Młodzieżowe Słowo Roku: "skibidi toilet", czy może "pogadane"?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 18:43
Język młodzieży ewoluuje w zawrotnym tempie za sprawą social mediów i różnego rodzaju gier online. Jak dokładnie się kształtuje i jakie słowa z plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku mają największą szansę wygrać oraz co oznaczają opowiedzieli studenci UW z Koła Naukowego Retoryki i Mediów oraz z Koła Naukowego Prostego języka, a także członek jury plebiscytu. 
Studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Retoryki i Mediów UW- Sanita Kubryń, Julia Lewandowska oraz Aleksandra Roszkowska i Mateusz Gromulski z Koła Naukowego Prostego Języka
Studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Retoryki i Mediów UW- Sanita Kubryń, Julia Lewandowska oraz Aleksandra Roszkowska i Mateusz Gromulski z Koła Naukowego Prostego JęzykaFoto: Renata Żuchowska / Czwórka

Ruszyła dziewiąta edycja Plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Organizatorzy szukają najciekawszych, popularnych wśród młodzieży słów, określeń lub wyrażeń. Od 8 października do 5 listopada 2024  trwa I etap plebiscytu, czyli zgłoszenia słów konkursowych za pośrednictwem formularza na stronie Słownika Języka Polskiego PWN, następnie Jury wyłoni z najczęściej zgłaszanych słów finałową dwudziestkę do II etapu. W dniach 13 - 30 listopada 2024 w II turze głosowania internauci zdecydują, które słowo zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2024.

Posłuchaj
29:26 CZWORKA Poranek Czwórki 2024_10_15-08-16-44.mp3 Ruszył plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2024 (Poranek Czwórki/Czwórka)

 


- O ile zaczęło się od kilku tysięcy osób, to teraz mamy kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy osób biorących udział w plebiscycie. Jest to zależne od tego, jak wielkie emocje budzą słowa z finałowej dwudziestki i w ogóle słowa używane w danym roku. Czy te emocje są jakoś podgrzane przez spory, politykę, czy inne dodatkowe czynniki. Statystyki głosowania na poszczególne słowa czasem były dla mnie bardzo zaskakujące - mówi członek jury Młodzieżowego Słowa Roku 2024 Bartek Chaciński. 



Wpływ języka angielskiego

Studentki reprezentujące Koło Naukowe Retoryki i Mediów zauważyły na antenie Czwórki, że wiele z młodzieżowych słów ma swoje korzenie w języku angielskim. - Wynika to z tego, że młodzieżowe słowa biorą się z internetu, a w internecie ludzie wchodzą w interakcje z ludźmi z różnych krajów. Granica językowa trochę się zaciera, zwłaszcza w grach online, gdzie użytkownicy muszą się komunikować ze swoimi kolegami, którzy są z innych krajów, a język angielski jest najbardziej przystępny dla wszystkich - mówią studentki. 



Młodzieżowe, ale nie tylko dla młodzieży

Mimo tego, że większość słów, które trafiają do plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku są wykreowane przez młodych ludzi, to nie oznacza, że tylko młodzi z nich korzystają. - To jest związane z charakterystyką języka młodzieżowego, tzw. młodomowy, bo mówi się, że to jest odmiana biolektalna, ale nie dotyczy jedynie osób załóżmy w wieku od 10 do 17 lat, tylko młodomową mogą posługiwać się zarówno 17-latkowie, jak i 50-latkowie. 50-latek zakładam też mógłby powiedzieć "skibidi toilet", mimo że metrykalnie nie należy do młodzieży. Myślę, że właśnie przez ten charakter języka młodzieżowego tak trudno określić, czy to faktycznie jest język tych najmłodszych - mówi Mateusz Gromulski z Koła Naukowego Prostego Języka. 

Zobacz też:

Wśród swoich typów na Młodzieżowe Słowo Roku studenci UW wymienili: "skibidi toilet", "azbest", "rizz" oraz "czemu" ze mnienionym akcentem. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak 

Goście: Sanita Kubryń, Julia Lewandowska, Aleksandra Roszkowska, Mateusz Gromulski (studenci UW), Bartek Chaciński (jury Młodzieżowego Słowa Roku)

Data emisji: 15.10.2024

Godzina: 8.14

gV