anna Szutowicz. Wiola Klimczak dodaje: - Edukacja jest kluczowa. Musimy rozmawiać i uczyć się reagować.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez FUNDACJA SEXEDPL (@sexedpl)

"Panikujmy i prośmy o pomoc"

- Dbajmy o siebie i korzystajmy z dostępnych narzędzi. Jeśli coś budzi twój niepokój, działaj - nawet jeśli to "tylko" przeczucie - mówi współautorka raportu Imprezowa Mapa Polski. - Nie jesteśmy w tym same - podsumowuje Wiola Klimczak.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez FUNDACJA SEXEDPL (@sexedpl)

Aplikacja jest darmowa i weryfikowana m.in. przez dowód osobisty. Więcej informacji można znaleźć w raporcie na stronie sexed.pl, gdzie działa też anonimowa linia wsparcia: 720 720 020.

***

gV

Czytaj także

POISE - safe space na imprezach

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 10:47
Chciałyśmy czuć się bezpiecznie na imprezach. I nie tylko my, a wiadomo, że w dużych klubach nie przywiązuje się dużej wagi do tego, poza tym, że jest ochrona - opowiadają Olga Stachowiak i Mac Lewandowski o idei powstania kolektywu POISE.
rozwiń zwiń